Nový poznatek o kávě: kofein ovlivňuje estrogen, který řídí menstruaci

  1:00aktualizováno  1:00
Vaše každodenní potěšení v podobě šálku kávy může ovlivňovat nejen vaší energii, ale také hladiny estrogenu - ženského pohlavního hormonu produkovaného vaječníky, který mimo jiné řídí menstruační cyklus a tedy i ovulaci.
U bělošek, které konzumovaly 200 miligramů kofeinu nebo více denně, bylo zaznamenáno mírné snížení hladin estrogenu (ilustrační snímek)

U bělošek, které konzumovaly 200 miligramů kofeinu nebo více denně, bylo zaznamenáno mírné snížení hladin estrogenu (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Studie, která byla publikována v The American Journal of Clinical Nutrition, se zúčastnilo více než 250 žen ve věku 18 až 44 let.

Všechny ženy, které denně konzumovaly průměrně 90 miligramů kofeinu (přibližně jeden šálek kávy), byly vyšetřovány na klinice jednou až třikrát týdně během dvou menstruačních cyklů.

Estrogeny jsou sice přítomné u žen i mužů, ale jejich množství je nejvyšší u žen v reprodukčním věku. Jsou důležité pro vývoj sekundárních pohlavních znaků ženského těla, jako jsou prsa, a také ovlivňují periodický vývoj děložní sliznice. U mužů estrogen reguluje například vývoj spermií a má také úlohu ve vývoji libida.

Jejich množství se u žen mění během menstruačního cyklu, nejvíce jich je před ovulací.
 
Estrogeny se například podílejí i na růstu kostí a jejich kvalitě. Proto ženy po menopauze, jejichž organismus už estrogeny neprodukuje, trpí častěji řídnutím kostí. Díky estrogenům jsou ženy odolnější vůči onemocnění cév a srdce. Estrogeny rovněž zvyšují intenzitu autoimunitních procesů, proto ženy trpí častěji revmatizmem nebo roztroušenou sklerózou. Podle některých pokusů tlumí nástup schizofrenie u žen.

Zdroj: Wikipedie, časopis Vesmír

Účastnice výzkumu poskytly vědcům kromě krevních vzorků také detaily o životním stylu (cvičení, strava či kouření). Do celkového příjmu kofeinu se kromě kávy započítávaly i další zdroje jako zelený čaj, černý čaj nebo limonáda obsahující kofein.

Hladiny estrogenu se lišily v závislosti na rase

Výsledky studie ukázaly, že pití kávy a dalších kofeinových nápojů může ovlivňovat hladiny estrogenu. Zajímavým zjištěním amerických odborníků bylo také to, že vliv kofeinu na hodnoty estrogenu se liší v závislosti na rase.

U Asiatek, které si denně dopřály průměrně 200 miligramů kofeinu nebo více (asi dva šálky kávy), byly pozorovány zvýšené hladiny estrogenu v porovnání se ženami stejné rasy, které konzumovaly kofeinu méně. Podobný vzorec byl zjištěn u černošek, nicméně tento výsledek byl podle vědců statisticky nevýznamný.
Naopak u bělošek, které konzumovaly 200 miligramů kofeinu nebo více denně, bylo zaznamenáno mírné snížení hladin estrogenu.

"Toto zjištění je důležité, protože pomáhá porozumět tomu, jak je kofein metabolizován odlišnými genetickými skupinami," říká doktor Enrique Schisterman, autor studie a výzkumník z National Institutes of Health (NIH).

"Ženám v reprodukčním věku ale pití kávy nezmění jejich hormonální funkci klinicky významným způsobem."

Důležitý je zdroj kofeinu

Proč má kofein odlišný dopad v závislosti na rase, není zcela jasné, ale podle doktora Schistermana by za tímto jevem mohl stát vliv genetiky a metabolismu.
 
Vědci také zjistili, že výsledky jsou závislé na zdroji kofeinu. Například při příjmu kofeinu z nápojů jiných než káva (zelený čaj, limonáda s kofeinem) bylo pozorováno zvýšení hladin estrogenu u všech zkoumaných žen nehledě na rasovou příslušnost. Určitou roli mohou podle doktora Schistermana hrát také hodnoty antioxidantů a dalších složek v nápojích, jako jsou mléko nebo cukr.

Potřeba dalších výzkumů

Ačkoli studie neprokázala, že by změny v hodnotách estrogenu spojené s příjmem kofeinu narušovaly ženskou ovulaci, doktor Schisterman se domnívá, že je zapotřebí dalších výzkumů, aby se ukázalo, jak kofein ovlivňuje hladiny estrogenu z dlouhodobého hlediska.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz