Napálil jsem trénink a na čas jsem ztratil chuť do běhání

aktualizováno 
Roky jsem zvyklý trénovat dvakrát až třikrát týdně. Ale nedávno jsem potkal několik borců, kteří běhají už několik let každé ráno. To dám přeci také, hecnul jsem se nadšeně. "Všichni na konci sezóny odpočívají a ty budeš trénovat dvakrát víc než před nejnáročnějšími závody," kroutil hlavou kamarád.

Každé ráno, den co den. Po celý měsíc | foto: archiv Mirka Čepického

Já se jen smál, že měsíc je přece brnkačka. A možná by i byla, kdybych běhal málo, ale já měl chuť zdolat co nejdelší vzdálenost.

Míle místo kilometrů

První dny to šlo skvěle. Stáhl jsem si do mobilu Nike+, abych se mohl přidat do soutěže Předežeň Rungo.cz a motivovat se i tím, jak běhají druzí. Aplikace byla primárně v mílích (1 míle je zhruba 1,609 kilometru), tak jsem ji v tom nastavení nechal. Pomohlo mi to myslet méně na vzdálenost, kterou jsem do té doby vnímal jen v kilometrech, a víc si užívat běh samotný.

Nejdřív jsem dokonce běhal skoro stejný počet mílí, jako jsem byl zvyklý dávat v kilometrech. Paráda, říkal jsem si. To jsem ještě netušil, jak mě to brzy doběhne.

Mým hlavním kritériem byl každý den čas, který můžu rannímu rituálu věnovat. Měl jsem pevně dané, že se musím domů vrátit nejpozději v půl osmé, abych se rychle osprchoval a ve tři čtvrtě s dětmi vyrazil do školy a školky.

Hlavně první dny, když jsem byl nejvíc našlápnutý, to vedlo k tomu, že jsem párkrát vybíhal kolem páté. Strašnice jsou za východu slunce krásnější než v denním ruchu. Skoro všichni ještě spí. Dvakrát jsem tak brzo potkal u stadionu Slavie běžkyni se psem. Působila na mě trochu jako přelud, já na ni asi také. Neprohodili jsme ani slovo. Ale běžeckého blázna potěší, když vidí, že v tom není sám.

Za první týden mi aplikace ukazovala v přepočtu přes 80 kilometrů. Nejvíc z toho, skoro polovinu, jsem přidal o víkendu. To jsem si mohl přispat a hlavně se vydat na cesty do Tróji, Stromovky a Hostivaře, kde se běhá mnohem lépe než po chodnících a malých městských parcích.

Z postele do ranního chladu

V půlce měsíce jsem doma občas usnul už krátce po osmé večer. Tělo začalo protestovat, pár dní nato i manželka. Nelíbilo se jí, že ji ráno budím, a ani osamělé večery prý nebyly nic moc. Taky už bylo jasné, že v soutěži na Rungo.cz nemám šanci urvat kloudné místo. Byl tam frajer, který měl tou dobou v nohou asi 250 kilometrů, zatímco já skoro o stovku méně.

Přestal jsem potrhle pomýšlet na stupně vítězů a ještě víc jsem zkrátil vzdálenosti po městě. Důležité bylo hlavně udržet pravidelnost. Díky ní jsem si kupodivu celkem v pohodě zvykl automaticky vylézt z teplé postele, krátce se protáhnout, obléknout do běžeckého a do čtvrt hodiny vyrazit.

Proklatě brzy ráno na stadionu
Tohle na startu nového dne potěší.

Kritický byl náraz chladu před domem, některé dny jsem musel natáhnout i rukavice. Nasadil jsem úplně pomalé tempo, abych tělu minimalizoval ranní šok. Pokaždé jsem se už po pár minutách v pohybu cítil dobře a měl jsem chuť pokračovat. Ale zároveň jsem se čím dál víc těšil na konec října, až experiment skončí. Měl jsem štěstí, že bylo celý měsíc docela teplé počasí a pršelo mi jen jednou. Realizovat ten samý nápad v prosinci nebo lednu, bolelo by to víc.

Ultramaraton nebo jen radost

Skončil jsem s měsíční bilancí 207 míl (asi 333 kilometrů) a každodennímu běhání jsem zatím nepropadl. O to víc po této zkušenosti respektuji běžce, kteří ho dokážou praktikovat dlouhodobě.

Na konci října jsem byl fyzicky ve skvělé kondici a z fleku bych si dal dlouhý náročný závod, ale psychicky jsem toho měl po krk a přestalo mě to bavit. Nejspíš za to mohly ty větší vzdálenosti, lepší by asi bylo začít s málem.

Cítil jsem se jako na maratonu, u kterého jsem přepálil začátek. Měl jsem chuť úplně zastavit a taky jsem to udělal. Myslel jsem, že to bude jen na pár dnů, ale už je z toho víc než měsíc.

Díky pokusu jsem zjistil, že na mě běžecké cíle fungují krátkodobě. Dokážu se vybičovat i k tréninku na horský ultramaraton. Přestože mě fyzicky úplně vyšťaví, jsem po něm v euforii, za pár dní se zmátořím a mám do běhání zase chuť. Ranní trénink bez konkrétní mety v dohledu na mě naopak působí nekonečně.

Poslední dny se už začínám těšit, až zase po týdnech provětrám tenisky. Pak naskočím na svůj dlouholetý model: půjdu si zaběhat maximálně třikrát týdně, ideálně někam do přírody. A nejlíp úplně bez měření vzdálenosti a času, bez pevného cíle, jen tak pro radost.

Autoři: ,

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Jak hubnou slavní? Margita hladoví, Bočanová jí jen mrkev, Rolins rýži

Dara Rolins

Celebrity trápí kila navíc možná ještě víc než nás, obyčejné smrtelníky. Možná právě proto se uchylují k dietám, nad...

Další z rubriky

Jak hubnou slavní? Margita hladoví, Bočanová jí jen mrkev, Rolins rýži

Dara Rolins

Celebrity trápí kila navíc možná ještě víc než nás, obyčejné smrtelníky. Možná právě proto se uchylují k dietám, nad...

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Rakovina prsu ohrožuje stále mladší ženy. Nádory jsou navíc agresivnější

Prsa (ilustrační fotografie)

Nádory prsu se objevují u čím dál mladších žen. Podle onkologa Bohuslava Konopáska jsou důvodem jak porody ve vyšším...

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Advantage Consulting, s.r.o.
C# DEVELOPER JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz