TEST: Nový batoh Nathan VaporKrar se vyrovná těm nejlepším na trhu

aktualizováno 
Nathan patří mezi nejpopulárnější americké značky, ale v Evropě si své místo na výsluní musí teprve vybojovat. Pomůže mu v tom i povedená novinka, běžecká vesta VaporKrar 4.

TEST: Nový batoh Nathan VaporKrar se vyrovná těm nejlepším na trhu | foto: NATHAN sports, Vít Kněžínek,  Rungo.cz

Běžecké batohy zažily během posledních deseti let obrovský boom. Od těžkých a nepohodlných ruksaků, které poskakovaly na zádech a dřely oblečení, až po lehké funkční vesty, které příjemně obepínají hrudník a na zádech sedí bez nejmenšího pohybu.

Významnou roli v této oblasti sehrál trailový gigant Salomon, který dodnes patří mezi špičkové výrobce běžeckých batohů a dalších hydratačních doplňků. Pryč jsou však doby, kdy měl Salomon na výrobu batohů monopol. Na výběr tak máme z celé řady značek a modelů, které se svou kvalitou Salomonu přibližují nebo se mu dokonce vyrovnají.

Nathan Sports

Kromě zavedených značek, jako je například Inov-8, Ultraspire, Camelbak nebo Montane, se na našem trhu nově objevuje ještě jedno jméno, které má potenciál výrazně promluvit do toho, který běžecký batoh bude nejpovedenější. Řeč je o americké kultovní značce Nathan, která hranice Atlantického oceánu překročila teprve nedávno.

Ve Spojených státech patří Nathan mezi nejpoužívanější značky v oblasti hydratace a bezpečnostních prvků. V našich končinách je však toto jméno prakticky neznámé, bude tak zajímavé sledovat, jak se podaří vybudovat uživatelskou základnu. Jedním z pilířů, na kterých bude Nathan stavět, jsou zbrusu nové batohy z edice VaporKrar a VaporHowe.

VaporKrar 4

Nathan VaporKrar

Lehká běžecká vesta s objemem 4 L

hmotnost: 295 gr

objem: 4 litry

hydratace:

soft flasky

(2 x 350 ml)

možnost využít vak na 1,5 litru

cena: 150$/asi 4 000 korun

klady:

  • propracovaná konstrukce
  • příjemný materiál
  • množství úložného prostoru
  • reflexní prvky
  • možnost využít lahve i vak
  • vyšší odolnost materiálu

zápory:

  • méně prodyšný zadní díl
  • vyšší cena
  • malý objem integrovaných lahví

Pokud vám jsou tato jména vzdáleně povědomá, není to náhoda. Po vzoru další americké značky Ultimate Direction totiž Nathan vsadil na využitích svých ultra trailových ambasadorů Roba Krara a Stephanie Howe, kteří patří mezi světovou ultra špičku.

Vzhledem k vývoji nových batohů je také důležitý fakt, že Rob Krar je známý svým minimalistickým pojetím běhu, což se výrazně projevilo i na konstrukci vesty nesoucí jeho jméno.

Vesta VaporKrar se vyrábí ve dvou verzích o objemech čtyři a dvanáct litrů. Mně se dostala do ruky menší, čtyřlitrová varianta, která by měla být pro potřeby běhu v českých podmínkách na vzdálenosti do 70 kilometrů naprosto ideální.

Odlišný materiál

VaporKrar 4 zaujme napoprvé použitým materiálem. Ten se výrazně liší od meshových textilií, které používá většina ostatních značek. Výrobci použili lehký a pružný materiál, který je velmi hustě tkaný, což vytváří dojem vyšší pevnosti a odolnosti. A po pravidelném používání mohu tento dojem potvrdit.

Naprosto unikátní je řešení zádového panelu, který je z větru a vodě odolného materiálu. To s sebou nese jednu výhodu a jednu nevýhodu. Pod batohem se totiž budete potit o něco více než pod některými konkurenčními modely, ale vaše věci uložené v hlavních kapsách zůstanou suché. Při běhu se však člověk výrazněji potí i pod tím nejprodyšnějším batohem, takže osobně považuji tento typ konstrukce spíše za klad než zápor.

Propracovaný úložný prostor

Fotogalerie

Rozvrstvení úložného prostoru je na rozdíl od použitého materiálu naprosto standardní a kopíruje aktuální trend mít co nejvíce kapes na předních popruzích pro rychlý a snadný přístup k uloženým věcem. Zadní část je tvořena třemi kapsami. Do hlavní kapsy přiléhající k zádům se pohodlně vejde relativně velké množství věcí (vzhledem k čtyřlitrovému objemu batohu), jako je například záložní bunda a pár kousků záložního oblečení. Na hlavní kapsu je z vnější strany přilepena ještě jedna menší určená pro úschovu věcí, které chcete uložit odděleně pro jejich snadnější nalezení. Sem se zpravidla ukládají čelovky nebo náhradní výživa. Třetí a poslední zádovou kapsou je horizontální tunel na spodním okraji, který se výborně hodí pro ukládání přebytečného oblečení, jako jsou rukavice, čepice nebo návleky. Do tunelu se totiž dostanete i bez nutnosti sundavání batohu ze zad a jeho objem je vzhledem k pružné tkanině poměrně velký.

Vnější pružná textilie je na několika místech perforovaná laserem vysekávanými kolečky, což by měl mít pozitivní vliv na celkovou prodyšnost. Vzhledem k neprofoukavému zadnímu dílu si však myslím, že je to spíše designová záležitost než prvek se zásadním vlivem na funkčnost.

Rozvrstvení předních kapes

Kromě tří velkých zádových kapes je batoh vybaven dalšími osmi menšími kapsami po stranách a v přední části. Kapsy jsou situovány symetricky, což oceníte zejména v případě, že jste levák a telefon si rádi ukládáte na pravou stranu. Množství batohů má totiž kapsu na telefon pouze nalevo, zatímco pravá strana je využita pro jiné účely.

Kapsy na telefon jsou umístěny nejvýše na předním popruhu, zapínají se na skrytý zip a jsou dostatečně prostorné, aby se do nich vešel i ten největší mobilní telefon. O kousek níže se nacházejí hluboké kapsy osazené dvěma soft flasky, na které z vnější strany přiléhá ještě menší kapsa na gely a další drobnosti. Pro tyto účely můžete využít i poslední pár malých kapsiček na bocích. Celkově tak máte k dispozici luxusní množství prostoru pro rychle dostupné uložení všech potřebných věcí od jídla a pití až po telefon nebo náhradní baterie do čelovky.

Voda v lahvích

Z hlediska hydratace je VaporKrar 4 poměrně univerzální. Batoh je v základu osazen dvěma soft flasky s „brčky“ pro snadnější přístup k tekutinám, ale zádový prostor je uzpůsoben tak, aby se dal bez potíží využít i 1,5litrový vak na vodu. V této oblasti směřuje jediná výtka k objemu použitých lahví. Ty totiž nejsou půllitrové, pojmou pouze 350 mililitrů. To by sice mělo ve většině případů stačit, ale pokud se chystáte na závod s delšími rozestupy mezi občerstvovačkami nebo na delší sólový běh, pak bych doporučil mít s sebou pro jistotu ještě lednu menší lahev v zadní kapse.

Naopak příjemně mě potěšila pevnější konstrukce měkkých lahví, která umožňuje výrazně snadnější manipulaci, než na co jsem zvyklí z půllitrových soft flasků u Salomonu. U některých zahraničních recenzí si sice testeři stěžují na protékání v oblasti víčka, ale podle fotografií to vypadá, že evropská verze se od původní americké v několika detailech liší a tento problém už byl odstraněn. S tím souvisejí i stížnosti směřované na nízkou elasticitu batohu a překrytí bočních kapes nesmyslnými popruhy. I tyto dva nedostatky se u mnou testovaného batohu nevyskytují. Dva přední stahovací popruhy jsou z velmi pružného materiálu, který nijak neomezuje rozpínání hrudníku, boční popruh zmizel úplně.

Povedený střih

Střihově je vesta velmi příjemná, ale je potřeba počítat s tím, že roli bude hrát váš konkrétní typ postavy. Při výšce 171 centimetrů a obvodu hrudníku 97 centimetrů mi perfektně sedla velikost M, zatímco u konkurenční Salomon Sense Ultra Vest jsem musel měnit velikost M/L za XS/S.

Přední stahovací popruhy jsou plynule nastavitelné, což ocení zejména ženy kvůli příjemnějšímu nastavení batohu přes prsa. Zadní část batohu se nijak stáhnout nedá, ale vzhledem k minimalistické konstrukci to ani není potřeba. Že se Vaporkrar opravdu povedl, dokládá i prestižní oceněnění za design ISPO Award.

Testovanému batohu VaporKrar 4 odpovídá ryze dámská varianta VaporHowe, která se lehce odlišuje střihem a zejména velikostním rozsahem od XXS až po L. Bojím se však, že VaporHowe nebude v Česku ještě nějakou dobu kvůli nízkému zájmu dostupný a že jedinou variantou pro případné zájemkyně bude sáhnout po menší pánské velikosti. Pánský rozsah velikostí je oproti dámskému posunutý o jedno číslo nahoru, začíná na XS a končí velikostí XL.

Důraz na bezpečnost

Za zmínku stojí velké množství reflexních prvků v přední i zadní části batohu, což u trailových vest rozhodně není standardem.

Celkové shrnutí

Ve výsledku je Nathan VaporKrar velmi povedená minimalistická vesta určená pro kratší ultra trailové závody a všude tam, kde nebudou příliš dlouhé rozestupy mezi občerstvovacími stanicemi. VaporKrar představuje zajímavou alternativu k masově rozšířenému Salomonu, kvalitou zpracování se svému rivalovi vyrovná a ve výsledku bude záležet pouze na tom, jak vám bude ten který batoh sympatický. Jediné, co jinak vynikající hodnocení VaporKraru sráží, je vysoká cena, která je nastavena na 150 amerických dolarů a v Česku se bude pohybovat okolo hranice čtyř tisíc korun. Na českém trhu by tento batoh měl být dostupný v nejbližších týdnech.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

Snažíte se, ale nehubnete? Šest snadných kroků ke zdravému a krásnému tělu

Ilustrační snímek

Plavková sezona pomalu končí, ale vám se navzdory předsevzetím a úporné snaze nepodařilo získat vysněnou postavu?...

Roční Ester podstoupila transplantaci jater. Je bojovnice, říká maminka

Po transplantaci jater v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny...

Je tomu šestatřicet let od chvíle, kdy lékaři v Česku poprvé transplantovali játra. Od té doby pomohli více než dvěma...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz