Očkování proti prasečí chřipce. Ilustrační foto

Očkování proti prasečí chřipce. Ilustrační foto | foto: AP

Viry i pneumokoky se budou potkávat. Nechte se očkovat, poradila lékařka

  • 23
Babí léto vystřídá chladnější podzimní počasí. K aktuálním obavám z nákazy koronavirem přibude strach z chřipky i pneumokoka. „Onemocnění se budou potkávat,“ řekla na online tiskové konferenci lékařka Hana Roháčová z pražské Nemocnice Na Bulovce.
MUDr. Hana Roháčová, Ph.D.

Lékařka doporučila očkováním eliminovat ty infekce, proti nimž existují účinné vakcíny, zejména proti pneumokoku a chřipce. „Já sama i moje rodina jsme očkovaní úplně na všechno, sama očkuji vnoučata,“ uvedla primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce v Praze. Chřipkové období přichází podle lékařky v prosinci a trvá až do března.

MUDr. Jana Kozáková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro streptokokové...

Společně s Janou Kozákovou, vedoucí Národní referenční laboratoře pro streptokokové nákazy a vedoucí Oddělení vzdušných nákaz bakteriálního původu Státního zdravotního ústavu, doporučily očkování především ohroženým skupinám: nemocným, zejména diabetikům, kardiakům, seniorům, ale také malým dětem a těhotným ženám, u nichž osvěta zatím vázne. „Nosičem pneumokoků je ve společnosti deset procent zdravých dospělých a čtyřicet procent dětí,“ uvedly s tím, že inkubační doba infekce jsou pouhé tři dny.

„Zažila jsem několikrát situaci, kdy se dítě s pneumokokovou nákazou už nedalo zachránit a je to pro všechny traumatický zážitek na celý život,“ řekla Roháčová.

V souvislosti s onemocněním covid-19 odborníci uvedli, že vakcína může eliminovat případné škody způsobené jiným respiračním onemocněním a tělo se při případné nákaze může snáze soustředit na obranu proti koronaviru.

MUDr. Milan Trojánek, který je vedoucí katedry infekčního lékařství Institutu...

„Až bude na trhu vakcína proti koronaviru, já bych se nebál naočkovat,“ řekl Milan Trojánek, který je vedoucím Katedry infekčního lékařství Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví a lékař Kliniky infekčních nemocí 2. LF a Nemocnice Na Bulovce. Obě lékařky s ním souhlasily. Podle průzkumů by se nechalo novou vakcínou naočkovat 30–40 procent lidí.

Doporučovaných vakcín není podle odborníků třeba se obávat. „Vakcína zasáhne naši imunitu, která zareaguje odpovědí slabší než při obyčejné rýmě,“ řekl Trojánek. „Žádné studie nedokazují, že by očkování naši imunitu oslabovalo a my pak byli náchylnější chytit jinou infekci,“ uvedla Hana Roháčová s tím, že je samozřejmě dobré nechat se naočkovat v čase, kdy se cítíme dobře.