Nádherná a bolavá Olomouc

  14:15aktualizováno  14:15
Jak jsem si užil, prožil a nakonec i přežil olomoucký půlmaraton.

| foto: Boris Grebennikovpro iDNES.cz

Je sobota 18. dubna a já mám za sebou skvělý půlmaraton v Pardubicích. Sedíme na pivu, hodnotíme a plánujeme další závody. Dnes se mi běželo lehce, atmosféra kolem trati byla úžasná, pochvaluji si to. Tak to musíš přijet do Olomouce, tam je atmosféra úplně nejlepší, říkají mi sborově všichni u stolu.

Původně jsem Olomouc v plánu neměl, RunCzech na mě působí moc giganticky, ale po určitém váhání se počátkem května rozhoduji se zaregistrovat. Trošku pozdě, všechno plné. Naštěstí existují neziskovky a pěkný počin pořadatele dát jim pár čísel pro opozdilce jako jsem já. Tak oslovuji mou oblíbenou Mamma Help a je to, číslo mám v kapse!

Teď už jen trénink. Jenže to nějak skřípe.. Na jaře je spousta práce na zahradě, do toho nějaká služební cesta, poslední dva týdny před závodem hrozné vedro - něco jsem naběhal, ale mohlo toho být více. Poběžím na pohodu, nebudu to přehánět, uklidňuji se.

Sobota 20. června a já stojím v obrovském davu běžců na olomouckém Horním náměstí. Můj první závod s RunCzechem  Počasí ideální. Atmosféra skvělá. Přesto mám takový divný pocit kolem žaludku, který zná každý student, jdoucí na  zkoušku prostě to zkusit. Ale to už se dáváme pomalu do pohybu a vyrážíme do olomouckých ulic.

Atmosféra kolem opravdu nemá chybu, všude kolem davy lidí, kteří mávají a povzbuzují jako o život. Užívám si to. Taky mávám a zdravím. A plácám děti kolem cesty do natažených dlaní. Běží se mi lehce. Dobré to bude. Jen Endomondo mi hlásí příliš rychlé časy. Měl bych zpomalit nebo na vlastní kůži poznám, co je to přepálit začátek. Ale když ta atmosféra je tak strhující. Na osmém kilometru probíháme parkem Flóra. Těch lidí kolem, to nadšení. Nádhera. Navíc mám stále úžasný mezičas. V Pardubicích jsem skončil 20 sekund přes můj vysněný cíl dvou hodin. Teď mám našlápnuto hluboko pod dvě hodiny. Jen vydržet/

Líbil se ti článek?

Všem článkům od čtenářů nyní můžete dávat hlasy a odměnit tak autory za jejich práci. Pokud se vám článek líbil, klikněte dole pod článkem na tlačítko Článek se mi líbí.

Autory nejlépe hodnocených článků pak každý měsíc odměníme.

Přišlo to na šestnáctém kilometru. Vypnuli proud. Energie došla. Tak takhle tedy vypadá přepálený začátek v kombinaci s nedostatečným tréninkem! No nic moc! Zpomaluji. Ale už jen pět kilometrů a čas je pořád super. Na občerstvovačce jím banán. Třeba mi dodá energii.

Osmnáctý kilometr. Energie nedorazila.  Zastav, proč to děláš? křičí celé moje tělo. Na 50 metrů zbaběle podléhám a jdu. pak se zase rozbíhám a počítám každý krok. Jen nezastavit.

Poslední dva kilometry si pamatuji jak ve snu. Jen tunel směřující pořád dopředu. Lidé kolem stále povzbuzují a křičí, ale já už to nevnímám. 800 metrů, 600 metrů. Horní náměstí. Neskutečně dlouhý modrý koberec před cílem. A najednou jsem v cíli. Už nemusím nikam běžet. Dvě milé holky se mě ptají, jestli jsem v pořádku. Dokážu stát, dokážu dýchat, tak asi jsem. Pokus o úsměv a klopýtám dál. Euforie zatím nikde.

Teprve po pěti minutách po doplnění cukrů a tekutin se dívám na SMSku od RunCzechu - nakonec jsem to dokázal! Překonal jsem dvě hodiny! Sice jen o 19 sekund, ale magickou hranici jsem pokořil! Teď teprve přichází ta euforie. A předsevzetí přijet příští rok zase - už kvůli té neskutečné neopakovatelné atmosféře - díky!

Napiš svůj článek i TY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtějí podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na editaci článku a co zveřejní (a co ne), bez udání důvodů.

Marek

NÁZOR ČTENÁŘE NEMUSÍ KORESPONDOVAT S NÁZOREM REDAKCE!!!

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Premium

Potraviny: Co škodí a jak. Žijeme v době jedové, říká autorka bestsellerů

Svými názory provokuje mnohé odborníky. Často jde proti letitým pravdám lékařů, expertů z potravinářského průmyslu i...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Soumrak nakupování. Swap je větší zábava, která navíc skoro nic nestojí

Přeplněné šatní skříně a pocit, že nemám co na sebe – situace, kterou my ženy prožíváme denně. Jenže nakupování nových...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Mlezivo, probiotika a betaglukany. Sedm tipů, jak posílit imunitu

Nachlazení a chřipky nejsou jediné důvody, proč bychom se měli snažit zlepšit svou obranyschopnost. Správně fungující...

„Myší nemoci“ zabrání pauzy, protahování i pomůcky, uvedl lékař on-line

Bolesti ruky způsobují stále stejné dlouhodobé pohyby, i takové, které provázejí práci s počítačovou myší. „Při práci...

Čtenářka Anna zhubla na Srí Lance deset kilo. Jsem sebevědomější, říká

Anna Dzurenda překročila padesátku a kila se na ni začala doslova lepit. S tím se ovšem naše přední golfistka a...

OBRAZEM: Švédka je posedlá plastikami, první měla ve třinácti letech

Stefanie Mulicová ze Švédska si již ve třinácti letech nechala do rtů vpravit silikonové výplně. Povolila jí to vlastní...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz