Dnes tu nebude řeč o alternativní metodě nazývané irisdiagnostika, ale o tom, co díky očím můžete odhalit vy a jaké poruchy nesouvisející se zrakem rozpoznají odborníci.
Pohled do očí řekne hodně. Při prohlídkách oční specialisté objeví nejen krátkozrakost, zákal nebo změny na sítnici, ale případně i další problémy.
Americká oftalmologická společnost kupříkladu uvádí dvacet chorob těla, které je možné vyčíst z očí často ještě dřív, než se projeví. Patří mezi ně nádory mozku působící zvětšený tlak, tudíž i otok v zadní části oka a změny optického nervu, dále třeba cukrovka projevující se v očích diabetickou retinopatií, postižení srdce, vysoký krevní tlak, cholesterol, roztroušená skleróza, revmatoidní artritida, onemocnění štítné žlázy nebo nedostatek vitaminu A.
Laici většinou snáze zahlédnou něco podivného v očích druhých lidí než v těch vlastních. Nejde o to stanovovat diagnózy u svého okolí, jenom upozornit na něco zvláštního a doporučit návštěvu lékaře. Co vás tedy může nejvíc na očích upoutat?
Zbarvení bělma
To bývá většinou bílé, u dětí může být namodralé, u starších osob leckdy nažloutlé. Jestliže ale u lidí, kteří ho mají běžně bílé, najednou bělmo zežloutne, měli by zpozornět. Nemusí jít přímo o infekční žloutenku, i tu je však nutné vyloučit.
Potraviny pro lepší zrak. Jen mrkev vám stačit nebude![]() |
Může se jednat například o problémy s játry nebo žlučníkem. Někteří trpí i takzvaným Gilbertovým syndromem, genetickou poruchou zpracování bilirubinu, mají žlutší bělmo, ovšem nejde o nic závažného. Zabarvení se mění, třeba u studentů poznáte, kdy se dlouho do noci učili na zkoušky nebo „pařili“.
Zčervenání bělma může být způsobeno u citlivějších lidí nevlídným počasím i zakouřeným prostředím, jindy za tím stojí alergie, u žen kupříkladu na novou kosmetiku. Očím neprospívá ani mnohahodinová práce na počítači. Lékař by měl nicméně vyloučit zánět, třeba rohovky či spojivek.