Novinky: jak předejít zraněním a jaká jsou nejoblíbenější běžecká jídla?

aktualizováno 
Aplikace Strava zveřejnila seznam 10 nejoblíbenějších jídel a nápojů, nová studie hledá nejbezpečnější styl běhání a v Kanadě poukázali na další důvod únavových zlomenin. Novinky ze světa běhání jsou tu.

Běžecký krok | foto: Unsplash

Co jedí běžci?

Strava zveřejnila informace o druhém nejoblíbenějším tématu mezi běžci hned za absolvovanými kilometry. O tom, co jíme nebo pijeme, aby tréninky byly co proto, dokážeme mluvit hodiny. Uživatelé běžecké aplikace mezi sebou sdílejí i tyhle informace a právě na základě toho vznikl žebříček 10 nejoblíbenějších pokrmů a nápojů sportovců. Pokud jste stejně jako já čekali na první příčce banán, rýži nebo těstoviny, zklamu vás. 

TOP jídla a pití podle Stravy

  1. Pivo
  2. Káva
  3. Pizza
  4. Burger
  5. Donut
  6. Sendvič
  7. Banán
  8. Burrito
  9. Salát
  10. Cookies

Desítka se skutečně přibližuje těm nejklasičtějším chutím nás smrtelníků. Na prvním místě tak s přehledem vítězí pivo, třetí je pizza a ještě dvě příčky před banánem, tedy na pátém místě, skončil donut (kobliha). Běžci si prostě nebojí dopřát!

Potichu a po špičkách

O tom, jak správně běhat, se namluvily už tisíce hodin mezi tisíci běžci. Co člověk, to vlastní názor. Proto se i vědci snaží najít a odůvodnit ten nejlepší styl, který minimalizuje riziko zranění. Nedávno zveřejněná studie v The American Journal of Sports Medicine poukazuje na to, že čím měkčí krok běžec má, tím méně se vystavuje riziku, a to dokonce až o 62 procent. Pod měkčím krokem si pak můžeme představit styl s kratšími kroky a nášlapem přes špičku. Při dalších zjištěních se však ukázalo, že běhání “potichu a po špičkách” má pozitivní vliv pouze na zranění konkrétních částí nohou, a to kolen a pat. 

Měkčí běžecký krok předchází zraněním.

Měkčí běžecký krok předchází zraněním.

Naopak sledovaná skupina s měkčím krokem vykazovala častější problémy s achillovkami. Zpátky se tak dostáváme k tomu, že jeden perfektní styl běhu asi neexistuje, ale správným výběrem dokážete pomoci té své konkrétní bolístce. 


Únavové zlomeniny z hladu

Únavové zlomeniny vznikají logicky z únavy. Nedostatek energie však nepochází čistě jenom z přetrénování jako takového, významně se na problému podílí i nedostatek přijaté energie ze stravy. Studie z Canadian Sport Institute Pacific totiž dokázala, že únavové zlomeniny (stejně tak jako dokola vracející se zranění) jsou čtyři a půl krát častější u sportovců s neadekvátním stravováním. A vliv má přitom už takové množství kalorií, jako je chybějících 300 kalorií za den. 

Nebezpečný nedostatek energie se dá snáz poznat u žen, které jednoduše přestávají menstruovat. Problém ovšem trápí i muže, kteří k jeho odhalení musejí podstoupit krevní testy k prokázání nízké hladiny testosteronu. Autoři studie přitom nedoporučují počítat si přesně přijaté kalorie, mnohem efektivnější podle nich je sledovat celkový zdravotní stav, historii takových zranění a stav tréninků.

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz