Na rakovinu umíráme zbytečně

  0:01
Když se Čech dozví, že má rakovinu, zemře na ni dříve než jeho soused na Západě. Naděje, že nemocný po stanovení diagnózy přežije pět let, je v průměru až o padesát procent nižší než například v Rakousku či Skandinávii - plyne ze studie Eurocare, zveřejněné minulý týden v Kodani.

Zdejší odborníci přitom tvrdí: Léčba je dobrá, máme vše, co potřebujeme, na vině je špatná prevence. Na nemoc se totiž často přijde pozdě.

Zčásti si za to mohou lidé sami. K lékaři se vydají až ve chvíli, kdy už mají velké potíže. Přitom například lidé po padesátce by si měli každé dva roky nechat udělat test na krvácení ve stolici. "Ale využívá to jen dvacet procent lidí," uvedl praktický lékař Bohumil Seifert.

Problém: lidé i lékaři zanedbávají prevenci
Ale jak přiznává, vina je i na straně lékařů. Ti prevenci rakoviny a pohovorům s pacienty stále nevěnují tolik času, kolik by bylo potřeba. Někteří testy ani nenabízejí.

Stejně tak nedostatečný je v Česku i systém preventivních prohlídek. Teprve loni se například podařilo zavést pravidelné vyšetřování prsů na mamografech.

Ministryně zdravotnictví Marie Součková nyní slíbila, že do konce roku by chtěla zavést pravidelné prohlídky děložního čípku u žen. "Je trestuhodné, že to dosud nemáme," řekl předseda Ligy proti rakovině Zdeněk Dienstbier.

Rakovina: Zabíjí strach a lhostejnost
Rakovina, nejobávanější nemoc Čechů, není sama o sobě ten hlavní zabiják. Selhává prevence. Lékaři se jí plně nevěnují - a lidé sami chodí, až když je pozdě.

Od příštího roku by měly ženy začít postupně chodit na další prohlídky, které by je měly ochránit před rakovinou. Slibuje to ministerstvo zdravotnictví, jež připravuje takzvaný screening nádorů děložního čípku. Pomocí pravidelných testů u gynekologa by ženy zjistily, zda už se jim v těle nerozvíjí zhoubný nádor.

Rakovina je zrádná tím, že v době, kdy bývá nejsnáz léčitelná, o ní člověk neví. "Chystáme i další preventivní prohlídky, například na rakovinu prostaty u mužů," slibuje ministryně Marie Součková.

Má k tomu pádný důvod. Ročně zemře v Česku na rakovinu 28 tisíc lidí. Šance, že po zjištění diagnózy bude člověk žít ještě aspoň pět let, je přitom ve srovnání se západní Evropou nižší: přežívá 46 procent Češek a 32 procent mužů.

V Rakousku, Francii či ve Skandinávii jich je mnohem víc. "Například Seveřani jsou velmi disciplinovaní a chodí na prohlídky," dává příklad předseda Ligy proti rakovině Zdeněk Dienstbier.

Strach zabíjí
Studie zachycuje situaci z doby, kdy se ještě nemohl projevit efekt prohlídek zavedených v Česku teprve v posledních dvou letech: vyšetřování prsů na mamografu a testů tlustého střeva.

Ale ani ony se ještě pořádně "nerozběhly". "Když jsme před dvěma roky zavedli pravidelné testy na krvácení do stolice, což může odhalit rakovinu tlustého střeva v době, kdy je zcela léčitelná, přišlo první rok devět tisíc lidí. Dnes už je jich 180 tisíc. Ale pořád je to málo," říká ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková.

Podle údajů praktických lékařů má tento test jen dvacet procent lidí, kteří by jej měli mít. Lidé se nemohou spoléhat na to, že jim lékaři pošlou písemnou pozvánku, neboť se razí trend, že bychom se měli o své zdraví starat sami. Mnozí lidé však k lékaři vůbec nejdou.

A jiným zase lékaři test ani v ordinaci nenabídnou. Na rakovinu tlustého střeva umírá - navzdory pokroku medicíny - stejně lidí jako před čtyřiceti lety. Podobně do nemocnic stále přicházejí ženy ve stadiu, kdy jim už kvůli nádoru mokvá prs.

S rakovinou pohlavních orgánů je to podobné: "Mívám tu pacientky, jež nebyly u gynekologa deset let," říká Jaroslav Feyreisl z Ústavu péče pro matku a dítě v Praze-Podolí.

"Je to tu pořád jako Damoklův meč, že rakovina rovná se smrt. Přitom v raném stadiu je vyléčitelná," uvedl ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně Rostislav Vyzula. Ani zavedené testy však nejsou stoprocentně spolehlivé. "Lékař by si měl s pacienty promluvit, a pokud zjistí, že je riziko třeba v rodině, měl by udělat podrobnější vyšetření," uvedl Vyzula.

Chybují v testech
A je tu ještě jeden problém. "Lékaři mají dostupnou techniku. Ale když si někdo koupí laboratorní přístroj a neumí správně odečíst výsledky, nadělá víc škody než užitku," uvedl profesor Dienstbier.

To se projevuje u vyšetření čípku: mnozí gynekologové je dělají už dnes, ale odebrané vzorky testuje kdekterá laboratoř. "Výsledky jsou pak leckdy zcela mylné," upozornil docent Vyzula z Masarykova ústavu. Než proto ministerstvo spustí celý projekt, bude podle něho vybráno jen několik laboratoří, které budou smět testy dělat.

Měla rakovinu prsu. A řekl jí to až ortoped

Dana Hybšová objevila bulku v prsu před třinácti lety. Respektive, přišel na ni její přítel. Z dnešního pohledu už bylo hodně pozdě: bulka měla pět krát čtyři centimetry.

"Maminka přitom na rakovinu zemřela. Ale já si nechtěla připustit, že mě to taky potká," vzpomíná Dana Hybšová, která dnes vede Klub ŽAP neboli Klub žen po ablaci (odstranění) prsu.

Přítel ji tehdy okamžitě poslal k lékaři. "Ten mi dosti nešetrným způsobem řekl, že prs musí - pro jistotu - celý dolů, ať chci nebo ne," vzpomíná Dana Hybšová. Prs byl tedy, jak říká, "sejmut."

Avšak o tom, že v něm byl skutečně nádor, se dozvěděla až od nemocničního ortopeda. "Byl to přítel mého syna. Syn jej poprosil, aby zjistil, co je se mnou a vše mi vysvětlil." Od svých lékařů se nedozvěděla nic.

"Po operaci mi řekli jen to, že budu muset chodit ještě na ozařování. Ale za celý týden nepřišel nikdo, kdo by mi řekl, co konkrétně mě čeká a co to bude pro mě znamenat," konstatuje žena.

Ačkoli ji hodně podporoval syn i přítel, cítila potřebu mluvit s někým, kdo je na tom stejně jako ona. Od kamarádky se dozvěděla o Lize proti rakovině a začala tam chodit.

"Když se nás tam sešlo přes dvacet, založily jsme si vlastní spolek, abychom - tím, že normálně žijeme dodávaly trochu elánu stejně nemocným ženám," uvedla Dana Hybšová. Je to prý vždycky šok, ať je žena sebesilnější. "Když přijde o prs, přijde o kus ženství. Šedesát procent jich je na dně," dodává.

Léčba je už dnes naštěstí mnohem šetrnější. Prs se už "jen pro jistotu" neodebírá. "O důvod víc, proč chodit včas. Ženy se té diagnózy bojí, ale hlavně kvůli sobě by to měly překonat," říká žena, jež jako jedna z mnoha přežila.

  • Nejčtenější

Žena se dvěma vagínami má dva přítele, sexuální potěšení má rozdělené

21. března 2024  7:54

Annie Charlotte se narodila se dvěma vagínami. Ačkoli zprvu pro ni byl její zdravotní stav šokem,...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

26. března 2024,  aktualizováno  8:54

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obří melouny už nejsou in, i muži mohou kojit a další zajímavosti o prsou

24. března 2024

Ňadra obvykle poutají pozornost mužských očí, jsou ovšem také částí lidského těla, která je...

Dvaadvacetinásobná matka přiznala závislost na těhotenství

22. března 2024  8:15

Sue Radfordová z Velké Británie má dvaadvacet potomků. Třiadvacetkrát byla těhotná a nevylučuje, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sex se zajíčkem je super, ale... Sedm důvodů, proč nechodit s mladším mužem

28. března 2024

Vztahy s výrazným věkovým rozdílem jsou stále častější a už dávno nepatří do kolonky „podivné“....

Osa střevo-mozek. Mikrobiolog o léčbě vlastní stolicí i vlivu na duševní zdraví

28. března 2024

Premium „Dejte svoji stolici do banky, bude se vám hodit,“ vyzývá molekulární biolog Petr Ryšávka, který...

Jedno ze siamských dvojčat se dočkalo svatby, druhé se vdávat nechtělo

28. března 2024  14:27

Čtyřiatřicetiletá Abby Henselová z USA se vdala už v roce 2021. O sňatku ovšem promluvila až nyní....

Intersexualita pro mě byl šok, říká žena bez ženských pohlavních orgánů

28. března 2024  8:45

Alyssa Ballová byla od mala vychovávána jako dívka. Ve skutečnosti ale úplnou dívkou nebyla. Pravdu...

KVÍZ: Oslavte den učitelů. Poznejte známé kantory a procvičte si znalosti

28. března 2024

Den učitelů se letos potkal s prázdninami, a k tomu ještě s přípravou na velikonoční svátky. Jestli...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...