Nemoc, při které máte potíže s pohybem i polykáním. Jak se žije s myastenií

Dvojité vidění, únava, neschopnost se hýbat, mluvit, polykat, či dokonce dýchat – to všechno jsou projevy vzácného onemocnění myastenie gravis, kterým v Česku trpí až tři tisíce osob.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Při této autoimunitní chorobě organismus vytváří protilátky, které brání přenosu impulzů z nervů do svalu. Lidé, kteří poruchou nervového systému trpí, jsou zesláblí a nemohou své svaly ovládat, přičemž přibližně 10–15 procent z nich tato choroba ohrožuje na životě.

Nemoc bohužel nelze vyléčit, její projevy je možné pouze tlumit. Moderní biologickou léčbu pak dostanou jen ti, u nichž selhaly všechny předchozí terapie.

Zátěž vše zhoršuje

„Projevy myastenie gravis jsou závislé na fyzické zátěži a pacientův stav v souvislosti s ní kolísá. Po odpočinku se zlepší, po fyzickém vypětí se zhoršuje. Pacienti se proto obvykle ráno cítí lépe a večer po celodenní zátěži hůř,“ vysvětluje Stanislav Voháňka, zástupce přednosty Neurologické kliniky FN Brno.

Myastenie gravis (MG) se často projevuje postižením svalstva hlavy a krku, což způsobuje pokles očního víčka, poruchy vidění, kousání, polykání nebo řeči.

Pacienti často nejsou schopni zvednout ruce nad hlavu a udržet v nich předměty. Jsou slabí, a pokud si neodpočinou, potíže přetrvávají.

Může jít i o život

„Několikrát se mi stalo, že jsem nemohla zvednout nohu, upadla jsem, neměla sílu se zvednout a nemohla jsem mluvit. Kolemjdoucí si o mně mysleli, že jsem opilá, a obcházeli mě,“ popisuje své zkušenosti třiašedesátiletá Miriam, která s touto nemocí bojuje už více než 40 let. Diagnózu se dozvěděla v prvním ročníku na vysoké škole.

„Když mi to lékař oznámil, zhroutil se mi svět. Navíc mi sdělil, že budu muset omezit úplně všechno, co jsem doposud dělala, jen těžko se vdám a nikdy nebudu mít děti. Toto v osmnácti nechcete slyšet,“ líčí své prvotní pocity.

Miriam si dokonce dvakrát prošla takzvanou myastenickou krizí, což je stav, kdy svaly vypovědí službu úplně a pacient je přímo ohrožený na životě – kvůli ochabnutí bránice se totiž může udusit. Přesto to nevzdala, vdala se a porodila syna.

„Po počátečním šoku jsem si řekla, že budu dělat vše, co mi tělo dovolí. Že se nesmím litovat a čekat na zázrak,“ tvrdí Miriam, která později začala působit ve výboru pacientské organizace MYGRA-CZ, jež pomáhá právě lidem s tímto onemocněním.

Přestalo mě poslouchat tělo. Moje nemoc se jmenuje myasthenia gravis

Nadějnější prognózy

Péče o lidi s diagnózou MG se v Česku stále zlepšuje. „Pacientům můžeme nabídnout řadu léčebných metod, které zmírňují projevy nemoci. U lidí do 50 let je základním řešením odstranění brzlíku, což pomáhá tlumit imunitní reakce a zlepšit prognózu. Pro okamžitou úlevu využíváme léky, které podporují nervosvalový přenos. Dlouhodobě pacienti užívají kortikoidy a imunosupresiva tlumící tvorbu protilátek zodpovědných za vznik obtíží,“ popisuje lékař Voháňka.

Existuje však také další, nákladnější léčba, takzvaná plazmaferéza nebo imunoadsorpce, kdy lékaři pacientům „čistí“ krev od protilátek. Tento druh léčby poskytují pouze specializovaná neuromuskulární centra. Těch je u nás jedenáct, přičemž většina pacientů (80 procent) se léčí ve třech největších – v Praze, Brně a Ostravě.

„V současné době se do praxe dostává také moderní biologická léčba, která má méně nežádoucích účinků. Je však zatím dostupná pouze pro ty, u nichž selhaly veškeré předchozí metody. Doufám, že v budoucnu bude možné ji na úhradu pojišťoven předepsat většímu počtu pacientů. Zejména těm, kteří trpí opakovanými myastenickými krizemi,“ dodává lékař Voháňka, který doporučuje, aby se pacienti léčili na specializovaných pracovištích, kde jsou odborníci na MG.

Karta pacienta

Pacientská organizace MYGRA-CZ ve spolupráci s lékaři a záchrannou službou připravila kartu pacienta, kterou by měli lidé s MG nosit u sebe a v krizových situacích předkládat. Obsahuje základní informace o pacientovi, kontakty a důležité pokyny, třeba které léky nesmějí lidé s touto nemocí dostat, protože zhoršují projevy nemoci – jde například o některé druhy antibiotik, anestetika, benzodiazepiny nebo hořčík.

Autor:
  • Nejčtenější

Móda z novoročního oběda. Na cestě nejmenšího odporu zářila pouze Pavlová

Při letošním novoročním obědě byla Eva Pavlová mezi převažující černí jediným světlým bodem. Zatímco prezident Petr Pavel a manželé Fialovi neurazili ani nenadchli, manželka hlavy státu vsadila na...

Živočišný Býk, dobyvačný Střelec. Jací jsou muži v posteli podle znamení

Každé znamení má své vlastní choutky, libůstky nebo typické chování v posteli. Pojďme proto spolu nahlédnout pod peřinu všem astrologickým znamením. Bude to vášnivá jízda. Jaký je váš partner nebo...

Příběh Josefa: Žena je na mateřské. Domů se už vůbec netěším, je tam peklo

Myslel jsem si, že svou ženu znám jako své boty. Nedávno jsme oslavili deset let od seznámení. Potkali jsme se na letním táboře, kde jsem byl jako vedoucí a ona zdravotnice. Je to skvělá holka, je s...

Ženě nepřestávají růst ňadra, fanoušci z jejího vzhledu šílí

Devětadvacetiletá Pamelia J z Austrálie má onemocnění zvané gigantomastie. Ňadra jí stále rostou a proces nejde zastavit. Z obřího poprsí nejdřív nadšená nebyla, ale nyní je za něj ráda. Fotografie s...

Chytré panny, hi-tech hračky, AI přítelkyně. Technologie nahrazují běžný sex

Technologie mění to, co znamená být člověkem. Jejich bleskový vývoj v oblasti sexu zapříčinil, že naše nejintimnější chvíle už nevyžadují lidskou přítomnost. K dispozici jsou sexuální roboti plnící...

První dáma Melania Trumpová se vrací. Carterův pohřeb byl její módní předehrou

V National Cathedral ve Washingtonu bylo ještě před smutečním obřadem na počest bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera pěkně rušno. Jedni se ptali, proč brzy do úřadu uvedený prezident sedí...

19. ledna 2025

Bizarní sexuální fetiše, o jejichž existenci jste možná vůbec nevěděli

Některé sexuální fetiše jsou všeobecně známé a společnost je více méně toleruje. Existuje však celá řada bizarních fetišů, o kterých jste nejspíš neměli tušení, že vůbec existují. Někoho vzrušuje...

19. ledna 2025

Detox pro vaši duši. Šest otázek, se kterými popřemýšlíte o životě

Detoxikační kúru těla či například trávicí soustavy znáte, mnozí ji dokonce vyzkoušeli na vlastní kůži. Co ale podstoupit detox svého o myšlení, uvažování a pocitů? Víme, jak na to.

19. ledna 2025

Co když se nedaří? Nejdůležitější je myslet pozitivně a radovat se

Z ruky vám vypadl hrnek s kafem, ujel vám autobus a odměny za společnou práci dostal jen kolega... Pohádali jste se s dětmi, vytekla lednice a uschnul oblíbený fíkus. Lepí se vám smůla na paty?...

19. ledna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Eva Adamczyková je maminkou. Olympionici prozradili jméno miminka

Snowboardistka Eva Adamczyková (31) a herec Marek Adamczyk (37) se stali rodiči. Narození jejich prvního potomka na...

Zvládla jsem tisíc mužů za dvanáct hodin. To je rekord, říká Bonnie z OnlyFans

Pornoherečka Bonnie Blue (25) svůj obsah na OnlyFans a sociálních sítích považuje za vzdělávací. Za cíl měla v...

Herec Hynek Čermák a jeho o dvacet let mladší manželka Veronika se rozešli

Herec Hynek Čermák (51) a jeho manželka Veronika Čermák Macková (31) se po necelých deseti letech vztahu rozešli. V...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se...