TEST: Oakley Radar Pace jsou brýle, s nimiž si můžete popovídat

aktualizováno 
Marně hledáte tréninkového parťáka nebo trenéra, který by běhal s vámi a dal vašemu snažení potřebný řád? Otestovali jsme nové chytré brýle Oakley Radar Pace, které vám budou dělat společnost a v reálném čase vás upozorní, pokud neběžíte podle plánu.

TEST: Oakley radar Pace jsou brýle se kterými si můžete popovídat | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

„Hey, Radar...“ Začátek tohoto testování byl velmi netradiční. Nezačínal totiž obutím, oblečením ani nasazením žádného kusu vybavení. Zahájil ho rozhovor se slunečními brýlemi. Jak už asi tušíte, tyto brýle budou o něco chytřejší, než ty, které na sport běžně nosíte. Jsou nadupané nejnovějšími technologiemi.

Chytré brýle

O zajímavých vychytávkách ze světa inteligentní optiky už jsme psali, nebo je dokonce testovali. Jen v letošním roce to byly například brýle Uvex s LCD zorníky, které bleskurychle reagovaly na intenzitu okolního světla, nebo projektor Varia Vision od Garminu, který zobrazoval data z vašich hodinek přímo na skla brýlí. Obě zařízení však ve srovnání s novinkou od firmy Oakley působí jako dětské hračky.

Klasický sportovní vzhled

Když však pomineme technologickou vyspělost, brýle na první pohled vypadají jako klasické oakleyky. Nic nenapovídá tomu, že by v sobě skrývaly něco speciálního. Kromě nenápadného vzhledu překvapí i nízká hmotnost, nosí se tedy příjemně a na obličeji výborně sedí.

Kvalitní optika

Chybět nesmí ani zorníky Prizm, které jsou navržené tak, aby vytáhly kontrast a umožnily vám mít dokonalý přehled o prostředí, jímž běžíte nebo jedete na kole. Osobně dávám u brýlí přednost spíše fotochromatickým sklům, ale Prizm se jim velmi blíží i přesto, že intenzita zatmavení je u Oakley neměnná.

TEST: Oakley Radar Pace jsou brýle, se kterými si můžete popovídat

Chytré vnitřnosti

Teprve při bližším zkoumání objevíte po stranách dva micro usb porty, do kterých se dají připojit sluchátka. Jsou velmi důležitá. Můžete jimi samozřejmě poslouchat hudbu, ale především se vám skrze sluchátka dostane odpovědí na všechny vaše otázky.

Oakley Radar Pace jde totiž zcela jinou cestou než například Garmin se svým Varia Vision. Zorníky zůstávají čisté a žádné informace se na nich nezobrazují. Místo toho komunikujete s brýlemi hlasem. Radar Pace obsahuje mikroprocesor od Intelu a po spojení s vaším chytrým telefonem se stává parťákem i trenérem.

TEST: Oakley Radar Pace jsou brýle, se kterými si můžete popovídat

Sporttester, nebo brýle?

Oakley radar Pace

chytré sportovní brýle

snímače: barometr, gyroskop, akcelerometr, vlhkoměr

zorníky: Prizm, čirý

konektivita: ANT+, BT

výdrž baterie: až 6 hodin

mobilní aplikace: Android (4.4+), iOS (9+)

cena: 12 000,-

klady:

  • reagují v reálném čase na změny v tréninku
  • podávají všechny dostupné informace o průběhu fyzické aktivity
  • nízká hmotnost a komfortní používání
  • civilní vzhled
  • vynikající optika

zápory:

  • aby brýle fungovaly, musíte je mít spojené s chytrým telefonem
  • vysoká pořizovací cena

V brýlích samotných je implementována celá řada snímačů jako barometr, vlhkoměr, gyroskop nebo akcelerometr. Díky tomu mají Radar Pace přehled o nadmořské výšce, vaší kadenci nebo povětrnostních podmínkách. Spojením s telefonem navíc získáte také údaje z GPS (rychlost a vzdálenost) a nechybí ani možnost spojení s dalšími ANT+ a BT smart senzory, z nichž nejdůležitější budou wattmetr pro cyklisty a snímač srdečního tepu pro běžce.

Do sluchátek si můžete pouštět hudbu z vašeho telefonu, ale v tomto případě musíte počítat s nižší výdrží baterie. Standardně vydrží Radar Pace až šest hodin, při zapnuté hudbě by podle výrobce měla být výdrž o dvě hodiny nižší.

Popovídejte si s Radarem

Oakley Radar Pace dokáže získávat všechny dostupné informace o průběhu tréninku a v reálném čase je vyhodnocovat. Veškerá komunikace probíhá skrze rozhovor: stačí se zeptat „Hey, Radar. What is my heart rate?“ a Radar poslušně prozradí aktuální hodnotu vašeho tepu.

Na začátku používání tohoto chytrého doplňku si nastavíte všechny své tělesné parametry a tréninkové cíle. Výsledkem je váš osobní tréninkový plán, procesor v brýlích přesně ví, jaký trénink vás zrovna čeká a jestli ho dodržujete. Pokud omylem zrychlíte tempo plánovaného regeneračního běhu, ze sluchátek se během okamžiku ozve, abyste zpomalili, protože běžíte zbytečně rychle.

TEST: Oakley Radar Pace jsou brýle, se kterými si můžete popovídat
TEST: Oakley Radar Pace jsou brýle, se kterými si můžete popovídat
TEST: Oakley Radar Pace jsou brýle, se kterými si můžete popovídat

Celý proces komunikace funguje podobně jako například u Siri (iPhone) nebo Google Assistant. Oakley Radar Pace si bez zaváhání poradí i s komplikovanějším rozhovorem, kladené otázky nemusí být příliš jednoduché. Pokud jste se před chvílí zeptali na průměrnou rychlost, bude o chvíli později stačit otázka „A co teď?“. Radar Pace vyhodnotí, že máte na mysli stále průměrnou rychlost.

Na češtinu bohužel můžeme zapomenout, ale kromě angličtiny si pro komunikaci můžete vybrat ještě italštinu, němčinu, španělštinu nebo francouzštinu.

Mobilní aplikace

Přesuňme se na chvíli k mobilní aplikaci, která je pro funkci brýlí klíčová. Aplikace s jednoduchým názvem Radar Pace vám bude fungovat na telefonech s Androidem (verze 4.4 a novější) i iOS (verze 9.0 a novější, ale zároveň musíte mít alespoň iPhone 5S). Odříznutí starších iphonů je velká škoda, protože požadovaný iOS běží bez potíží i na starších přístrojích a na krabičce brýlí je uvedená kompatibilita až do 4S. Je ale logické, že se Oakley snaží předejít případným problémům, které hrozí u letitého hardwaru.

Samotná aplikace je velmi přehledná a intuitivní. V podrobných grafech si můžete prohlédnout vypracovaný tréninkový plán a nastavit všechny myslitelné parametry, podle nichž bude Radar váš trénink vést.

Aby hodinky fungovaly, jak mají, musíte však mít neustále s sebou s Radarem spárovaný mobil.

Celkové shrnutí

Ve výsledku je Oakley Radar Pace velmi unikátní přístroj, který posouvá segment chytrých brýlí zase o kousek dál. Nejenže je schopný řídit váš trénink a v reálném čase reagovat na každou odchylku, brýle navíc vypadají naprosto normálně.

Cena přístroje je podle očekávání velmi vysoká, ale na druhou stranu nešplhá do závratných výšek. V českých obchodech se Oakley Radar Pace objeví v těchto dnech a výsledná cena by se měla pohybovat okolo dvanácti tisíc korun. To rozhodně není málo, ale když si uvědomíme, že obyčejné „hloupé“ oakleye se zorníkem Prizm a náhradním čirým sklem mohou stát klidně šest tisíc, není cenový nárůst zas tak velký.

Zdolat budete muset kromě ceny též ostych povídat si na veřejnosti se svými brýlemi. Na to si ale zvyknete velmi rychle.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.


Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Snažíte se, ale nehubnete? Šest snadných kroků ke zdravému a krásnému tělu

Ilustrační snímek

Plavková sezona pomalu končí, ale vám se navzdory předsevzetím a úporné snaze nepodařilo získat vysněnou postavu?...

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz