Na riziko rakoviny upozorní pacienta SMS

  16:00aktualizováno  16:00
Chcete vědět, zda vám hrozí rakovina? Stačí odpovědět na několik otázek, odeslat esemesku do lékařského centra a čekat. Zpátky přijde výsledek, jestli jste zdraví, nebo máte rychle vyhledat lékaře. Tento unikátní projekt teď zkoušejí na Turnovsku.
Mobilní telefon

Mobilní telefon - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

S originálním nápadem přišel ředitel regionální televize v Turnově Milan Brunclík společně s lékaři z turnovské nemocnice. Unikátní projekt je první svého druhu v České republice a zřejmě i v Evropě.

Jestli bude fungovat, to nyní zkoušejí autoři v Železném Brodě. Místní lidé se z obecního rozhlasu, televize i z městského zpravodaje dozví osm otázek, na které odpoví ano, nebo ne. Za každou odpověď si připíší buď jedničku, nebo dvojku.

"Na konci testu pak budou mít řadu osmi čísel, které odešlou esemeskou nejpozději do 16. října na uvedené číslo," upozornil Milan Brunclík. "Do konce měsíce jim přijde zpět na mobil zpráva s doporučením, jestli mají navštívit lékaře, anebo ne," dodal.

Otázky vyhodnotí počítač i lékař
Otázky vyhodnocuje podle speciální tabulky počítačový program a supervizuje je lékař. Celý systém je podle Brunclíka nastaven tak, aby rozpoznal i to, když někdo nevezme otázky vážně.

"Když si někdo bude dělat legraci a vymýšlet si, tak mu přijde na mobil zpráva, že jeho odpovědi jsou nereálné," doplnil.

Otázky jsou jednoduché a budou se týkat několika onemocnění. V první fázi se zaměřují na choroby onkourologické. Ty ostatně patří i mezi nejčastější a k úmrtí při nich dochází hlavně proto, že lidé přijdou s onemocněním k lékaři pozdě.

"Nejčastějším onemocněním je karcinom prostaty, přibývá ale i nádorů močového měchýře a ledvin. Každý rok se tyto počty zvyšují," uvedl Ivan Kolombo, šéf urologie chirurgického oddělení turnovské nemocnice.

Lékaři doufají, že pacienty přimějí k tomu, aby nepodceňovali prevenci a chodili na prohlídky. "Když se na nemoc přijde včas, mají větší šanci na uzdravení a léčba je také méně nákladná," dodal urolog.

V dalších měsících by se měly otázky týkat karcinomu tlustého střeva, rakoviny prsu a osteoporózy. "Zaměřili jsme se teď hlavně na střední a starší generaci. Postupně ale chceme dospět i k nemocem, které se týkají také mladých lidí," zmínil Brunclík.

Podle Martina Hrubého, náměstka ředitele turnovské nemocnice, má unikátní projekt ověřit schopnost lidí postarat se o své zdraví a dát jim možnost zjistit, jaké jim hrozí riziko onemocnění rakovinou.

"Zatím zkoušíme, jak to bude fungovat. Odpovědi vyhodnocuje člověk, takže na výsledek si lidé chvíli počkají," přiblížil náměstek.

"Doufám ale, že do budoucna by mohl tuto práci zajišťovat celou počítač a pak by odpověď dostali lidé okamžitě," konstatoval.

Projekt by se měl rozšířit do celé republiky
Autoři projektu mají velkolepé plány. Z regionu by se měl rozšířit do Libereckého kraje a v budoucnu i do celé republiky. "Chceme, aby dotazníky vycházely v denním tisku, v televizním vysílání a kdokoli si je mohl vyplnit," zdůraznil Brunclík.

Ten si nemyslí, že všichni lidé se budou doporučením, které jim přijde na mobil, řídit. "Ale už to, že se testem zabývají, je dobré znamení. Výhodné je určitě i to, že všechno je čistě anonymní," upozornil Brunclík.

Anonymitu považuje za plus také starosta Železného Brodu Václav Horáček. Do projektu se přihlásila obec jako první. Proč?

"Znám skupinu lékařů, která s tím nápadem přišla. Sympatická mi je i anonymita. Kolikrát si lidé doma říkají, že je něco bolí, ale k lékaři už nejdou. Tohle by jim mohlo pomoci," prohlásil starosta.

Dotazník vychází v železnobrodském zpravodaji a do všech domácností se dostane zdarma také v informačním bulletinu.

"Jsem  zvědavý, kolik lidí této možnosti využije," řekl Horáček. On sám na otázky ještě neodpovídal a ani prý nebude. "Já se raději zeptám přímo lékaře, jak na tom jsem," přiznal.

Pilotní projekt platí Liberecký kraj. Zatím jej stál zhruba půl milionu korun. Cílem je podle Jiřiny Vargové z krajského úřadu odzkoušet mimo jiné i rychlou komunikaci od odborníků směrem k občanům.

"Přemýšleli jsme, jakou technologii zvolit. Zjistili jsme, že lidé v České republice jsou nejvíce vybaveni mobilními telefony," přiblížila Vargová.

Během října a listopadu pak budou vyhodnocovat, nakolik se nápad u lidí osvědčil a kolik bude stát jeho rozšíření do celého Libereckého kraje. "Je to velmi originální nápad a doufám, že se ho podaří rozšířit i po republice," zmínila Jiřina Vargová.

Ředitel liberecké nemocnice Radko Janoušek ale takové nadšení nesdílí a zachovává si odstup. "Přiznávám, že o tom slyším poprvé a připadá mi to trochu kuriózní. Ale možná je to tím, že mám trochu nedůvěru k dotazníkům," vysvětlil svůj postoj.

Autoři:

Vánoce

Advent se pomalu blíží a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

  • Nejčtenější

O 10 let mladší: Život se s ní nemazlil, teď je z šedé myšky sexy kráska

Aleš a Libuše jsou manželé ve středním věku, kteří spolu se dvěma dětmi žijí v miniaturním bytě na sídlišti v Liberci....

Dvanáct zázračných potravin, po kterých jdou kila sama dolů

Dnes už každý ví, že držet diety formou nelogických přísných omezení či dokonce hladovění je obrovský nesmysl a hazard...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Příběh Tamary: Manžel mě roky podvádí, nevěru jsem mu oplatila

Manžel je nejspíš závislý na sexu, protože jen já mu nestačím. Neustále mě podvádí, vždy ale slibuje, že toho nechá,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Lenky o její cestě za ženskostí. Pomohla jí plastika prsou

Z toho, že nemá prsa, byla Lenka nešťastná už od základní školy. „V tu dobu však byla ještě nějaká naděje, že by mi...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

  • Další z rubriky

Zdravotní kalendář pro ženy: na co mají kdy nárok a co mohou očekávat

Preventivní prohlídky by měly včas odhalit případnou chorobu. Proto byste měly vědět, kdy a na co máte ze zákona nárok...

Dieta by měla přinášet potěšení a ne člověka stresovat, říká obezitolog

Nadváha a obezita se jen v Česku týká 71 procent mužů a 57 procent žen. Většina z nás ví, že mít kila navíc není...

Premium

Stačí pár kliků a děti se dostanou k agresi a násilí. Zlo nás přirozeně fascinuje

Klienty etopeda a terapeuta Andreje Drbohlava bývají děti s hyperaktivními poruchami, syndromem opozičního vzdoru,...

OBRAZEM: Finská maminka ze sebe dělá upírku, cítí se tak lépe

Čtyřiadvacetiletá Julia Kumpulainenová z Finska si nechala udělat upíří zuby a každý den si na obličej aplikuje bílý...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ TECHNOLOG

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz