OBRAZEM: Unikátní operace šedého zákalu. Poprvé bez skalpelu

  • 10
Česko má za sebou komplexní operaci šedého zákalu bez použití skalpelu a jiných ostrých nástrojů. Poprvé byl použit takzvaný femtosekundový laser, který bývá označován za nejpřevratnější přístroj v očním lékařství za posledních 20 let.

V uplynulém roce bylo na zahraničních klinikách nainstalováno prvních 17 přístrojů LenSx, na kterých podstoupilo operaci už více než 11 tisíc pacientů. V dubnu 2012 si na tomto přístroji za 25 milionů korun nechal odstranit šedý zákal na Oční klinice DuoVize i první pacient u nás.

Na operačním sále se sešel česko-slovenský tým nejzkušenějších očních mikrochirurgů. "Špičková technologie není schopna nahradit zkušenou ruku operatéra, a proto jsme tým mikrochirurgů vybírali s náležitou péčí a účast na projektu přijali ti nejzkušenější," řekl ředitel kliniky Petr Kocian.

"Celá laserová procedura probíhá bez dotyku lidské ruky. Tím metoda vylučuje chyby způsobené manuálním vytvářením řezů pomocí skalpelu, nůžek a jehel," vysvětlil lékař Lubomír Továrek z kliniky DuoVize, člen česko-slovenského operačního týmu.

Laser operaci výrazně zkrátí

Operaci šedého zákalu je možno rozdělit na dvě fáze - vynětí zkalené lidské čočky a implantaci čočky umělé.

Při operaci femtosekundovým laserem LenSx je první část operace provedena kompletně laserem a zcela bez dotyku lidské ruky a ostrých nástrojů.

Provede se otevření předního pouzdra čočky, což při konvenční operaci dělá chirurg skalpelem. Následně je čočka rozbita, u klasické operace se rozmělňuje ultrazvukem. Pak se provedou laserem operační řezy, které jsou nutné pro odsátí čočky a implantaci umělé, v případě běžné operace se opět provádí skalpelem.

Jakmile jsou provedeny tyto čtyři kroky, tak končí laserová část operace a dále se postupuje již konvenčním způsobem. Do oka se nasadí jemné rozvěrače, odsaje se čočka a implantuje nová.

Použitím laseru LenSx, který jako jediný dokáže provést tyto čtyři operační kroky, dojde k významnému zkrácení doby operace a také snížení potencionálního rizika při řezech. Výzkumy prokázaly, že laser je 10 krát  přesnější než doktor se skalpelem.

Operaci šedého zákalu podstoupil nedávno i prezident Václav Klaus. Ve Zlíně ho operoval primář kliniky Gemini Pavel Stodůlka. V jeho případě však lékař použil laser Victus a bez pomoci skalpelu se neobešel.

Jak se provádí operace šedého zákalu zcela bez skalpelu, se podívejte do galerie.