Očkování potřebujete i k Jadranu

  6:00aktualizováno  6:00
Neberte své zdraví na lehkou váhu, radí zkušení cestovatelé. Člověk by se měl nechat očkovat i před dovolenou u Středozemního moře.
Stále častěji si cestovatelé vozí ze svých cest a dovolených žloutenku.

Stále častěji si cestovatelé vozí ze svých cest a dovolených žloutenku. | foto: Profimedia.cz

V několika městech skončila oddělení Hygienické služby pro preventivní očkování a nahradila je očkovací centra. Preventivně se očkuje proti čím dál více rozšířené žloutence, klíšťové encefalitidě a mnoha chorobám, které hrozí na cestách v zahraničí.

Očkování i k Jadranu
"Mnozí lidé se domnívají, že virové či bakteriální onemocnění je může postihnout jen v rizikových oblastech, jako je Asie či Afrika, a zcela opomíjí nebezpečí, co na ně může číhat v ´civilizovaných´ evropských zemích," varuje Jana Vlčková, vedoucí lékařka společnosti Avenier, která provozuje očkovací centra.

Díky globalizaci se choroby přenášejí mnohem rychleji než dříve. A nemusí jít vždy o choroby exotické, jako je malárie. I v evropských destinacích lékaři zaznamenali případy hepatitidy typu A i B, střevního tyfu a infekčních průjmových onemocnění.

"Léčba hepatitidy (žloutenky) trvá měsíce, často je nutná i delší hospitalizace. Znamená i četná omezení ve stravě, negativně se podepíše na pracovnímu výkonu  či fyzické kondici. Přitom stačí jedna injekce a člověk proti ní může být (i navždy) chráněn, očkování je zde opravdu maximálně účinné," dodává doktorka Vlčková.

Žloutenka nezná hranice a cestovatelé si ji vozí z dovolené čím dál častěji. Podle údajů lékařů byl počet nemocných žloutenkou, kteří si nemoc přivezli ze zahraničí, v roce 1997 kolem čtyř procent. Podle údajů za rok 2004 to už ale bylo devětatřicet procent. A odborníci se předem děsí toho, jak budou vypadat čísla za poslední období.

Cestovatel doporučuje
Říká se tomu faraonova pomsta a znají to mnozí návštěvníci Egypta či Tunisu. Vedle koupání a obdivování památek byla nejčastější návštěva na místních záchodech. Proti průjmovým onemocněním v afrických zemích často nezabírají ani ty nejsilnější prostředky, které si turisté vozí z domova.

Jiné podnebí a mnohdy i nedostatečná hygiena vedou k tomu, že bakterie mají jiné složení než ty, pro které jsou určeny běžné léky. I zde je očkování před cestou účinnou pomocí.

Prevenci nepodceňuje ani známý světoběžník a fotograf Jiří  Kolbaba, který vznik očkovacích center podpořil.

"Nikdy bych neodjel na cesty bez očkování, i když jsem celý propíchaný od injekcí. Jen díky nim se mi vždy podařilo vyhnout se všem zdravotním problémům," tvrdí.

Řada cestovatelů či dobrodruhů ale podle něj doplatila na destruktivní účinky exotických chorob na nepřipravený organismus. "Prevenci a sehnání dostatku aktuálních informací bych doporučoval každému člověku před jakoukoli cestou, třeba i do blízkého Chorvatska. Nikdy nevíte, kde vás co může potkat," dodává Jiří Kolbaba.


Kam pro očkování?

Kde najdeme očkovací centra: Praha, Brno, Olomouc, Ostrava, Plzeň, Sokolov, České Budějovice (dvě ordinace), Karlovy Vary. V prvním kvartálu ještě přibude Jihlava a další centrum v Praze na poliklinice Revoluční. Všechna se specializují na veškerá očkování široké veřejnosti, především v oblasti prevence a cestovní medicíny. Tým je složen ze zkušených odborníků

Klíšťata vedou
Ještě rizikovější než průjem v Egyptě je podle statistik procházka českým lesem nebo loukou. V počtu nakažených klíšťovou encefalitidou je Česká republika na předních příčkách v Evropě. A zahraničním turistům mnohdy jejich lékaři doporučují nechat se proti ní naočkovat před cestou do Česka.

Extrémně nebezpečná může být i meningoková meningitida. I proti ní je možné nechat se očkovat.

"Je třeba si uvědomit, že včasná prevence nejen pomáhá chránit zdraví, ale díky ní ušetří jak jednotlivec za návštěvu u lékaře nebo doplatky za léky, tak stát, pro který znamená výrazné snížení nákladů na léčbu," říká lékařka Jana Vlčková.


Jak se objednat?

Jak se objednat do očkovacího centra na očkování nebo na poradenství před cestou do zahraničí?
1. On-line prostřednictvím objednávkového systému na www.ockovacicentrum.cz
2. Telefonicky na bezplatné telefonní lince               800 123 321       
3. E-mailem zasláním objednávky na e-mail info@ockovacicentrum.cz

Autoři:

Nejčtenější

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jak správně používat parfém? Stačí tři střiky, ale na správné místo

Ilustrační snímek

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už...

Další z rubriky

Bulharský dřep i mrtvý tah. Vyzkoušejte sedm cviků pro dokonalý zadeček

Ilustrační fotografie

Kdo to nestihl před létem, může ještě během několika týdnů vytvarovat své pozadí do požadovaného tvaru pomocí snadných...

I slavné osobnosti se někdy spálí. Tak vypadají, když podcení slunce

Spálené celebrity

Celebrity se na sociálních sítí chlubí fotografiemi, na kterých mají spálenou kůži. Snaží se tak varovat ostatní, aby...

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

Štítná žláza (ilustrační fotografie)

Problémy se štítnou žlázou mohou mít dalekosáhlé následky. Ať už jde o neplodnost, hubnutí či naopak tloustnutí a...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz