Pomáhejte pohybem těm, pro které je sport obtížný

aktualizováno 
Ačkoliv nemohou sportovat naplno, je pro ně pohyb velmi důležitý. Řeč je o lidech s roztroušenou sklerózou, kterým chůzi usnadňují speciální přístroje. Ty se pro ně snaží zajišťovat Nadace Jakuba Voráčka, ale poptávka mnohonásobně převyšuje její možnosti. Zjistěte, jak můžete těmto lidem pomoci, a to i díky úplně běžnému tréninku.

Petra Klausová se svým bratrem, hokejistou Jakubem Voráčkem | foto: Archiv Nadace Jakuba Voráčka

Hokejistu Jakuba Voráčka zná v této zemi téměř každý. Měli jste však tušení, že tento úspěšný sportovec má i starší sestru? Petra Klausová je žena s neuvěřitelným optimismem, která kolem sebe dokáže šířit dobrou náladu a pozitivní energii. Asi jen málokoho by proto napadlo, že právě ona žije s diagnózou roztroušené sklerózy.

Poslední RUNGO závod

RUNGO.cz k 30. listopadu ukončí svou činnost. Symbolicky se s ním můžete rozloučit posledním závodem, který bude organizovat. Do neděle získáte k registraci památeční tričko. Registrujte se ještě dnes na Craft RUNGO srdcervoucí běh, který se bude konat 3. listopadu v Říčanech u Prahy.

„První příznaky onemocnění se dostavily zhruba před patnácti lety. Mám dvě děti a po porodu jsem vždy špatně chodila a částečně mi ochrnula pravá strana těla. V té době jsem si však myslela, že za to může uskřípnutý nerv. Obzvlášť s péčí o mladšího syna se však problémy dále zhoršovaly. Vůbec totiž nespal, a to mi dávalo pořádně zabrat. Byla jsem někdy tak unavená, že jsem ani nemohla vstát z postele a normálně fungovat,“ vypráví Petra o prvních příznacích, které jí napověděly, že něco není v pořádku.

Poté, co absolvovala celou řadu vyšetření, jí lékaři oznámili, že trpí nemocí zvanou roztroušená skleróza. Ačkoliv Petra přiznává, že to byl velký šok, díky celoživotnímu optimismu se nakonec se svoji diagnózou dokázala rychle srovnat. „Někde v podvědomí mám samozřejmě obavy. U některých pacientů se totiž zdravotní stav může rychle a výrazně zhoršovat. Já však věřím, že to není můj případ. Snažím se zůstat pozitivní a žít tak jako před stanovením diagnózy,“ popisuje.

Od diagnózy k nadaci, která pomáhá stejně nemocným

Když Petra navštívila před časem svého bratra v Montrealu, přišla řeč i na možnost založení vlastní nadace. Jelikož se Jakub Voráček hojně věnuje charitativní činnosti i v Americe, neváhal nápad své sestry podpořit a společně založili nadaci na pomoc lidem s roztroušenou sklerózou.

Co je to EPP?

Aplikace EPP a projekt Pomáhej pohybem, díky kterému může pomoci opravdu každý, vznikly díky Nadaci ČEZ. Více o aplikaci a o tom, jak vás může motivovat k běhu, se dočtete v tomto článku.

Petra v nadaci zastává pozici ředitelky a její znalosti a zkušenosti získané především kvůli vlastní diagnóze jsou nepostradatelným přínosem pro její činnost. Díky tomu je totiž možné zaměřit pomoc na oblasti, které by jinak zůstaly opomíjené. „Nemocní lidé potřebují psychoterapii, fyzioterapii a podporu dalších odborníků, ale tuto pomoc pojišťovna nehradí. Díky nadaci i finančním prostředkům z ní mám možnost něco skutečně změnit,” říká Petra Klausová o projektu.

Nadace se snaží lidem s roztroušenou sklerózou pomáhat i dalšími způsoby. Kromě zajištění psychoterapeutické a fyzioterapeutické péče, kterou prozatím pojišťovny nehradí, pořádá také setkání s odborníky, kteří ať už pacientům, jejich rodinám, nebo veřejnosti poskytují informace o problematice nemoci. V neposlední řadě nadace také umožňují zápůjčky rehabilitačních zařízení zvaných WalkAid .

Přístroje jsou skvělým pomocníkem pro pacienty, u kterých nemoc postoupila do pokročilejšího stádia. Tito lidé mívají problémy s chůzí, jelikož nemohou aktivně zvedat špičku nohy. Často proto žijí v permanentním strachu ze zakopnutí nebo pádu. V mnohých případech obavy vyústí v to, že namísto chůze nohu jen posouvají po zemi. Právě těmto pacientům může přístroj zásadně ulehčit pohyb, jelikož napomáhá zvedat špičku. Díky tomu se urychluje také proces rehabilitace a návrat ke správnému stereotypu pohybu.

Pomoci můžete i vy

Nadace zatím zakoupila deset WalkAidů, a to v celkové hodnotě přes 800 tisíc korun, které jsou pacientům dlouhodobě zapůjčovány. Poptávka však stále roste. „Ačkoliv mohou přístroje pomoci pacientům v jejich každodenních záležitostech, nejsou zatím bohužel hrazeny z veřejného pojištění a jejich cena je velice vysoká. Z těchto důvodů jsou pro většinu pacientů nedostupné,“ říká Petra Klausová.

Přispět na nákup nových přístrojů, které by usnadnily pohyb dalším pacientům, můžete i vy. Stačí si do svého mobilu nainstalovat aplikaci EPP, která je provázaná s projektem Pomáhej pohybem fungujícím pod záštitou ČEZu. Pak už zbývá jen při každém tréninku aplikaci zapnout a běžet, jet na kole nebo zkrátka jen jít. Aplikace funguje jako klasický sport tracker, najdete tu tak všechny vaše výkony, rekordy i statistiky. Rozdíl je v tom, že s EPP se každý nasportovaný metr následně převede na částku, kterou Nadace ČEZ věnuje na projekt, jenž si pro danou aktivitu vyberete. Může jím být i nákup WalkAidů pro Nadaci Jakuba Voráčka.

Témata: Běh, Zdraví

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz