Zapomeňte na bolestivé strhávání. Jsou tu nehtová rovnátka

  • 17
Hrozí vám strhnutí, nebo vystřihování nehtu u chirurga? Před bolestivým zákrokem vás může zachránit nehtové rovnátko. Jde o jednoduchý kousek drátku, který funguje podobně jako rovnátko v ortodoncii. Bezbolestná cesta ovšem není vhodná pro každého.

Drátek se nasadí na nehet a postupně se utahuje. Nehtová destička se tak narovnává do správné pozice.

Třináctileté Evě zarostl nehet asi před dvěma lety. Došlo k tomu před prázdninami a rodiče kvůli tomu museli zrušit tábory i kurzy. Eva totiž trávila letní dny o berlích. "Bylo to pokaždé náhlé," říká matka postižené dívky Eva D. "Dcera šla spát a najednou měla ráno na palci obrovskou nateklou bouli a bylo zle."

Proč nehty zarůstají?

Špatné stříhání nehtů - nejlepší cestou je vždy se obrátit na odborníka.

Nevhodná obuv - týká se především dámských bot s úzkou špičkou. 

Genetické vlivy 

Dívka několikrát absolvovala vystřihování nehtu u chirurga, ale problém se pokaždé vrátil. Matka pak objevila metodu s nehtovými rovnátky.

"Nic mě nebolí. I aplikace rovnátka proběhla v klidu. Teď mohu bez problémů sportovat, nic mě neomezuje," usmívá se Eva.  

U kovového rovnátka má podiatr rovnání pod kontrolou díky smyčce, kterou postupně stlačuje a utahuje. Kovový drátek se při každé návštěvě zataví speciálním gelem, který rovnátko ochrání před případným pohybem. 

"Cílem je nadzvednout okraje nehtu tak, aby došlo k přizpůsobení postranních valů a zvednutí nehtové destičky do požadované výšky," vysvětluje diplomovaný podiatr Jaroslav Fešar. "Když je to možné, snažíme se stlačit střed nehtu tak, aby se narovnalo celé lůžko."

Léčba trvá měsíce

Rovnání je běh na dlouhou trať, může trvat osm až deset měsíců. Pacient musí docházet do ordinace na kontrolu a úpravu rovnátka zhruba každý měsíc. Jestli narovnaný nehet vydrží, už záleží čistě na pacientovi. "V případě, kdy vám nehty bude stříhat odborník a nebudete nosit úzké boty, vám narovnaný nehet zůstane," ujišťuje Fešar.

"Problém nastává ve chvíli, kdy je zarůstání spojeno s bakteriálním nebo infekčním onemocněním," pokračuje Jaroslav Fešar. "Jsou i takové případy, kdy se daného místa kvůli bolestivosti nemůžeme dotknout. Pak už nezbývá nic jiného, než pacientovi okamžitě ulevit a nehet opravdu strhnout." Naštěstí takové případy nejsou časté, jde zhruba o dva zákroky z padesáti.

Co se týká ceny, záleží na tom, jak dlouho léčba trvá. "Při první návštěvě se zhotoví otisk prstu pro model, což vyjde na 500 korun. Samotný rovnací aparát s první aktivací stojí 1 200 korun a při každé další návštěvě je třeba počítat s nákladem 300 korun," uzavírá Fešar z pražského Centra péče o nohy a tělo. 

První rovnací aparát byl patentovaný v roce 1876 v Ohiu. Dnes už je k dostání několik druhů rovnátek od plastových proužků přes jednoduché drátky až po nejnovější kombinaci silikonu a drátku.