Nebojte se vody z kohoutku. Často je kvalitnější než ta balená

aktualizováno 
Kupujete si balenou vodu, protože se bojíte pít tu, která vám doma teče z kohoutku? Bydlíte-li v Praze či jiném městě a vodu vám dodávají velké vodárenské podniky, bát se nemusíte.

Voda z vodovodu bývá často kvalitnější než voda balená. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Voda distribuovaná do veřejné sítě je kvalitní a zdravotně absolutně nezávadná. V řadě testů, které v minulé době proběhly tiskem, vyplývá, že voda z kohoutku je kvalitní. Je totiž čerstvá.

Balená voda, než se dostane od výrobce k zákazníkovi, podstupuje dalekou cestu. Během ní se může stát, že na balíky vody svítí slunce nebo jsou uskladněny v nevyhovujících podmínkách. To vše kvalitu balené vody negativně ovlivní.

Voda, která protéká potrubím, je velmi přísně kontrolována analytickými metodami, což vychází z dané vyhlášky. Stanovuje se okolo sta různých parametrů. "Pitná voda z vodovodu podléhá četnější a v některých parametrech přísnější kontrole kvality než vody balené," říká Marcela Dvořáková, mluvčí společnosti Veolia Voda.

A pak je tu další faktor, a to cena. Zatímco za litr vody z kohoutku zaplatíte 0,0055 korun, za balíkovou to je od dvou do osmi korun, někdy i více. A to už je pořádný rozdíl.

Ke kafi voda z kohoutku zdarma

Také jste někdy chtěli v restauraci, aby vám číšník natočil vodu z kohoutku, a on odmítl? V některých podnicích už se bát nemusíte. V současné době, díky kampani společnosti Veolia Voda, nabízí zdarma kohoutkovou vodu už řada renomovaných pražských restaurací a hotelů včetně InterContinentalu, Marriottu či Jalty.

Do projektu se zapojily i tréninkové kavárny pro duševně nemocné - Café Na půl cesty, Klub v Jelení a Klub V. kolona. "Vodu z kohoutku zde servírují automaticky ke kávě. Za vodu se neplatí, za kávu ano," vysvětluje Marcela Dvořáková. Na webových stránkách www.vodovoda.cz se můžete podívat, v jakých podnicích vodu z kohoutku již běžně podávají.

Pozor na studně

* Pokud bydlíte na vesnici a máte vlastní studnu nebo berete vodu z obecních studní, pak může být její kvalita sporná.

* Voda je například příliš tvrdá, což především v okolí Prahy není žádnou výjimkou. Může také obsahovat zdravotně závadné mikroorganismy i bakterie.

* Pokud si její kvalitou nejste jisti, pak je lepší raději ji nepít a k vaření a konzumaci použít vodu balenou nebo dovezenou z osvědčených zdrojů.

Bílá nebo rezavá?

Někdy teče z kohoutku bíle zabarvená voda. Má to na svědomí vzduch ve vodě rozpuštěný. Při kontaktu studené vody z distribuční sítě s teplejšími vnitřními rozvody v domě nebo průtokem přes takzvaný perlátor instalovaný na kohoutku se tento vzduch z vody uvolní a velké množství drobných bublinek způsobí její "mléčné" zabarvení. Podobně se voda zbarví i po provedených opravách vodovodního potrubí, kdy se do sítě nasál vzduch z vnějšího prostředí.

Bílé zabarvení nemá žádný vliv na chuť ani kvalitu vody. Rezavohnědé zabarvení způsobují částice oxidu železa, které vznikají korozí vnitřních stěn ocelového nebo litinového potrubí.

Při zvýšeném průtoku vody, při manipulaci s uzávěry, opravách nebo údržbě rozvodné sítě se tyto částice mohou uvolnit do distribuované vody, a způsobit tak její zabarvení. Je to nebezpečné? Určitě ne, ale větší množství oxidů železa vodu zabarví a ovlivní i její chuť. Stačí ale málo - nechat rezavou vodu odtéct.

Někdy máte pocit, že voda z kohoutku je cítit čisticími prostředky. Je to způsobeno tím, že obsahuje chlór, který je do vody přidáván kvůli bezpečnosti. Tento prvek totiž zabraňuje množení zárodků bakterií, působí jako potravní konzervační prostředek a zaručuje uchování kvality vody z hlediska zdravotní nezávadnosti.

Autoři:
  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Premium

Potraviny: Co škodí a jak. Žijeme v době jedové, říká autorka bestsellerů

Svými názory provokuje mnohé odborníky. Často jde proti letitým pravdám lékařů, expertů z potravinářského průmyslu i...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Soumrak nakupování. Swap je větší zábava, která navíc skoro nic nestojí

Přeplněné šatní skříně a pocit, že nemám co na sebe – situace, kterou my ženy prožíváme denně. Jenže nakupování nových...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Ikigai, důvod vstát ráno z postele. Šťastný život podle Japonců

Nejvýstižnější český překlad japonského slova ikigai opravdu zní: důvod vstát ráno z postele. Co má společné ikigai s...

„Myší nemoci“ zabrání pauzy, protahování i pomůcky, uvedl lékař on-line

Bolesti ruky způsobují stále stejné dlouhodobé pohyby, i takové, které provázejí práci s počítačovou myší. „Při práci...

Premium

Jak nejíst nekvalitní jídlo? Dietoložka Slimáková má jednoduchou radu

Rady, co jíst a co nejíst, už se ve virtuálním světě slily v jeden velký nepřehledný zmatek, v němž se orientujeme jen...

Čtenářka Anna zhubla na Srí Lance deset kilo. Jsem sebevědomější, říká

Anna Dzurenda překročila padesátku a kila se na ni začala doslova lepit. S tím se ovšem naše přední golfistka a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz