Ona

Tři nemoci, které ohrožují mladé lidi s hektickým životem

  • 36
Začínají často nenápadně, ale jejich následky mohou být fatální. Nemoci, které mladým lidem mohou vzít i život. Prvotní příznaky nemusí ani postřehnout, zejména v případě, kdy jsou mladí lidé vytížení prací, studiem nebo společenským životem. Víte, které choroby je ohrožují a proč?

Teenageři a mladí dospělí si často užívají života. Chodí do klubů, na diskotéky, pijí z jedné sklenice, líbají se, praktikují různé sexuální praktiky a k tomu mají málo spánku a stres spojený s prací či studiem. To všechno může vést k oslabení obranyschopnosti organismu a ohrozit jejich zdraví.

Meningokok: nemoc, kdy jde o minuty

Bakterie Neisseria meningitidis

Meningokokovou infekci můžete dostat v kterémkoliv věku, ale nejčastěji onemocní děti do čtyř let a pak mladí lidé. Její průběh je agresivní a velmi rychlý. Ráno se objeví příznaky podobající se lehké viróze s teplotou, odpoledne už ležíte v bezvědomí na jednotce intenzivní péče a lékaři bojují o váš život.

Když jsem se probudila, neměla jsem nohy

Tuto nebezpečnou nemoc způsobuje bakterie Neisseria meningitidis, která se přenáší kapénkami jako rýma nebo chřipka. Nejčastějším projevem této nákazy je zánět mozkových blan (meningitida), nebo otrava krve (sepse). 

Důsledky bývají tragické. Až 30 procent končí smrtí nebo závažnými trvalými následky jako je ztráta sluchu, amputace končetin, zjizvení kůže, deprese, epilepsie. 

Veliké riziko nákazy představují nosiči, kteří mají bakterii v sobě, mohou ji šířit, ale onemocnění u nich nepropukne. V tomto ohledu představují největší zdroj infekce pro ostatní věkové skupiny mladí dospělí. Až 24 procent z nich jsou právě nosiči bakterie bez projevu příznaků.

Důvodem, proč jsou nejohroženější skupinou dospívající a mladí dospělí, je jejich životní styl a chování, které oni mohou vnímat jako zcela normální, přesto zvyšuje riziko vzniku invazivního meningokokového onemocnění. 

„Všichni by si měli být vědomi zodpovědnosti za vlastní zdraví a rizikových situací, do nichž se například pohybem v místech, kde je vysoká koncentrace lidí, vrhají. Není totiž vyloučené, že zrovna na jednoho konkrétního jedince tato nemoc padne. Ani v období pandemie meningokok nezmizel,“ upozorňuje lékařka Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP, a dodává, že jedinou ochranou je očkování.

HPV: nejčastější sexuálně přenosná infekce

Počítačové kresby infekce virem HPV.

Virus HPV je zákeřný a nebezpečný lidský papillomavirus, který může mít až sto různých podob. Napadá lidské buňky pokožky a sliznice a může vyvolávat vznik závažných nádorových onemocnění, a to nejen u žen, ale i u mužů. 

Tušila jsem, že se něco děje, říká Marie bojující s rakovinou

S HPV se setká více než 80 procent sexuálně aktivní populace, obvykle ve věku 15 až 25 let. Přenos se nejčastěji uskuteční pohlavní cestou, přímým stykem při úzkém kontaktu nebo dotykem sliznic. Dojít může i k přenosu z matky na dítě během porodu.

U žen mohou viry způsobit karcinom děložního hrdla, pochvy nebo vulvy, u mužů karcinom penisu. U obou pohlaví se může objevit karcinom konečníku. K nákaze může dojít už při první sexuální zkušenosti a nemusí přitom jít přímo o pohlavní styk. Virus se přenáší i dotykem kůže nakaženého partnera na kůži v genitální oblasti. Proto před tímto onemocněním na sto procent nechrání ani kondom.

„Před rakovinou děložního čípku vás spolehlivě ochrání pouze očkování,“ řekl iDNES.cz gynekolog Harald Čadílek. Důležité jsou podle něj i pravidelné každoroční prohlídky u ženského lékaře.

Roztroušená skleróza: choroba mladých a upracovaných

Ilustrační snímek

Roztroušená skleróza může propuknout v jakémkoli věku, i u náctiletých. Nejčastěji však v péči lékařů končí lidé mezi 20. a 30. rokem věku. Podle odborníků mají obvykle něco společného: hektický životní styl, pracovní nasazení na sto procent a permanentní stresový režim.

„Mezi našimi pacienty je mnoho vysokoškoláků, u nichž byla RS diagnostikovaná po ukončení náročného studia, dále k nám dochází pacienti, kteří dlouhodobě žijí v partnerství s alkoholikem, či muži, u nichž se RS manifestovala během dvouleté základní vojenské služby,“ uvedla pro iDNES.cz neuroložka Jana Veselková.

Už 14 let žiji s roztroušenou sklerózou. Můj stav se zhoršil po porodu

Roztroušená skleróza spadá do skupiny autoimunitních nemocí, při kterých imunitní systém poškozuje vlastní tělo. Obal vláken nervového systému ovlivňuje schopnost mozkových buněk komunikovat s míchou.

Nemoc přichází nenápadně – projevuje se brněním končetin, bolestmi oka nebo zakopáváním a může končit upoutáním na invalidní vozík. Objevovat se mohou i potíže s řečí a pamětí. Jde o nevyléčitelné onemocnění, které mohou utlumit léky. K úmrtí obvykle nedochází v důsledku neurologického postižení, ale na komplikace s nemocí. Mladých lidí s tímto onemocněním bohužel neustále přibývá.