Pět tipů na rychlá jídla, co vás nakopnou

aktualizováno 
Energetické gely jsou běžnou součástí závodů a dlouhých tréninkových běhů. Poskytují ideální možnost, jak za běhu doplnit energii a oddálit případnou krizi. Ne každý je však dokáže kvůli umělému složení strávit. Přinášíme vám několik tipů, jak gely efektivně nahradit přírodními potravinami.

Med i ovoce v různých formách jsou ideálním zdrojem energie a skvěle poslouží pro vytvoření přírodní alternativy ke klasickým energetickým gelům. | foto: Profimedia.cz

Jednou z největších výhod energetických doplňků je jejich vyladěné složení. V momentě, kdy saháte v obchodě po gelu, nemusíte řešit, jestli má vhodný poměr pomalých a rychlých cukrů, nízký obsah vlákniny, tuků a bílkovin. To vše už vyřešil výrobce a na vás je jen odtrhnout víčko a udržet polotekutou hmotu v žaludku.

Dáváte-li přednost přírodním alternativám, bude složení klíčovou věcí, na kterou se budete muset zaměřit, pokud chcete dosáhnout požadovaného výsledku. Hlavním úkolem energetických gelů je co možná nejrychlejší doplnění energie. Z toho důvodu musíme vybírat suroviny s vysokým obsahem jednoduchých cukrů. Nežádoucí jsou naopak vláknina a bílkoviny, které vstřebání zpomalují. Nízký by měl být i obsah tuků.

Na následujících řádcích vybíráme pět možností, jimiž si můžete zpestřit běžecký jídelníček a které vám pomohou vyhnout se umělým energetickým doplňkům.

Předpřipravené ovocné pyré

Ovocné smoothies

Při přípravě smoothies se fantazii meze nekladou.

Zajímavým výživovým doplňkem je i takzvané smoothie. O jeho výhodách si můžete přečíst zde.

Náročnost na přípravu je sice poněkud vyšší, ale odměnou vám bude hmota, která se svými vlastnostmi energetickým gelům blíží, jak jen to jde. Ovoce je samo o sobě díky vysokému obsahu cukrů ideální surovinou na rychlé doplnění energie a jeho rozšlehání umožní bezproblémové přijímání za běhu.

Při domácí výrobě pyré se fantazii meze nekladou a možné variace nejrůznějšího ovoce jsou jen na vás a vašich chuťových pohárcích. Chystáte-li se na dlouhý nebo náročný závod, nezapomeňte přidat trochu soli pro doplnění potřebných minerálů.

Pyré se dá přenášet v dětských pet lahvích a uzavíratelných sáčcích, ale nejlépe pravděpodobně poslouží prázdné obaly od zakoupeného pyré nebo gelů se šroubovacím víčkem (koncentrát Enervitene nebo Nutrend Enduro Snack).

Kromě domácí výroby je možné zakoupit ovocné pyré jako hotový produkt ve zdravých výživách a větších obchodech s potravinami.

Sušené ovoce

Výrazně méně práce budete mít s přípravou druhé alternativy - sušeného ovoce. To poskytuje ideální zdroj rychlých cukrů ve snadno přenositelné a skladné formě, podobně jako energetické gely. Nevýhodou může být tuhá forma, která se bude podstatně pomaleji vstřebávat než tekuté a polotekuté doplňky. Mezi nejoblíbenější druhy ovoce patří rozinky, ananas, švestky nebo datle, které navíc slouží jako výborný zdroj draslíku. Použít však můžete libovolné plody, pokud splňují podmínku vysokého obsahu cukru.

Chia semínka

Chia

Chia semínka

Další podrobnosti včetně složení a zajímavých receptů s chia si můžete přečíst v tomto článku.

Chia se řadí mezi takzvané superpotraviny a jejich boom přišel s knihou Born to Run, ve které ji používali jako zázračný zdroj energie mexičtí Tarahumarové. Při jejich použití máte na výběr ze dvou možností. Tím prvním je zalití chia vodou a ovocnou šťávou. Přidat můžete i trochu cukru a jako výsledku se vám dostane gelovitá tekutina s optimálním složením pro doplnění energie.

Druhou možností je přidání chia do ovocného pyré. Tato varianta umožní zvýšit energetickou hodnotu a snížit tím potřebný obsah balení pyré, abyste dosáhli srovnatelných parametrů, jako mají energetické gely.

Přesnídávka

Dětská výživa, ač se to nemusí na první pohled zdát, splňuje přesně ty požadavky, které od sportovních doplňků požadujeme. Je dobře stravitelná, snadno se konzumuje a poskytuje potřebné množství energie obohacené o vitamíny a minerály pro optimální funkci svalů.

Med

Poslední, ale neméně vhodnou variantou je med. Díky kombinaci fruktózy a glukózy se rychle vstřebává a poskytuje podobný poměr cukrů jako energetické gely. Díky tomu se jedná o velmi rychlý zdroj energie, který je snadné do sebe dostat. Nejsnazší způsob použití při běhu jsou sáčky s medem, na které můžeme narazit v restauracích u čaje nebo při snídani. Připravit si však můžete i své vlastní balíčky, na které se podobně jako u pyré budou hodit uzavíratelné sáčky a praktické uzavíratelné obaly od gelů.

Kromě medu můžete využít i javorový sirup, který dokonce už začalo několik výrobců balit a prodávat coby přírodní energetický gel.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.

RUNGO zavítá do Pardubic! V ceně startovného jsou kompresky Craft

  • Kdy: 3. října 2015
  • Co: běžecký závod na 6 či 13 kilometrů
  • Proč: jsme redaktoři běžci a běžcům rozumíme. Závody pro vás organizujeme vlastníma rukama a srdcem. Přijďte se přesvědčit! Více informací...
Craft RUNGO běh Na Kuňku
Kompresní návleky jako dárek pro prvních 250 registrovaných účastníků Craft...Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Příběh Evy: Můj život je jeden průšvih za druhým, už nevím jak dál

Ilustrační snímek

Jsem odložené dítě, vychovali mě prarodiče. O babičku jsem se starala až do její smrti, ale z dědictví mě vyšoupla...

Další z rubriky

OBRAZEM: Místo dětí a partnerů si slavní pořizují domácí mazlíčky

Slavní, kteří si místo dětí pořídili domácího mazlíčka

Známé osobnosti jsou buď zklamané životem, nebo se ještě necítí na to, aby se staly rodiči. Místo dětí si tak často...

Vypadám mladě díky meditacím, říká čtyřiašedesátiletá žena

Angela Paulová

Angelu Paulovou (64) původem z Velké Británie lidé často zahlcují otázkami na její vzhled. Myslí si, že podstupuje...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Advantage Consulting, s.r.o.
KRESLIČ VE VÝROBNÍ SPOLEČNOSTI

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz