Ona

Díky nové membráně budou nepromokavé boty prodyšnější a pohodlnější | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Díky nové membráně budou nepromokavé boty prodyšnější a pohodlnější

  • 5
Gore-Tex je notoricky známá membrána, která se používá pro zajištění voděodolnosti. U běžeckých bot však její použití obvykle znamenalo vyšší hmotnost a méně pohodlí i prodyšnosti. Tomu je ale konec díky nové technologii Gore-Tex Invisible fit.

Nepromokavé boty zní v tomto sychravém období jako perfektní nápad. Kromě voděodolnosti totiž zajišťuje nepromokavá konstrukce ještě odolnost proti větru a výrazně vyšší teplotní komfort i v teplotách pod bodem mrazu. Proč tedy nepromokavou obuv využívá tak málo běžců?

Odpověď je jednoduchá. Až doposud byly nepromokavé boty výrazně těžší, tužší a méně pohodlné než jejich obyčejné protějšky. Svou roli zde hraje i prodyšnost, která je u nepromokavých bot obvykle výrazně nižší než u látkových modelů. To v praxi znamená, že jakmile začne rtuť teploměru stoupat nad 15 stupňů, začne se vaše chodidlo v botě nepříjemně potit.

Jak vypadá voděodolný svršek

Důvodem, proč trpí většina nepromokavých bot výše uvedenými nedostatky, je způsob, jak se tyto boty vyrábí. Pro zajištění nepromokavosti se obvykle používá třívrstvá membrána, která tvoří vnitřní vrstvu, která je po celé ploše nalepená pod klasickým svrškem. Membrána musí být navíc chráněna podšívkou, aby třením chodidla o svršek nedocházelo k jejímu mechanickému poškození.

Dokážete si asi představit, jak výrazně se změní střih vaší oblíbené boty, když pod klasický svršek musíte nacpat ještě jednu robustní vrstvu materiálu, která se postará o odolnost proti vodě. S tím už je ale konec, protože největší výrobce nepromokavých membrán Gore přišel konečně s novinkou, která výrazně mění způsob, jak se nepromokavé běžecké boty vyrábí.

GORE-TEX Invisible fit

Jmenuje se Gore-Tex Invisible fit (Neviditelný střih) a snaží se eliminovat všechny výše popsané neduhy membránových bot.

Zásadní novinkou je možnost laminovat membránu přímo na jednotlivé díly svršku. Díky tomu mohou výrobci běžeckých bot využít původní konstrukci svršku bez nutnosti přidávat další a další vrstvy, které by mohly tvořit záhyby a následně i puchýře a opruzeniny.

Rozdělení nepromokavé membrány z jedné části do několika samostatných prvků s sebou přináší i další benefity v podobě výrazného snížení hmotnosti či zlepšení prodyšnosti, pozitivní vliv má Invisible Fit také na rychlost schnutí celé boty, protože se zmenšilo množství materiálu, které do sebe vodu nasákne.

Slovy čísel by měl být nový Gore-Tex o 18 procent lehčí než jeho předchůdce a sbírání vlhkosti je podle výrobce nižší dokonce o 50 procent. Díky tomu všemu už budou nové běžecké modely opatřené touto membránou takřka k nerozeznání od klasických textilních bot s prodyšným svrškem.

Na jakých botách se Invisible fit používá?

Už nyní se na trhu objevuje několik modelů, které tuto novinku využívají. Jmenovitě se jedná univerzálku Inov-8 ParkClaw 275 GTX, která je určená pro běhání ve městě i přilehlém terénu. Pro vyznavače čistě silničního běhání je tu pak objemovka Saucony Ride 10 GTX a dá se očekávat, že množství bot s touto technologií poroste velmi rychle.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.