Česká republika dlouhodobě patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě. Hůře jsou na tom už jen pobaltské státy. A přestože jde o závažné virové onemocnění, napadající centrální nervový systém, které může zanechat trvalé následky, proočkovanost obyvatel je stále relativně nízká. Přitom jde o jedinou spolehlivou ochranu před závažným průběhem nemoci.
Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dosahuje letos v květnu na většině území Česka aktivita klíšťat mimořádného rizika. Při pobytu v přírodě je tak pravděpodobnost přisátí a případného přenosu nemoci velmi vysoká.
Letos se zatím nakazilo klíšťovou encefalitidou 14 lidí. Virus encefalitidy se přenáší už po dvou hodinách od přisátí infikovaného klíštěte.
Kdy a jak se nechat očkovat?
Očkovat se lze prakticky celoročně u praktického lékaře nebo ve specializovaných očkovacích centrech. Základní schéma se skládá ze tří dávek. První dvě se obvykle podávají v rozmezí jednoho až tří měsíců, třetí dávka se aplikuje po pěti až dvanácti měsících.
Pro rychlé navození imunity, například těsně před začátkem sezony, se druhá dávka může podat už dva týdny po první. První přeočkování se provádí po třech letech, další pak zpravidla každých 3–5 let podle věku pacienta.
Kolik stojí očkování proti encefalitidě?
Klíšťapka je mobilní aplikace, která lidem přináší detailní informace o výskytu a aktivitě klíšťat v Česku. Nově se k ní připojil projekt Klíšťata ve městě, který nabízí veřejnosti možnost aktivního nahlašování nalezených klíšťat. |
Cena očkování se může v jednotlivých zdravotnických zařízeních nebo v ordinacích lékařů lišit, orientační cena je 900 korun včetně aplikace. V základním očkovacím schématu je nutné počítat se třemi dávkami.
Od roku 2022 je očkování proti klíšťové encefalitidě plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění všem lidem starším 50 let. Mladším přispívají pojišťovny alespoň částečně, například VZP poskytuje příspěvek až 700 korun.
Co dělat, když na sobě najdete klíště. A kdy už opravdu běžet k lékaři![]() |
Co nedělat po očkování na encefalitidu?
Vakcíny proti klíšťové encefalitidě patří mezi velmi bezpečné a většina lidí po jejich podání nepociťuje žádné vedlejší účinky. Po aplikaci vakcíny je vhodné dopřát tělu klid. Nedoporučuje se větší fyzická nebo psychická zátěž, stejně jako konzumace alkoholu. Ideální je tedy očkování naplánovat na odpoledne a večer strávit v klidu. Následující den je možné vrátit se bez obav k běžným činnostem.
Čím se léčí encefalitida?
Lék na klíšťovou encefalitidu zatím neexistuje. S virem klíšťové encefalitidy si podobně jako s mnoha jinými viry musí imunita poradit sama. Léčba jen zmírňuje příznaky, a proto je tak důležité se chránit očkováním.
Nemocí od klíšťat přibývá. Očkovaných je přesto málo, přitom jde o život![]() |
Jak poznám, že mám encefalitidu?
Po onemocnění klíšťovou encefalitidou se první fáze často podobá běžné chřipce. Typickým příznakem je horečka, bolesti svalů a hlavy, přičemž tyto příznaky obvykle trvají jen pár dní. Následuje bezpříznakové období, které může trvat zhruba týden.
Potom může přijít druhá fáze s neurologickými projevy, která nastupuje obvykle 1–20 dnů po odeznění prvních příznaků. Ta se projevuje krutými bolestmi hlavy provázenými horečkou. Nemocný je světloplachý, přidává se nevolnost a zvracení.
Příznakem poškození nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, nervové obrny, závratě, poruchy spánku, poruchy paměti a dezorientace. Tento akutní stav trvá 2 až 3 týdny.
Klíšťata nesplachovat, ve vodě přežijí a mají blízko k intimním partiím, říká vědec![]() |
Zdroje:
ČTK