Podvodní léčitelé teď dostanou strach, řekla v Rozstřelu režisérka

  • 172
Za podivnými praktikami v institutu Aktip, které odhalil dokument Obchod se zdravím, stojí podle režisérky Šárky Maixnerové dobrý záměr lékařky Jarmily Klímové. „Asi se znechucená poměry v psychiatrii vydala cestou psychosomatiky. Ale kde se to zvrtlo, nevím,“ shodla se v Rozstřelu s Ivanou Lokajovou, pacientkou, která zařízení půl roku navštěvovala se skrytou kamerou.

„Jen penězi to není. Spíš tím, že vyrostete do pocitu nadřazenosti, vlastní důležitosti. Někomu se zdá obyčejný život málo, někdo prostě potřebuje vlastnit šém,“ myslí si režisérka filmového dokumentu, který v pondělí 21. května odvysílala Česká televize.

„Zda se budou někteří pacienti bránit právní cestou, je jen na nich. Každopádně někteří léčitelé nejen že nepomohli, ale minimálně zdrželi smysluplnou léčbu,“ uvažuje režisérka Maixnerová.

„Problém teď řeší ministerstvo zdravotnictví, ale nemyslím si, že nápravu lze zajistit další nekonečnou legislativou. Bylo by prima, kdyby byli lidé víc ostražití, komu svěřují do rukou své zdraví a za druhé jen dobře, že se na veřejnost vytáhlo něco, co postihne provozovatele. Když dostanou strach, bude to fajn. Stáhnou se a budou opatrnější.“

Zjistily jsme, že užíváme stejné kapky, každá na jiné potíže

Nápad natočit dokument skrytou kamerou o tom, jak fungují různá alternativní zařízení, vznikal postupně, přiznala Maixnerová. Před lety sama navštívila MUDr. Jarmilu Klímovou, která vede psychosomatický institut Aktip.

„Absolvovala jsem normální psychoterapeutický rozhovor a dostala jsem kapky. Ve chvíli, kdy jsme se sjely s kamarádkami na dovolené a zjistily jsme, že všechny bereme tytéž kapky, ale na nejrůznější neduhy, zpozorněla jsem,“ vzpomíná režisérka Maixnerová a dodává, že postupně se k ní dostaly i další stížnosti pacientů. Proto se rozhodla, že do Aktipu pošle se skrytou kamerou herečku Ivanu Lokajovou.

Ivaně léčba nepomohla, utratila 30 tisíc

Dokument Obchod se zdravím odhalil podivné praktiky v pražském psychosomatickém institutu Aktip. Fiktivní pacientka Ivana opakovaně půl roku navštěvovala zařízení s tím, aby jí tu alternativními metodami pomohli od únavy. Vše natáčela skrytou kamerou.

Ivana navštívila Aktip třináctkrát, lépe jí nebylo, zato zaplatila bezmála 30 tisíc korun a dozvěděla se, že je anděl, hrozí jí rakovina a mozková obrna. Jako řešení jí psycholožka navrhla, ať si najde milence nebo podstoupí detoxikaci, po které lze rakovinu doslova „vykadit“. (Dokument odhalil nebezpečí alternativní léčby v Česku)

Absurdní rady i postupy z Aktipu sestříhal tým režisérky Šárky Maixnerové do šokujícího dokumentárního filmu, který po odvysílání v České televize přinesl celou řadu pochybností o úmyslech i možnostech alternativní medicíny.

Aktip

  • Privátní institut psychosomatické péče s biomodulačními léčebnými metodami jako je detoxikace, kraniosakrální terapie, masáže, výživové poradenství, aromaterapie, neuropsychologie, psychoterapie a psychoterapeutické poradenství.
  • Vedoucí institutu a odborný garant je psychiatrička Jarmila Klímová - ROZSTŘEL s lékařkou chystáme v nejbližších dnech.

Autoři dokumentu pustili záznam psychiatrovi Radkinu Honzákovi i onkoložce Renatě Koževníkovové. Ti nad výroky odborníků z Aktipu jen nevěřícně kroutili hlavami, místy se dokonce museli smát. „Vykadil nádor, který vypadal jako brambora. Kdyby byl jako klobása, byl by to průšvih,“ zaznělo například. (více v textu: Děti jsem měla fiktivně balit do zlaté karimatky)

Jsou lékaři a psychologové s akademickými tituly, kteří se věnují alternativní léčbě, zodpovědní stejně v nelékařských zařízeních, jako tam, kde musí dodržovat status ordinace a nemocnice? To je otázka, kterou si tvůrci dokumentu položili. „Chci věřit, že po zhlédnutí dokumentu budou lidé přece jen víc přemýšlet, komu svěří do rukou své vlastní zdraví,“ říká kreativní producentka Lenka Poláková.

Film Obchod se zdravím je součástí cyklu Infiltrace, který se na obrazovky České televize vrátil po patnácti letech. Tehdy podobný dokument natočený v psychiatrické léčebně skrytou kamerou upozornil na zneužívání klecových lůžek a vyvolal poprask i v zahraničí.

Celý rozhovor si můžete pustit zde: