Panenka i umělé nehty. Letos vám mohlo poškodit zdraví 73 výrobků

  4:00aktualizováno  4:00
Ministerstvo zdravotnictví v tomto roce varovalo před 73 nebezpečnými výrobky, které se objevily na českém trhu. Mezi nejzávažnější zjištění patří hračky pro malé děti s jedovatými ftaláty.

U plastových panenek se často objevuje velké množství nebezpečných ftalátů (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Celkem to bylo 36 hraček, 31 kosmetických přípravků a 6 pomůcek k vaření. Také v roce 2013 si čeští zákazníci mohli koupit v obchodech a na tržnicích zboží ohrožující jejich zdraví. 

Ministerstvo zdravotnictví má na starosti právě kontrolu kosmetiky, výrobků pro styk s potravinami a výrobků pro děti do tří let včetně seznamu vybraných hraček.

Nebezpečné látky mohou vést k neplodnosti

Podle mluvčí ministerstva Viktorie Plívové patří k závažným zjištěním obsah vybraných jedovatých ftalátů v panenkách, zejména látky DEPH, která má negativní vliv na reprodukční orgány.

Fotogalerie

"Riziko DEPH spočívá v tom, že při hře se může dostávat do kontaktu s ústy a kůží dítěte, může přecházet do slin, ulpívat na rtech a sliznici a společně se slinami může být tato látka konzumována," řekla iDnes.cz Plívová. Mezi takové panenky patřily například Girl Lovely Fashion Vogue Girl nebo některé nafukovací hračky vyrobené v Číně.

Dodala, že kromě 36 nevyhovujících panenek v tržní síti zadrželi kontroloři ve spolupráci s celníky dalších 24 takových výrobků na hranicích. "Kontroly v tržní síti prokázaly, že ve vybrané části výrobků nevyhovělo požadavkům 77 procent odebraných vzorků," poznamenala Plívová.

S ftalátem označovaným jako DBP se inspektoři zase setkali u 19 různých souprav plastových nehtů. Jde o látku, která je v kosmetice zakázaná právě i kvůli tomu, že představuje riziko pro lidskou reprodukci.

"Závažným bylo bezesporu také zjištění karcinogenních primárních aromatických aminů v některých výrobcích určených pro styk s potravinami, a to třeba v různých obracečkách z polyamidu," řekla mluvčí resortu Viktorie Plívová.

Plastové panenky dále pod kontrolou

V roce 2014 se chce ministerstvo zdravotnictví dál soustředit na kontrolu dětských panenek, aby neustálý tlak kontrolních orgánů přispěl ke zlepšení současné nevyhovující situace na trhu, poznamenala Plívová.

Lidé se o nebezpečných hračkách nebo kosmetických přípravcích mohou dozvědět například na internetových stránkách ministerstva zdravotnictví v sekci "Nebezpečné výrobky".


Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Průzkum: muži dávají přednost ženám s hustým obočím. Na sex i na vztah

Cara Delevingne je současnou nejžádanější modelkou světa. Angličanka s výrazným...

Ženy s hustým obočím mají podle vědců v krvi vyšší hladinu pohlavních hormonů a bývají sexuálně náruživější. Proto se...

Další z rubriky

Hoch chtěl trhat ovoce, po pádu mu z těla trčela půlmetrová větev

Suresh Sakaram

Chlapec z vesničky Budi v indickém státě Madhjapradéš si při pádu ze stromu způsobil hrozivě vypadající zranění. I s...

Mladá žena nikdy neobula boty, trpí syndromem sloní nohy

Tawheeda Jan

Jednadvacetiletá Tawhída z Kašmíru se potýká s tropickou infekční chorobou, která se projevuje zbytněním kůže a tkáně...

Kdy mluvit s dětmi o sexu? Nikdy není příliš brzy, ani příliš pozdě

Ilustrační fotografie

Žádná nová generace rodičů se tomu nevyhne. Kdy mluvit se svými dětmi o sexu? „Na sexuální výchovu ze strany rodičů...

Najdete na iDNES.cz