Ochrana proti koronaviru. Kdy nosit respirátor a kdy stačí nanorouška?

Látková rouška je lepší než nic. Ale má svá omezení a tak není ideální variantou, která nás ochrání před nákazou koronavirem. Mezi lepší způsoby ochrany patří respirátor, nanorouška, ale i jednorázová chirurgická rouška. Která možnost je pro vás nejlepší? Poradíme, čím se při výběru řídit.
Ilona Buková předvádí nanovlákenný antimikrobiální, bezventilový respirátor.

Ilona Buková předvádí nanovlákenný antimikrobiální, bezventilový respirátor. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Aby klasická bavlněná rouška proti nákaze koronavirem SARS-CoV-2 aspoň k něčemu byla, je třeba, aby ji nosili všichni, ne déle než dvě hodiny, rozhodně ne „na půl žerdi“ pod nosem, a pravidelně a po každém nošení ji správně prali anebo měnili. Při porušení některé z těchto podmínek nás opravdu dobře neochrání.

Navíc pro astmatiky, alergiky a další osoby se ztíženým dýcháním klasická rouška opravdu dobrým služebníkem není. Zkrátka a dobře běžná látková rouška i při správném nošení znamená jenom snížení pravděpodobnosti možné nákazy.

Pokud se chceme dobře chránit, je lepší sáhnout po respirátoru anebo takzvané nanoroušce, roušce vyrobené z nanotextilie, nebo roušce s možností pro vložení filtru z nanotextilie. Co je ale lepší, jaký je v nich rozdíl?

Ilustrační fotografie

Respirátor, přiléhavá ochrana pro ohrožené skupiny

Nejspolehlivější míru ochranu před SARS-CoV-2 mohou poskytnout respirátory třídy FFP3. Jejich účinnost je téměř stoprocentní (nad 99 %). Dostačující pro zdravotníky (kteří nejsou v dlouhodobé péči o nemocné SARS-CoV-2) jsou ale i masky typu FFP2. Zpravidla jsou respirátory vybavené výdechovými ventily, což sice zvyšuje komfort dýchání a maska se tolik nevlhčí, ale může to být potenciálním zdrojem šíření viru, pokud člověk už nakažený je.

Respirátory s výdechovými ventily se proto kombinují s rouškou, což ale zvyšuje výdechový odpor a platí se tak vlastně dvakrát – za respirátor i roušku. Respirátory bez výdechového ventilu se naproti tomu více vlhčí, čímž se snižuje jejich účinnost, a je proto třeba myslet na pravidelnou výměnu. Respirátory typu FFP2 a FFP3 lze zpravidla dezinfikovat, ale stojí už v řádu několika stokorun.

Vedle klasických respirátorů je možné sáhnout i po respirátorech, někdy též polomaskách, z nanovlákna. Zpravidla nemají výdechový ventil, protože jej tolik nepotřebují – výdechu není díky struktuře nanotkaniny kladen takový odpor, nezanáší se mikroorganismy a umožňuje komfortnější dýchání. Často je také již ve své struktuře obohacen o antibakteriální stříbro, které mikroorganismy ničí. Takovým nanorespirátorem je například BreaSafe ANTI-COVID-19 od společnosti Pardam Nano4Fibers vyráběný v Roudnici nad Labem, který má certifikovanou účinnost třídy FFP2.

Česko značka (nano)kvality

Chcete-li si být jistí kvalitou, dejte přednost českému výrobci (pozor, nikoli jen dovozci či distributorovi), sledujte prohlášení o shodě (značka CE), ptejte se na certifikace, a pokud se rozhodnete pro nanoroušky či nanomasky, prostudujte si seznam důvěryhodných výrobců v seznamu Asociace nanotechnologického průmyslu. Chybu určitě neuděláte u nanovlákenné roušky BreaSafe a nanovlákenné polomasky BreaSafe Anti-covid-19 od společnosti Pardam Nano4Fibers. Patří nejen k české, ale světové špičce.

Velkou výhodou takovýchto nanorespirátorů je, že ochrání nejen svého nositele, ale i okolí. Navíc je možné je komfortně nosit po delší dobu, dezinfikovat, a tedy užívat vícekrát, a to až dva týdny. Cenově vychází jeden na zhruba 260 korun.

Velkou výhodou respirátorů oproti rouškám je jejich dokonalejší přilnutí k obličeji. Zdánlivou nevýhodou může být cena, ta je však vyvážena vyšší bezpečností před SARS-CoV-2.

Jednorázová rouška versus nanorouška

Jak už jsme si řekli na začátku, běžné látkové roušky neznamenají dostatečnou ochranu proti SARS-CoV-2, při zodpovědném nošení však riziko nákazy snižují. Pokud chceme lepší ochranu, můžeme sáhnout po jednorázové chirurgické roušce. Ta je však relativně účinná pouze pro jednorázové krátkodobé použití (do dvou hodin), nedoporučujeme ji prát ani jinak dezinfikovat. Pokud jsou vícevrstvé, i jejich účinnost může být až 98 i 99 %. Problémem ovšem jsou jejich netěsnosti kolem obličeje.

Ještě účinnější a bezpečnější jsou roušky vyrobené z nanovlákenných textilií. Membrána (NnF Mbrane BreaSAFE), ze které je vyrobená rouška BreaSAFE opět od roudnického výrobce Pardam Nano4Fibers, dosahuje až 98 % záchytu částic. Není to náhoda, jedná se totiž o membránu, ze které se vyrábí i výše zmíněné respirátory, které dosáhly v testech virální filtrační účinnosti podle světové testovací laboratoře Nelson Labs z USA míry záchytu 99,5 až 99,9 %.

Podstatnou výhodou oproti klasické jednorázové chirurgické roušce je, že se přes ni díky struktuře nanomembrány lépe dýchá – je tedy vhodná třeba i pro astmatiky. Nanovlákenná membrána BreaSafe, která tvoří základ respirátorů třídy FFP3, obsahuje aktivní stříbro. To má jedinečné antimikrobiální účinky a spolehlivě likviduje viry, bakterie a další mikroorganismy.

Důležitou vlastností také je, že je možné ji vícekrát použít a ručně vyprat. Nanovlákenné roušky jsou sice dražší než běžné jednorázové chirurgické roušky, poskytují však větší ochranu, lze je použít víckrát než jednou a jsou vhodnější pro astmatiky či alergiky. Naproti tomu i jejich cena je vyšší než u běžné chirurgické roušky, zdaleka ale nedosahuje ceny respirátorů. Pohybuje se v desítkách korun.

Ilustrační fotografie

Na rychlý nákup stačí i chirurgická rouška

Použití roušky, nanoroušky, respirátoru či nanovlákenné masky bude do značné míry záviset na tom, do jakého prostředí s ochranou vstupujeme, jakou míru rizika nákazy očekáváme, jak dlouho se v daném prostředí zdržíme, jaký je náš zdravotní stav atp.

Na rychlý nákup ve večerce nám asi postačí jednorázová chirurgická rouška, máme-li se pohybovat po delší dobu ve více rizikovém prostředí, určitě neuděláme chybu s nanorouškou, a máme-li navíc zdravotní komplikace, jsme-li v rizikové skupině ohrožených SARS-CoV-2, pak je jasná volba pro využití respirátoru nebo nanovlákenného respirátoru.

Chceme-li být ohleduplní i k ostatním a minimalizovat riziko, že sami někoho nakazíme, pak je třeba použít variantu bez výdechového ventilu anebo v kombinaci s rouškou či použít nanovlákenný respirátor. 

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...