Nejnebezpečnější je piercing pupíku

  6:00aktualizováno  6:00
Zdobení těla piercingem je stále velmi populárním způsobem zdobení těla. V oblibě je propichování hned několika částí těla a ačkoli většina lidí nemá s piercingem žádné potíže, existuje množství zdravotních komplikací, které s sebou tyto tělové šperky mohou nést.
Majitelům piercingu prsní bradavky může hrozit i absolutní ztráta citlivosti.

Majitelům piercingu prsní bradavky může hrozit i absolutní ztráta citlivosti. | foto: sweb.cz

Statistiky ukazují, že ačkoli se nejvíce propichují uši, nejoblíbenějším místem pro piercing v pravém slova smyslu je pupík, uvedl to server msn. Přitom však právě ušní lalůček patří mezi místa, kde se vpich hojí nejlépe. Pupík je zase na špici žebříčku míst, kde piercing přináší nejvíc zdravotních komplikací.

Bezpečné uši, nebezpečná prsa
Na druhém místě v nekomplikovaném průběhu hojení a reakce na piercing je ušní chrupavka, která dává uchu jeho charakteristický tvar. Propíchnutí ucha v tomto místě se hůř čistí, déle se hojí a je tady větší pravděpodobnost infekce než u ušního lalůčku. Nicméně i přesto patří ušní chrupavka k relativně bezproblémovým místům, které si člověk může nechat propíchnout.

Studie ukazují, že s největšími komplikacemi po zákroku je spojen piercing prsních bradavek a především pupíku. Prsní bradavky jsou totiž příliš jemné, kroužek se může relativně snadno vytrhnout a u některých klientů dochází i ke ztrátě citlivosti.

Ačkoli piercing pupíku patří mezi nejoblíbenější druh piercingu (následuje propichování nosu, obočí, rtů a jazyka, bradavek a genitálií), jsou s ním spojeny ty největší komplikace. "Piercing na tomto místě je totiž neustále drážděn oblečením," říká doktorka Anne Laumannová z Northwesternské univerzity. "Třou se o něj trička i pásky. Zvlášť namáhaný je, když se při práci nebo sportu zpotíte. Díky tomu vznikají v kůži jemné trhlinky, které mohou být zdrojem infekce. Mimo to je toto místo velmi vlhké, takže se tady bakteriím mimořádně daří."

U kroužků do rtů nebo jazyka hrozí zase jiné nebezpečí. Zvláště při jídle nebo nárazu mohou poškodit, uštípnout, nebo dokonce rozlomit zub svého majitele. Odborníci doporučují, aby si lidé nechávali do této oblasti dávat piercing na neutrální místo v úrovni spodní čelisti.

Alergie na piercing
V září roku 2006 zveřejnila doktorka Laumannová studii, v níž dokazuje, že se u majitelů piercingu stále častěji objevuje alergie na chirurgickou ocel, z které jsou šperky velmi často vyrobeny. Tento typ alergií je zvlášť častý mezi ženami a trpí jim jedna ze čtyř majitelek piercingu. Obvykle se léčí podáváním krémů s přípravkem steroidů.

Řešením však v tomto případě není většinou ani zlato: "Čtrnáctikarátové zlaté kroužky jsou velmi častým zdrojem alergií, nikoli kvůli zlatu, ale kvůli niklu, který se do nich přidává. Jediným řešením jsou šperky ze čtyřiadvacetikarátového zlata, na které se obvykle alergické reakce nedostavují."

Autoři:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Zemřel legendární německý návrhář Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld (21. ledna 2014)

Kreativní ředitel módního domu Chanel Karl Lagerfeld zemřel v noci na 19. února po těžké nemoci ve svých 85 letech,...

Další z rubriky

Umíte použít defibrilátor? Život může zachránit každý z nás

Automatizované externí defibrilátory zachraňují životy.

Jen v loňském roce vyjížděla pražská záchranná služba k 628 případům laických resuscitací. V přepočtu jde o dva zásahy...

Skoncovat s kouřením hned? Novoroční předsevzetí berou často za své

Kromě nového designu se iQOS 3 vyrábí v různých barevných mutacích.

Pět procent Češek, které si dají novoroční předsevzetí, chce ze dne na den skoncovat s kouřením. Jenže už po prvním...

Od řídnutí kostí po roztroušenou sklerózu. Nemoci, které útočí na ženy

žena nemoc postel léky

Vlivem genetiky, evoluce, ale třeba také hormonální léčby potkávají ženy specifické neduhy. Mezi typicky ženské nemoci...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz