Při nákupu čtěte pozorně údaje na obale (ilustrační snímek)

Při nákupu čtěte pozorně údaje na obale (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Nekvalitní potraviny: Mohou opravdu poškodit zdraví?

  • 123
Lidé se nechávají nalákat zejména na štíhlou linii a zdravý životní styl. V mnoha takto propagovaných produktech však najdete příliš mnoho cukru, málo vlákniny a často také dost kalorií.

Zdůrazňují dostatek vlákniny, na desítky gramů cukru však zapomenou. Chlubí se nízkou cenou, o nekvalitních složkách raději pomlčí. Snaha výrobců zaujmout přitom může mít vliv na zdraví i vaši postavu.

Jako například velmi oblíbené zapékané müsli, kdy některé obsahují velké množství přidaného cukru. Jeho základem jsou většinou nutričně výhodné ovesné vločky, ale pak se často celkový produkt  "zkaloričtí" dalšími potravinami jako jsou například hrozinky, sušené ovoce, čokoláda a to vše je zapečeno s medem a řepným cukrem.

"V malé porci do sebe tak můžete dostat až 1 000 kJ. Zrovan tak většina müsli tyčinek, není pro hubnutí výhodná, protože obsahuje velké množství sacharidů," vysvětluje Iva Málková ze společnosti STOB.

Špatné tuky působí na srdce

Výrobci se snaží cenu potravin často stlačit dolů použitím těch nejlevnějších tuků. Tedy těch, které nejvíce škodí vašemu tělu.

Konzumací transmastných kyselin si zaděláváte na vážné kardiovaskulární potíže, zvýší se vám cholesterol a kila půjdou nahoru. Tyto kyseliny vznikají při výrobě ztužených tuků z rostlinných olejů. A na lidský organismus působí hůře než tuky živočišné.

Stejně jako ony totiž zvyšují hladinu špatného cholesterolu, ale na rozdíl od živočišných dokonce snižují hladinu cholesterolu dobrého. Tyto tuky najdete často v sušenkách, oplatkách a zmrzlinách. Platí, že čím levnější cukrovinka, tím větší pravděpodobnost, že se tam bude nacházet nezdravý tuk.

Děti držte od éček dál

Lepší chuť, vzhled i hustotu potravin zajišťují takzvaná éčka. Jako třeba oblíbený glutamát sodný (E 621). Ten zajistí, že z kuřecí polévky, která se s kuřetem setkala až v supermarketu, ucítíte skutečně masovou chuť. Celosvětový odpor proti této chemikálii se v posledních letech přiostřil, a tak od něj výrobci dnes spíše odstupují.

Stále jej však najdete v mnohých instantních polévkách, sójových omáčkách, dochucovadlech a různém koření. Bezpečnost éček se ověřuje mnoha testy. Přesto je však lépe nekonzumovat zbytečně velké množství potravin, do kterých se "éčka" běžně přidávají, zejména by se jim měly vyhnout malé děti.

"U nich může příjem vyvolat alergické reakce, ekzémy a astma. I když éčka rozhodně nepatří mezi hlavní alergeny, nemá smysl jimi dětský organismus zbytečně zatěžovat. Používají se totiž místo jiných surovin, které by mohly být pro tělo nutričně prospěšné," vysvětluje Daniela Winklerová ze Státního zdravotního ústavu.

Raději tedy kupujte výrobky čerstvé, bez chemických konzervantů a pokud možno takové, které neobsahují umělá barviva. Omezte také pití colových nápojů – obsahují velké množství kyseliny fosforečné (E 338), která prokazatelně poškozuje zubní sklovinu a zabraňuje vstřebávání vápníku do těla. Tuto kyselinu najdete i tam, kde byste to příliš nečekali: v jedné z populárních vod.