Právě o víkendech máme tendenci přimhouřit oko nad svými porcemi a dopřáváme si více než v běžném týdnu.
"Mysleli jsme si, že víkendy budou představovat problém pro lidi snažící se hubnout, ale konzistence našich objevů před a během výzkumů byla překvapující. Jedinci držící dietu během týdne hubli, ale o víkendu přestali ztrácet váhu, protože jedli víc," tvrdí docentka Susan B. Racettová z Washington University.
Její tým zkoumá v rámci studie CALERIE (Celkové zhodnocení vlivu dlouhodobého sníženého příjmu energie), zda lidem zdravotně prospěje trvalý snížený příjem kalorií tak, jak to bylo prokázáno u hlodavců. Vědci v několika studiích zjistili, že myším či potkanům snížený příjem energie pomáhá bojovat s řadou nemocí i se stárnutím.
"Ale hlodavci nemají víkendy jako lidé. O víkendu se přitom lidský životní styl dost proměňuje. Lidé mají společenské události, večírky, a pokud mají děti, které hrají sport, mohou být na hřišti, kde jsou stánky s jídlem, celý den," vysvětluje Racettová.
Jednoletý průzkum u skupiny hubnoucích lidí prokázal, že většinu energie z tučné stravy získali dietáři během soboty. Bylo to více než 36 procent celkového příjmu, zatímco v týdnu méně než 35 procent. Většina ze zkoumaných osob přitom vůbec neměla dojem, že o víkendu konzumuje více jídla, ačkoli tomu tak bylo.
"Lidé na dietách často nezhubnou tolik, kolik očekáváme. Tohle by mohlo celý fenomén vysvětlit," tvrdí Racettová, jejíž studie byla publikována v odborném časopise Obesity.