Dáváte si předsevzetí? Roli hraje vlastní přesvědčení i reálnost cíle

aktualizováno 
Novoroční předsevzetí si někdy v životě dal už snad každý z nás. Jenže ruku na srdce: komu vydrželo skutečně po celý rok? Přečtěte si, jak stanovit svůj cíl, abyste ho skutečně dosáhli, a inspirujte se našimi tipy na předsevzetí pro běžce.

Důležité je, aby byl váš cíl byl realistický. | foto: Marie Sehnálková, Rungo.cz

Zásadním problémem je u mnohých odhodlání. I když nám bude okolí neustále připomínat, že naše atletická postava už dávno není to, co bývala, bez vlastní víry a přesvědčení to změníme jen stěží. V první řadě se tak zeptejte především sami sebe, jestli změnu chcete skutečně podstoupit. Odpověď na tuto otázku totiž ve většina případů rozhodne o tom, jestli bude vaše předsevzetí úspěšné.

Zvolte reálné cíle tak, abyste nezklamali sami sebe.

Zvolte reálné cíle tak, abyste nezklamali sami sebe.

Další chybou a důvodem, proč naše novoroční předsevzetí občas končí ještě dřív, než na jejich plnění začneme pracovat, je námi zvolený cíl. Ten by měl být především realistický. Jestli s běháním teprve začínáte, není příliš dobrou volbou předsevzít si absolvovat maraton. Pokud si však zvolíte jako svůj cíl pětikilometrový závod, je daleko pravděpodobnější, že své předsevzetí nakonec splníte. Navíc, úspěch je klíčem k nadšení a odhodlání, díky kterému si nakonec můžete splnit i svůj maratonský sen.

Důležité také je, začít s rozumem. Pokud chcete v novém roce trhnout osobák, nemusí to být přeci hned při prvním tréninku. Naopak je dobré pracovat na svých předsevzetí systematicky. K tomu vám může pomoci plán nadcházející běžecké sezony. Jak jej vytvořit, se může dočíst zde. Jeho dodržování může být pro mnohé daleko snazší, pokud se zapojí i vaši tréninkoví parťáci. Jestli si totiž dáte společné předsevzetí se svými přáteli, pravděpodobně nebudete chtít patřit k těm, kteří ho poruší jako první.

Tipy na vaše běžecká předsevzetí do nového roku

1.Zařaďte více posilovacích cvičení

Silové tréninky vzbuzují u řady běžců nedůvěru. Doplnění běžeckého tréninku o posilovací cvičení je přitom nejen dobrou prevencí před zraněním, ale dokáže pozitivně ovlivnit i výkonnost. Nemusíte si přitom hned kupovat permanentku do posilovny, daleko efektivnější je cvičení s vlastní vahou, které můžete provádět kdekoliv. Na rozdíl od posilování na strojích totiž cviky s vlastní vahou zapojují hned několik svalových skupin najednou.
Tip: Cviky můžete zařadit na konci svého běžeckého tréninku. Pro řadu běžců je tato varianta daleko přijatelnější než samostatný silový trénink během dne.

Zkuste raději posilovat s vlastní vahou.

Zkuste raději posilovat s vlastní vahou.

2.Vyzkoušejte trochu jiný závod

První půlmaraton i maraton už jsou za vámi a vy marně hledáte cíl pro nadcházející rok? Oživte běžeckou sezonu 2018 trochu jiným závodem, než jste zvyklí. Motivací, která vás bude hnát kupředu, se může stát extrémní závod. I když přípravu by člověk neměl rozhodně podcenit, není nutné se těchto typů závodů přehnaně obávat. Většina účastníků totiž nemíří pro vítězství, ale pro nezaměnitelný zážitek, neváhá proto podat pomocnou ruku komukoliv, kdo si o ni řekne.
Tip: Nepřeceňujte své síly a přihlaste se na závod, na který stačíte. I když se může zdát, že pětikilometrový závod zvládnete levou zadní, je potřeba rozložit síly nejen na běžeckou část, ale i na překážky.

3.Dodržujte pitný režim

Dodržovat pitný režim je sice důležité pro všechny, avšak pro sportovce dvojnásob. Kvůli pocení při tréninku totiž ztrácíme více tekutin než ti, kteří nemají pravidelnou aktivitu. Nedostatek vody pak způsobuje ukládání toxinů, bolesti hlavy a únavu, která může nepříznivě ovlivnit náš výkon. Pokud víte, že je dodržování pitného režimu vaší slabinou, můžete to v novém roce změnit.
Tip: S pravidelným příjmem tekutin vám může pomoci mobilní aplikace, která vám připomíná, kdy je čas se znovu napít. Během tréninků můžete zase využít speciálních nosičů lahví, které vám umožní mít vodu doslova vždy po ruce.

Dáváte si novoroční předsevzetí?

celkem hlasů: 111

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 14. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

Nikdy si nedávám novoroční předsevzetí 46
Ano, každoročně 34
Pravidelně si předsevzetí nedávám a ani letos nemám zatím jasný cíl 16
Pravidelně si předsevzetí nedávám, ale letos ano 15

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz