Nemůžete zhubnout? Možná máte poruchu metabolismu

aktualizováno 
Držíte dietu, ale nehubnete? Pak je něco špatně. Na vině může být takzvaná leptinová a inzulinová rezistence. V takovém případě organismus odolává veškerým snahám o redukci hmotnosti, ať děláte co děláte.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na vině může být třeba takzvaná inzulinová krev, kdy jsou receptory vůči inzulinu hluché a v krvi tak zůstává nadbytečný inzulin i cukr třeba i hodinu nebo dvě. A důsledek na metabolismus?

"Když v krvi koluje velké množství cukru, tělo nemá potřebu využívat tuk jako alternativní zdroj energie. Proto tuk přijatý v potravě nespotřebuje a rovnou jej ukládá do zásob," vysvětluje Kristýna Galová z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.

U člověka s touto metabolickou poruchou se spalování tuku po snědení uhlovodanu s vysokým glykemickým indexem na nějakou dobu zastaví. To je také důvod, proč byste měli jíst tučné sladkosti jen velmi zřídka.

"V této situaci je nezbytné vyhledat pomoc odborníka. Ten mimo jiné doporučí redukční dietu a zvýšený tělesný pohyb," dodává Kristýna Galová.

Pokud máte sklony k ukládání tuku, pak kvůli inzulinové rezistenci postupně stále více tloustnete. Tím se dostáváte do bludného kruhu: čím více tělesného tuku máte, tím větší je i vaše inzulínová rezistence, a čím větší je inzulinová rezistence, tím jste obéznější.

U žen je ještě důležitý estrogen, který také ovlivňuje rezistenci na inzulín. Pokud mají estrogenu hodně, budou vůči inzulinu rezistentnější a budou tak snáze nabírat tuk.

Řešením je strava s nízkým glykemickým indexem a pohyb

Inzulinovou rezistenci můžeme zdědit, ale velmi často si ji "pěstujeme" nezdravou stravou nebo opakovanými dietami. Léčba této poruchy je běh na dlouhou trať. Předcházet se jí dá správným složením jídelníčku a pravidelným pohybem.

"Připravujte si jídla s nízkým nebo středním glykemickým indexem. Jsou to například zelenina, většina druhů ovoce, celozrnné pečivo, hořká čokoláda s vysokým podílem kakaa nebo nízkotučné jogurty. Důležité také je stravování v pravidelných intervalech a příjem vlákniny, která zpomaluje vstřebávání sacharidů do krve. Tím se zmírňuje inzulinová reakce," radí Kristýna Galová.

Pohyb podporuje zdraví po všech stránkách, takže není překvapivé, že pomáhá nejen předcházet inzulinové rezistenci, ale také je účinný při její léčbě. Zvyšuje totiž citlivost buněčných receptorů na hormon inzulin.

Ilustrační fotografie

Leptinová rezistence způsobuje, že jsme neustále hladoví

"Při cvičení tukové buňky produkují méně leptinu než obvykle, na druhou stranu pohyb zvyšuje citlivost receptorů mozkových buněk na tento hormon. Stačí tedy menší produkce leptinu. Proto je cvičení účinné při předcházení leptinové rezistenci a důležité při její léčbě. Naopak tělesná nečinnost zvyšuje pocit hladu," říká Kristýna Galová.

Leptin je hormon, který produkují tukové buňky. Řídí ukládání tuku v těle a reguluje pocit sytosti. Oznamuje mozku, že tukové buňky mají dostatek energie. Při leptinové rezistenci jsou však mozkové buňky vůči tomuto hormonu méně citlivé, a proto se nedostavuje pocit sytosti tak rychle, jak by měl. Výsledkem je přejídání.

"Pozor, tuto poruchu si můžeme i vypěstovat sami špatnými stravovacími návyky. Pokud se často přejídáme, tukové buňky nabudou přesvědčení, že leptinu vytvářejí málo a zvýší jeho produkci. To ale může způsobit necitlivost receptorů v mozkových buňkách, takže leptinu máme v krvi přespříliš a pocit sytosti se nedostavuje. Tím se dostáváme do bludného kruhu," přibližuje vznik metabolického poruchy Kristýna Galová.

Řešení: pravidelná strava, menší porce a cvičení

I tady platí, že je lepší problému předcházet než jej řešit. Nejdůležitější jsou tělesný pohyb a správné stravovací návyky. Měli bychom jíst málo, ale často a pomalu. "Než se leptin dopraví k receptorům a mozek vyšle signál sytosti, trvá to nějaký čas," vysvětluje Kristýna Galová. "V našem institutu máme odhadem asi deset procent klientů, kteří trpí inzulinovou nebo leptinovou rezistencí," uzavírá Galová.

Autor:

Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Co se slinivkou, když se zanítí? Čeká vás hladovka, dieta i infuze

Ilustrační snímek

Většina lidí ani netuší, ve kterých místech se slinivka v našem těle nachází a k čemu konkrétně slouží. Uvědomí si to...

Vyzrajte na mučivou menstruaci. Bolesti zmírníte správným cvičením

menstruace

Utrpení, které přichází s první menstruací, pomáhají tišit léky na bolest. Ale brát je každý měsíc několik dní?...

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz