Nebaví vás silnice? Zkuste závody pro pivaře i milovníky adrenalinu

aktualizováno 
Běhání po silnici nebo lesních cestách už pro vás nepředstavuje dostatečnou výzvu? Vyzkoušejte jeden z nejtěžších překážkových běhů, zdolejte skokanský můstek nebo vypijte čtyři piva na jedné míli. Představujeme pět závodů, které okoření vaši termínovku.

Nebaví vás silnice? Zkuste závody pro pivaře i milovníky adrenalinu. | foto: archiv Red Bull

Red Bull 400

První z pěti netradičních závodů nese jednoduchý název 400. Nejedná se však o obvyklou čtyřstovku, na jakou jsme zvyklí z atletického oválu. Red Bull 400 sice měří pouhých 400 metrů, ale poběží se sprint až na vrchol skokanského můstku K120.

V Česku se 13. srpna uskuteční už jeho třetí ročník, tradičně se odehraje na skokanském můstku v Harrachově. Abyste měli představu o tom, jak náročných těchto 400 metrů může být, stačí se podívat do výsledkové listiny z roku 2015, ve které figuruje na prvním místě turecký běžec Ahmet Arslan s časem 4 minuty a 1 vteřina. Nejpomalejší finálový běh pak atakoval hranici 13 minut.

Pivní míle

Máte rádi běh a zároveň si za něj rádi nadělujete zlatavou odměnu? Pak vás jistě potěší zpráva, že běh a pití piva se dají velmi snadno skloubit dohromady na závodě zvaném pivní míle.

Princip celé akce spočívá v tom uběhnout 1 600 metrů (čtyři okruhy na atletické dráze) a během toho vypít čtyři půllitry piva. Pravidla jsou jednoduchá - první pivo musí běžec vypít po startovním výstřelu před vyběhnutím do prvního okruhu a po každé uběhnuté čtyřstovce jedno pivo přidá.

Zdá se vám to jednoduché? Nenechte se zmást. V roce 2014 se těchto oblíbených pivně-běžeckých závodů zúčastnil i Lance Armstrong, ale nedokončil a během závodu musel odstoupit. Světový rekord v této disciplíně má hodnotu těžko uvěřitelných 4 minut a 47 vteřin. V Česku se závody zvané pivní míle těší rostoucí oblibě a v nadcházející sezóně jich termínová listina nabízí hned několik v různých městech.

Color Run

Barevné běhy se staly hitem loňského roku. Jedná se napůl o závod, napůl o happening, na kterém běžci povinně startují v bílých trikách, nafasují kapsle s pestrými barvami a běží několikakilometrovou trasu, během které barvy lítají všemi směry.

Aby byl zajištěn požadovaný vizuální efekt, jsou po trase zpravidla rozestaveny úseky, na kterých k celkové barevnosti proudících běžců výrazně přispívají organizátoři s barevnými děly a metači.

Ve výsledku nejde o to zaběhnout trasu závodu v co nejrychlejším čase, ale běh si pořádně užít a doběhnout co nejvíce zmalovaný.

Predator Race

O fenoménu jménem Spartan Race už jste pravděpodobně slyšeli. Podobných překážkových běhů, při kterých musíte překonávat množství náročných překážek zahrnujících ostnaté dráty, hluboké bahno nebo kluzké kladiny, je ovšem celá řada.

Podle mnohých účastníků je tady ale jeden, který co do náročnosti strčí většinu ostatních do kapsy. Je to seriál závodů zvaný Predator Race, které se konají od dubna do června na různých místech České republiky.

Nejtěžší z nabízených disciplín se jmenuje Brutal a na trase měřící minimálně 11 kilometrů vás bude čekat 25 překážek, které dokonale prověří vaši celkovou fyzickou připravenost.

Red Bull K3

Poslední z pěti šílených závodů vzal pod svá křídla opět Red Bull a budeme se za ním muset vypravit až do italských Alp. Už proto může být předem jasné, že podobně jako u sprintu na skokanský můstek se i tentokrát všichni účastníci pořádně zapotí.

K3 by se dal ve srovnání s Red Bull 400 označit jako jeho mnohem větší a náročnější příbuzný. I tentokrát budou v hlavní roli vystupovat pozitivní výškové metry. V případě K3 jich ovšem bude více než tři tisíce na trase dlouhé něco málo přes 10 kilometrů. To už je pořádné stoupání, které prověří i ty nejskrytější fyzické rezervy.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.


Nejčtenější

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jak správně používat parfém? Stačí tři střiky, ale na správné místo

Ilustrační snímek

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už...

Další z rubriky

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

Bulharský dřep i mrtvý tah. Vyzkoušejte sedm cviků pro dokonalý zadeček

Ilustrační fotografie

Kdo to nestihl před létem, může ještě během několika týdnů vytvarovat své pozadí do požadovaného tvaru pomocí snadných...

Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

Ilustrační snímek

Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz