Nová metoda „srolování“ žaludku dává naději desítkám tisíc cukrovkářů

  5:05aktualizováno  5:05
Lidé, kteří trpí cukrovkou, mají novou naději na to, že se jejich onemocnění zlepší nebo dokonce docela zmizí. Lékaři totiž začali používat novou operativní metodu, která může diabetikům ulevit. Jde o operaci žaludku, který se laparoskopicky sroluje a sešije. Obézním lidem začaly zákrok hradit pojišťovny.
Nová metoda pomůže nejen zhubnout, ale i zmírnit nebo zcela odstranit diabetes.

Nová metoda pomůže nejen zhubnout, ale i zmírnit nebo zcela odstranit diabetes. | foto: Profimedia.cz

Pacienti někdy říkají nové operaci palačinka, říká internistka Dita Pichlerová z pražské OB kliniky o metodě, která se odborně nazývá plikace žaludku.

Zákrok, pomocí kterého se zmenší objem žaludku, je účinnější než známá bandáž žaludku. A zároveň méně drastická než odstranění části tohoto orgánu, které také lidé, kteří chtějí zhubnout, podstupují.

Obézní lidé díky operaci ztrácejí kilogramy, ale nejen to. "U osmdesáti až pětaosmdesáti procent operovaných se zlepší cukrovka, z toho v sedmdesáti procentech vymizí," říká chirurg pražské OB kliniky Martin Fried, který se se svými spolupracovníky podílel na vývoji nové metody.

Kromě Prahy se s její pomocí standardně operuje jen v americkém Clevelandu a brazilském Sao Paulu. Čeští lékaři přitom školí své další zahraniční kolegy. Cukrovka se podle jeho slov u operovaných lidí zlepší už po několika týdnech.

Žaludek jako palačinka

Žaludek je možné zmenšit různými metodami. Plikace neboli srolování jedné stěny žaludku a následné sešití je nemodernější  a podle chirurgů nejvýhodnější - operace je vratná, pacient nepřijde o kus orgánu, zároveň je však operace velmi účinná i v boji proti cukrovce.

Operační zákrok se provádí v celkové anestezii na operačním sále laparoskopicky a trvá obvykle méně než dvě hodiny.

Rizika komplikací jsou ve srovnání s jinými chirurgickými zákroky, při kterých se zmenšuje žaludek, nízká, protože v organismu nezůstává žádný implantát z cizího materiálu, jako je tomu třeba u bandáží žaludku.

Plikace tak vede nejenom k snížení kapacity žaludku, ale sníží se také schopnost žaludku rozpínat se při jídle. Tím se sníží pocit hladu.

Pro běžného diabetika přitom operace není nijak nedosažitelná: lidem, kteří mají Body Mass Index nad hodnotou 35, ji hradí pojišťovny. Pro lepší představu ji může podstoupit například muž, který při 180 centimetrech váží 115 kilo, u nás nijak ojedinělá situace.

V pokročilé fázi cukrovky zákrok nepomůže

Odborníci diskutují, že by se hranice, odkdy operace žaludku hradí pojišťovna, mohla posunout níže, protože ne všichni diabetici, kterým by operace mohla prospět, mají tolik kilogramů navíc.

Diabetem 2. typu, tedy tím, kterým člověk onemocní v průběhu života, u nás trpí 700 tisíc lidí. Odhaduje se, že by operace mohla pomoci čtvrtině z nich. Spousta pacientů se však takové léčby bojí, považují ji za příliš radikální zásah.

Čím to je, že se díky operaci žaludku zlepší cukrovka? K pochopení je třeba vysvětlit, co přesně se v těle diabetika 2. typu odehrává.

V první fázi nemoci organismus ztrácí citlivost na hormon produkovaný slinivkou břišní - inzulin, který má na starosti hospodaření těla s cukry. Může to být důsledkem nesprávné životosprávy nebo třeba také nadměrného dlouhodobého stresu.

Operace žaludku má smysl pro diabetiky právě v této počáteční fázi nemoci. Chirurg Martin Fried popisuje, že v chirurgicky zmenšeném žaludku se potrava méně natráví a rychleji postupuje do střev.

"Neví se přesně proč, ale dochází k řadě hormonálních odpovědí. Zjednodušeně řečeno hormony přenastaví citlivost organismu na inzulin, takže i jeho menší výroba stačí na to, aby udržela žádoucí hladinu cukru v krvi," dodává profesor Fried.

Z toho vyplývá, proč z operace nemohou mít prospěch pacienti v druhé fázi cukrovky - jim už totiž slinivka nefunguje, protože se vyčerpala snahou vyprodukovat co nejvíce inzulinu.

Podle předsedkyně České diabetologické společnosti Terezie Pelikánové je problém, že lidi s BMI kolem hodnoty 35 k operaci nic moc nemotivuje. "Zatím nemají žádné komplikace, cukrovka nebolí. Nepřesvědčíme je jen tím, že jim budeme říkat, co jim hrozí," říká profesorka Pelikánová.

Léčba komplikací je dražší než operace

Podle zkušenosti obezitologů mají lidé málo informací o možnostech, jak léčit obezitu, hlavně o tom, že mnozí z nich mají nárok nechat se odoperovat "na pojišťovnu".

Pozdější komplikace cukrovky jsou však varující: hrozí selhání ledvin, oslepnutí, v pokročilé fázi nemoci nohy ztrácejí citlivost a projevuje se na nich gangréna.

"Léčba těchto komplikací samozřejmě stojí pojišťovny obrovské finance," doplňuje Terezie Pelikánová.

Moderní operace žaludku tak mohou zdravotnímu systému ušetřit balík peněz - ač samy nejsou nejlevnější. Martin Fried zmiňuje zahraniční studii, podle které se náklady vyrovnají do dvou let po operaci.

Vánoce

Advent se pomalu blíží a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

  • Nejčtenější
Premium

Patříte mezi ty šťastné? Sedm znaků, že máte opravdu kvalitní vztah

Být šťastná po boku toho druhého, nic neřešit, nehádat se. Ideální, co říkáte? Harmonické soužití, kdy si partneři...

Když má máma křeče, není co jíst, říkají děti. Budou mít nový domov

Když se maminka klepe v křeči, bojím se, že umře, přiznal osmiletý Honzík. Jeho sestra Ivanka dodává, že jejím...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Jsme promiskuitní, nebo jen hledáme lásku? Kolik partnerů je už moc

Když je vám přes třicet a jste nezadaná, pravděpodobně už se ve vaší posteli vystřídalo větší než malé množství mužů....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdepak brýle. Hnědé oči, velká prsa a husté ochlupení značí inteligenci

Kdysi se věřilo, že ten, kdo má vysoké čelo a brýle na nose, je chytrý. Dnes vědci přisuzují tuto roli jiným „důkazům...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Sportující rodina a děti pod dozorem jsou ideál, říká dětský chirurg

Stojíte v nemocničním pokoji nad lůžkem svého dítěte, které dospává narkózu. Jste úplně v koncích. Pak se otevřou dveře...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Dieta by měla přinášet potěšení a ne člověka stresovat, říká obezitolog

Nadváha a obezita se jen v Česku týká 71 procent mužů a 57 procent žen. Většina z nás ví, že mít kila navíc není...

Zdravotní kalendář pro ženy: na co mají kdy nárok a co mohou očekávat

Preventivní prohlídky by měly včas odhalit případnou chorobu. Proto byste měly vědět, kdy a na co máte ze zákona nárok...

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz