Nejčastější noční můry: co se nám snaží sdělit naše podvědomí?

  3:00aktualizováno  3:00
Všichni je dobře známe, a i když mohou být i velmi nepříjemné, noční můry jsou přirozenou součástí snění. Výklad snů zavání šarlatánstvím a babskými pověrami, děsivé sny však podle psychologů často vypovídají o našem vnitřním rozpoložení.
Noční můry nejsou tak přímočaré, jak se zdají být (ilustrační foto).

Noční můry nejsou tak přímočaré, jak se zdají být (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Příjemné a barvité sny, z nichž se často ani nechceme probudit, jsou podníceny převážně našimi touhami a přáními. Nepříjemné noční můry jsou naopak projevem pocitů, jako jsou stres a úzkost. Nicméně ani příjemné sny a noční můry nejsou tak přímočaré, jak se zdají být.

Sny jsou pouze symbolické, a tak sen o autonehodě nemusí nutně znamenat strach z této události a už vůbec ne věštbu naší budoucnosti. Přečtěte si, jaký význam mohou mít podle knihy "500 dreams interpreted" od Helen Bertrandové čtyři velmi obvyklé noční běsy.

Ztracen nebo polapen

Na rozdíl od ostatních nočních můr je tento sen velmi přímý a dá se jednoduše analyzovat. Sen o ztracenosti nebo uvěznění indikuje obavy, že se ztratíte či budete lapeni v určité situaci nebo pozici ve vašem životě.

Nutí vás vaše okolí do něčeho, co nechcete, máte pocit, že nevíte kudy kam? Pokud si uvědomíte význam takového snu, měli byste ho využít jako varování a snažit se vaši životní situaci řešit.

Pád nebo tonutí

Pokud máte pocit, že vám něco přerůstá přes hlavu, nebo jste pod tlakem nějakého úkolu či povinnosti, mohou se tyto úzkostné pocity zobrazit ve vaší noční můře v podobě pádu z velké výšky nebo tonutím. Vaše specifická reakce v této noční můře pravděpodobně bude zrcadlit vaši reakci na určitou událost i v reálném životě.

Jestliže podobný sen míváte často, můžete tyto padající a tonoucí pocity vyřešit uvědoměním si, že je to jen sen, který můžete ovládat. Namísto pádu nebo tonutí si řekněte, abyste létali nebo plavali. Koneckonců je to jen váš sen, během něhož si můžete dělat, co chcete.

Nahý nebo špatně oblečený

Nejspíš jste to už zažili, sen o nahotě na veřejnosti a pocitu ztrapnění je jednou z nejčastějších nočních můr lidí všech věkových kategorií. Tyto sny obvykle fungují jako spolehlivé měřítko vašeho sebevědomí a také svědomí.

Vaše oblečení v tomto snu symbolizuje skrýš, do níž se můžete schovat, v reálném životě nejspíš něco před ostatními tajíte. Tyto sny se však mohou zdát i lidem, kteří jsou otevření a nebojí se vyjadřovat své pocity, ti se pak v "nahých" snech obvykle cítí pohodlně a nikoli trapně. Trapnost z nahoty naopak naznačuje zranitelnost, vinu nebo ostudu.

Špatné výsledky v testu

I když je to už dlouho, co jste odešli od tabulek, učebnic a školních lavic, mohou vás stále pronásledovat noční můry, v nichž stojíte před tabulí nebo jdete znovu k maturitě.

Podobné sny jsou velmi běžné a výsledek, který získáte v testu v této noční můře, může mnohé naznačit. Propadnutí u zkoušek ve snu například reflektuje vaše obavy z toho, zda si vůbec zasloužíte některé věci, kterých jste v životě dosáhli.

Autor: pro iDNES.cz

Vánoce

Advent se pomalu blíží a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

  • Nejčtenější

Když má máma křeče, není co jíst, říkají děti. Budou mít nový domov

Když se maminka klepe v křeči, bojím se, že umře, přiznal osmiletý Honzík. Jeho sestra Ivanka dodává, že jejím...

Premium

Patříte mezi ty šťastné? Sedm znaků, že máte opravdu kvalitní vztah

Být šťastná po boku toho druhého, nic neřešit, nehádat se. Ideální, co říkáte? Harmonické soužití, kdy si partneři...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Jsme promiskuitní, nebo jen hledáme lásku? Kolik partnerů je už moc

Když je vám přes třicet a jste nezadaná, pravděpodobně už se ve vaší posteli vystřídalo větší než malé množství mužů....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

O 10 let mladší: Pavel se zbavil pivního břicha a Růžena si zase věří

Omládnout a vypadat o deset mladší tentokrát zatoužila dvojice z malé vesničky na Ostravsku, kterou spojuje přátelství...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky
Premium

Pandemie chřipky by mohla zabít i 80 milionů lidí, tvrdí odborníci

Ebola, SARS, ptačí chřipka nebo i tolik diskutované spalničky. Dokázaly zničit více životů než leckterá válka. Umějí se...

Dvanáct zázračných potravin, po kterých jdou kila sama dolů

Dnes už každý ví, že držet diety formou nelogických přísných omezení či dokonce hladovění je obrovský nesmysl a hazard...

Typologie podle krevního tlaku. Jste nerváci, nebo spíš zmatkáři?

Vysoký krevní tlak má různé příčiny. Může to být něco vážnějšího, ale také třeba jen vaše životní tempo. Podle...

Dieta by měla přinášet potěšení a ne člověka stresovat, říká obezitolog

Nadváha a obezita se jen v Česku týká 71 procent mužů a 57 procent žen. Většina z nás ví, že mít kila navíc není...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz