Nevíte si rady s výběrem nového sporttesteru? Poradíme vám

aktualizováno 
Pokud sice začínáte pokukovat po novém sporttesteru, který by vám pomohl zaznamenávat a vyhodnocovat trénink, ale ztrácíte se v nepřeberném množství jednotlivých údajů a parametrů, neházejte flintu do žita. Poradíme vám, jak se mezi sportovními hodinkami vyznat a vybrat ty pravé.

Poradíme vám, jak vybrat ten pravý sporttester pro váš trénink | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

Jak už při pořizování nového vybavení bývá zvykem, nejdůležitější je si na začátek vytvořit seznam parametrů, které jsou pro vás klíčové, a řídit se jím. Platí to i u koupě sporttesteru. Tím spíše, že se obvykle jedná o nemalou investici a zároveň se od sportovních hodinek očekává, že vám budou věrně sloužit několik let.

Na následujících řádcích naleznete popis nejčastějších a nejoblíbenějších funkcí, které můžete po novém sporttesteru požadovat. Nezbývá tedy nic jiného, než si z nich vybrat ty nejdůležitější a následně je porovnat s konkrétními modely jednotlivých výrobců.

Srdeční frekvence

Jedním ze základních požadavků je schopnost měřit srdeční frekvenci. Tento parametr je dnes už naprostou samozřejmostí. Pozor si musíte dát pouze na to, aby byl hrudní pás (kterým se tep měří) součástí balení. To pochopitelně o pár set korun zvedá cenu oproti variantě bez pásu.

TEST: Polar M400 - sporttester, který je živoucím důkazem, že se Polar vrací...

Nejen na měření srdeční frekvence se zaměřuje průkopník v oblasti sporttesterů, finský Polar. Přečtěte si recenzi nejnovějšího přírůstků M400

Umí-li sporttester pracovat s hrudním pásem, můžete si být jistí, že bude zvládat všechny funkce jako hlídání určitého tepového pásma nebo zobrazení aktuální, průměrné i maximální tepové frekvence. Jednoduché hodinky bez GPS, které vám změří tep, začínají na cenách okolo 1 500 korun. S přítomností GPS se cena zvedá na minimálně čtyři tisíce korun.

V posledním době se rozmáhá měření srdeční frekvence pomocí optiky, při němž hrudní pás vůbec nepotřebujete. Optické modely jsou však zpravidla výrazně dražší než varianty s hrudním pásem. K dispozici je hned několik modelů od značky Garmin, jako například Forerunner 225 a 235, nebo alternativa TomTom Runner Cardio.

GPS

Chcete-li po hodinkách, aby kromě tepu uměly měřit také vzdálenost a rychlost, musíte sáhnout po modelech s integrovanou GPS. Ta zaručuje, že budete mít přesné údaje o vzdálenosti, kterou jste uběhli, i o průměrné a aktuální rychlosti. S omezenou přesností vám GPSka ukáže také nadmořskou výšku a pozitivní i negativní převýšení. Po ukončení tréninku si můžete zpětně ve virtuálním tréninkovém deníku prohlédnout trasu, kudy jste běželi, a prozkoumat podrobné statistiky o vývoji tempa, nadmořské výšce a dalších změřených parametrech.

Výdrž baterie

Na jedno nabití vydrží hodinky jako takové i několik týdnů. To ovšem přestává platit v momentě, kdy hodinky spojíte s GPS. V tu chvíli totiž výdrž baterie rapidně klesá. U nejlevnějších modelů se pohybuje okolo čtyř hodin, průměrná hodnota je osm až deset hodin a špičkové modely vydrží na jedno nabití i dvacet hodin. Některé sporttestery navíc disponují možností upravit si citlivost záznamu, čímž výdrž baterie za cenu nižší přesnosti měření radikálně zvýšíte. Modely Suunto Ambit díky snížení citlivosti vydrží na jeden zátah až 200 hodin.

Výdrž baterie nemusíte příliš řešit v případě, že hodinky využíváte výhradně pro každodenní tréninky o délce pěti až čtyřiceti kilometrů. Vyznavači ultra distancí si však musí na tento parametr dávat dobrý pozor, aby hodinky byly schopné fungovat po celou dobu závodu. Krátká životnost se u určitých modelů dá obejít možností nabíjení z powerbanky přímo v průběhu sportovní aktivity.

Barometr

Suunto Ambit 3 Sport

Přečtěte si recenzi outdoorové mašiny Suunto Ambit 3.

Měření tlaku je jednou z funkcí, kterou ocení především vyznavači běhu v horách. Díky barometru totiž budete mít k dispozici naprosto přesné údaje o aktuální nadmořské výšce, stejně jako o celkovém množství nastoupaných metrů. Některé z outdoorově laděných modelů dokonce dokáží pomocí zachycení rychlé změny tlaku předpovědět příchod bouřek.

Hodinky s barometrem obvykle nalezneme v outdoorově laděných řadách. Mezi ty nejzajímavější patří Ambit 3 od finské značky Suunto nebo Fenix od Garminu.

Navigace

Ne zcela obvyklou, ovšem velmi užitečnou funkcí je navigace. Na počítači si můžete naklikat, kudy chcete běžet, trasu nahrajete do hodinek a ony vás dokáží po této trase naprosto přesně provést. Tuto funkci oceníte nejen při běhu v neznámém prostředí, ale také při dlouhém závodě v terénu.

Měření denní aktivity

Velmi populární a stále rozšířenější funkcí je schopnost monitorovat vaši denní aktivitu. Díky tomu dokáží hodinky poznat, kolik času denně prosedíte, prostojíte nebo strávíte pohybem. Kromě toho je možné analyzovat kvalitu vašeho spánku nebo si nastavit upozornění, abyste se v pravidelném intervalu zvedli od pracovního stolu a šli se protáhnout.

Spojení s mobilním telefonem

Další ze zajímavých vychytávek je možnost propojení s chytrým telefonem. Především si můžete své tréninky bezdrátově přenést do aplikace na svém chytrém zařízení, ale komunikace mezi hodinkami a telefonem může fungovat i v opačném směru. Pomocí takzvaných chytrých notifikací je možné přijímat na hodinkách hovory nebo si přímo na displeji číst upozornění na nové zprávy a události z vašeho telefonu.

Plavání a cyklistika

Garmin Fenix 3 jsou hodinky mnoha tváří.

Zkušenosti s Garmin Fenix 3: parádní hodinky s výdrží až 50 hodin.

Pro množství sportovců, kteří nežijí pouze během, je důležitá přítomnost většího počtu sportovních režimů. V každém z nich si pak můžete individuálně nastavit, které konkrétní údaje vás zajímají. Některé ze špičkových modelů navíc dokáží změřit uplavanou vzdálenost v krytém bazénu nebo spolupracovat s cyklistickými tachometry a wattmetry.

Tyto pokročilé plavecké a cyklistické metriky nalezneme u multisportovních Polarů V800, triatlonového Garminu Forerunner 920XT nebo u outdoorového modelu Fenix 3 rovněž od Garminu.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Rakovina prsu ohrožuje stále mladší ženy. Nádory jsou navíc agresivnější

Prsa (ilustrační fotografie)

Nádory prsu se objevují u čím dál mladších žen. Podle onkologa Bohuslava Konopáska jsou důvodem jak porody ve vyšším...

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Snažím se být pozitivní, lidé pak chtějí bojovat, říká onkolog

Profesor Marek Svoboda, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně

Onkolog Marek Svoboda se snaží u svých pacientů porazit zákeřnou chorobu, ale věnuje se i genetice nádorů, která dokáže...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz