Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nepravidelnou menstruaci nepodceňujte. Tělo říká, že něco není v pořádku

  • 40
Průměrný menstruační cyklus trvá 28 dní. Pokud je ale perioda nepravidelná, obvykle je to znamení, že s vaším tělem není něco v pořádku. Co se s tím dá dělat?

Za fyziologický menstruační cyklus se považuje ten, který trvá 28 dní plus minus 5 (od prvního dne menstruačního krvácení do prvního dne následujícího menstruačního krvácení), někteří odborníci ale uvádějí délku dokonce 21 až 35 dní. Doba krvácení bývá obvykle 5 dní, ale 3 až 7 dní trvající menstruační krvácení se toleruje jako norma.

Menstruační cyklus, stejně jako mnoho dalších pochodů v našem těle, je ovlivňován hormony. Jednou z možných příčin poruch menstruačního cyklu je nejčastěji hormonální nerovnováha. 

„Ta může být způsobena poškozením míst, kde se hormony tvoří – například nádorem, zánětem, poruchou vývoje nebo úrazem. Časté jsou ovšem poruchy, u nichž se žádné poškození neprokáže. Vše vypadá v pořádku, normálně, ovšem nefunguje správně,“ říká gynekolog Miloš Černý.

Jako možná příčina mohou být dědičné dispozice, psychické problémy, nežádoucí účinky léků, ale třeba i nevhodná strava. Často ovšem primární důvod není možné stanovit. 

Za nepravidelnou menstruaci může být zodpovědný například i děložní myom, tedy nezhoubný nádor v děložní svalovině nebo poruchy krevní srážlivosti. Poměrně vzácný je tzv. syndrom předčasného ovariálního selhání (předčasná menopauza).

Rychle na gynekologii

Ať už jsou za poruchou menstruačního cyklu jakékoli důvody, rozhodně byste neměla otálet s návštěvou svého gynekologa. Může se totiž prokázat i závažná choroba, například už zmiňovaný nádor. Pokud není jednoznačná příčina poruchy, gynekolog obvykle přistupuje k léčbě až samotných příznaků, a to nejčastěji farmakoterapií, tedy podáváním syntetických hormonů.

„Některé poruchy menstruačního cyklu lze vyřešit operačně. Patří mezi ně například polypy na děložní sliznici, chronické záněty, myomy nebo tzv. nedostatečnost děložní svaloviny,“ vysvětluje gynekolog Černý.

Pokud to je možné, lékaři přistupují k co nejšetrnějšímu řešení včetně laparoskopie. Pokud se ovšem potíže opakují, tak se zejména u starších pacientek někdy přistupuje k odstranění celé dělohy.

Při některých poruchách nestačí léčit pacientku pouze na gynekologii, protože nadměrné nebo příliš časté krvácení může být projevem či průvodním znakem onemocnění krve, srdce a cév, jater nebo ledvin, případně důsledkem antikoagulační léčby (ředění krve). Proto by se měl gynekolog poradit s jinými specialisty nebo odeslat pacientku na další vyšetření, pokud nenajde zjevnou příčinu jejích potíží.

„Úplná ztráta menstruace může být rovněž důsledkem přílišného úbytku hmotnosti. Uvádí se, že problematická je ztráta 10 až 15 procent původní váhy se ztrátou třetiny tělesného tuku. Tento jev se typicky vyskytuje u pacientek s mentální anorexií nebo bulimií, jejichž léčba musí být velmi komplexní a mimo jiné vyžaduje spolupráci i s psychiatrem,“ uvádí gynekolog.

Alternativní přístupy

Kromě těchto postupů, které se ve vážnějších případech takřka nedají nahradit, existují i alternativní metody. Ty mohou klasickou léčbu vhodně doplnit nebo při mírnějších postupech i zcela zastoupit.

Stále populárnější je technika tradiční čínské medicíny, která používá složitý systém akupunkturních energetických drah a bodů. Jejich stimulací v různých kombinacích akupunkturní jehlou v rukou zkušeného praktika může dojít nejen ke zmírnění bolestivé menstruace, ale i regulaci délky menstruačního cyklu, případně léčbě neplodnosti. Akupunktura je využívána i fyzioterapeuty západní medicíny.

Změna stravy nebo celého životního stylu je rovněž snadno dostupným způsobem, jak si pomoci nejen od bolestivé menstruace. Doporučuje se omezit kouření, kofein, pít hodně tekutin, jíst dostatek zeleniny, ovoce, vynechat bílou mouku, jednoduché cukry a živočišné tuky. Také jsou vhodné potraviny s vysokým obsahem vápníku, hořčíku a potraviny obsahující vitaminy skupiny B, C a E, či přímo vitaminové doplňky.

Pomoc bylinek

Neméně zajímavou kapitolou je využití bylinek na menstruační potíže všeho druhu. Dají se zakoupit nebo vyrobit celé bylinné směsi vhodné pro všechny typy poruch. Zmírnit silné krvácení pomůže například kozlík lékařský, rdesno ptačí, dubová kůra, kokoška pastuší tobolka, třezalka tečkovaná, řebříček obecný či jitrocel větší.

Naopak na slabou menstruaci můžete vyzkoušet smetanku lékařskou, kopřivu dvoudomou nebo meduňku lékařskou. Proti nepravidelnému krvácení může pomoci heřmánek pravý, máta peprná, mateřídouška úzkolistá, nebo kozlík lékařský. Na bolestivou menstruaci může pomoci třezalka tečkovaná, meduňka lékařská, heřmánek pravý, vlaštovičník větší nebo třeba přeslička rolní.

Bylinky se kombinují do různých směsí a vždy se používá jen určitá část rostliny, proto si raději vždy nechte poradit od odborníka.

Masáže, terapie i sex

Další metody slouží především k řešení bolestivé menstruace. Patří mezi ně například fyzioterapie, tedy například posilování pánevního dna nebo Metoda dle Mojžíšové, která je s úspěchem používána i při problémech s ženskou neplodností nebo u předčasných potratů. Všechny metody provádí zkušený fyzioterapeut, u některých lze po nácviku pokračovat ve cvičení i v domácích podmínkách.

Další metodou je fyzikální terapie teplem (například ohřívací lahví nebo nahřívacími polštářky), která leckdy pomůže lépe než třeba ibuprofen. Existuje ale třeba i terapie ultrazvukem nebo elektroterapie.

Některým ženám pomáhá jemná masáž zad a břicha, která se provádí nejlépe týden před očekávanou periodou. Jako prevence bolestivé menstruace se někdy doporučuje rovněž přiměřená a vhodně zvolená fyzická aktivita včetně jógy, plavání nebo aerobiku. Některé zdroje uvádějí, že i sexuální styk – nebo přesněji dosažení orgasmu - může mít pozitivní vliv na menstruační bolest.

Článek byl připraven ve spolupráci s Terezou Šváchovou z projektu Tady jde o ženy.