Patnáct mýtů o zdraví. Pozor na ně, mohou vám uškodit

  • 8
Znáte to, jeden něco řekne, další k tomu něco přidá. To, že mnozí z nás věří různým nesmyslům, je celkem běžné. Pokud se však týkají zdraví, mohou být i nebezpečné. Pojďme některé z fám uvést na pravou míru.
Olomoucká fakultní nemocnice představila nový moderní mamograf, který je v...

Mýtus: Na mamografu to bolí

Fakta: Vyšetření může být nepříjemné až bolestivé u žen, které mají před menstruací nebo podstupují hormonální substituční terapii. Bolestivost způsobuje prosáknutí prsní žlázy, které je spojeno s výkyvy hladiny hormonů v krvi. Každá žena, která má citlivější mléčnou žlázu, však může na tento fakt upozornit obsluhu mamografu. Pokud je stlačení prsu provedeno pomalu, případně s malými přestávkami, tak je vyšetření bez jakékoliv bolesti.

Snažte se práci na počítači vykonat rychle. Následně dejte očím zasloužený...

Mýtus: Musím sedět rovně

Fakta: O tom, že bychom se neměli při sezení na židli hrbit, víme asi všichni. Když se ale budete vehementně snažit a dlouho sedět rovně a nehybně jako to pověstné pravítko, svým zádům tím nijak neprospějete. I tady totiž platí: všeho s mírou. Strnulou polohu proto uvolněte a čas od času se opřete o opěradlo židle, nohy přitom nechte na zemi a bederní část páteře ponechte lehce zakřivenou. Celodenní sezení je také ideální proložit několikrát denně stáním či chůzí. I kdyby to měla být jen cesta do kuchyňky pro čaj nebo kávu.

Zdravé tuky jsou nesdílnou součástí vyváženého a zdravého jídelníčku.

Mýtus: Při hubnutí nesmím žádné tuky

Fakta: Tuk je základem buněčných membrán a mozek je z něj tvořen dokonce ze 70 procent, takže se bez něj v jídelníčku neobejdeme. Pokud je vaším cílem hubnutí a snížení příjmu energie, je ale vhodné používat varianty se sníženým obsahem tuku. Což není problém, takových výrobků je dnes celá řada.

Vitamin C e stavebním pilířem mladě vypadající pokožky a hlavně zdraví!

Mýtus: Na imunitu stačí multivitaminy

Fakta: Dostatečné množství a vyvážený poměr vitaminů jsou pro správné fungování našeho těla nezbytné, ale k posílení imunity jen vitaminy nestačí. Nehledě na to, že bychom je měli přijímat přirozenějším způsobem než v tabletkách. Zařaďte větší množství syrové stravy, která má v porovnání s tepelně upravenými potravinami podstatně víc živin.

Nejíst lepek a výrobky z něho je stále populárnější. Mnoho lidí pečivo a další...

Mýtus: Lepek škodí tělu, protože zalepí střeva

Fakta: Zdravému člověku lepek neškodí, strava bez lepku pro něj neznamená žádné prokazatelné výhody, ale pokud mu bezlepkové potraviny chutnají, tak mu neuškodí. Naopak člověk, který trpí celiakií nebo alergií na lepek, je na tyto potraviny odkázán a strava s lepkem jeho zdravotní stav výrazně zhoršuje.

Ilustrační snímek

Mýtus: Alergie začínají na jaře

Fakta: První rostlina, která „obohatí“ ovzduší pyly, je líska, stačí pár stupňů nad nulou. Začíná kvést už v únoru a v teplé zimě ještě dřív. U citlivých jedinců tak propuká alergie v době, kdy ji vůbec nečekají. Často ji pak přičítají nachlazení a virózám.

ilustrační snímek

Mýtus: Kdo pracuje s počítačem, bude mít brýle

Fakta: Pokud denně strávíte několik hodin před monitorem, budou vaše oči nejspíš unavené a může vás v nich pálit a nepříjemně řezat. Na vině je nedostatek mrkání. Běžně mrkáme asi 15 až 20krát za minutu, oči se tím zvlhčují, čistí a regenerují. Při práci na počítači však mrkáme méně než 6krát za minutu. Proto nás oči začnou bolet a pálit. Dioptrie nám tím ale nepřibudou.

ilustrační snímek

Mýtus: Infarkt začíná bolestí na hrudi

Fakta: V mnoha případech tomu tak skutečně bývá (hlavně u mužů), ale existuje spousta pacientů, u kterých se nadcházející infarkt projevuje úplně jinak. Například častou dušností, kdy člověk není schopen ani doříct větu, špatným spánkem, celkovou slabostí a nevysvětlitelnou únavou, pocením nebo žaludeční nevolností.

Ilustrační fotografie

Mýtus: Křečáky jsou vada na kráse

Fakta: Nejen to! Jde především o jasnou známku oběhového selhání. Povrchové žíly jsou přetěžovány velkým objemem krve, je narušena jejich pevnost a můžou se začít rozšiřovat. Pokud se tento problém včas neléčí, může způsobit závažné poškození cévního zásobení dolních končetin a následně i celou řadu dalších nepříjemností (změna struktury a barvy pokožky, v horším případě vznik bércových vředů). Takže první příznaky nepodceňujte.

Ilustrační snímek

Mýtus: Na antidepresivech vzniká závislost

Fakta: Tyto léky nemají závislostní potenciál. U některých může vzniknout tzv. syndrom z odnětí: soubor nepříjemných příznaků při náhlém vysazení. Nejde však o odvykací stav a lze mu předejít vhodným dávkováním. Závislost můžou vyvolat preparáty, které se někdy mylně považují za antidepresiva – tzv. anxiolytika ze skupiny benzodiazepinů. Ta se krátkodobě používají k léčbě především úzkostných stavů.

„K zamražování výrobci většinou používají zeleninu v prvotřídní kvalitě,“ říká...

Mýtus: Bio potraviny pomáhají při hubnutí

Fakta: Bio potraviny jsou automaticky spojovány se zdravým životním stylem a lidé je často pokládají za dietní. Jenže do sortimentu bio potravin nepatří jenom čerstvé ovoce a zelenina. V bio kvalitě dnes seženete také uzeniny, sladkosti, různé konzervy, dokonce i alkohol. Mnohé z těchto potravin mají stejný obsah energie jako běžné potraviny a jejich konzumace ve větší míře štíhlé linii ani vašemu zdraví v žádném případě neprospívá.

ilustrační snímek

Mýtus: Spolknutá žvýkačka zůstává v těle roky

Fakta: Komu z nás se to v životě aspoň jednou „nepoštěstilo“? Ale žádný strach. Žvýkačka, stejně jako jiné nepoživatelné předměty, které se nám nešťastnou náhodou podaří spolknout, opustí tělo během pár hodin nebo dní, a to díky pohybům střev a střevního obsahu.

ilustrační snímek

Mýtus: Klíště musíte nejdřív udusit

Fakta: Olej, sádlo, máslo, kousek mýdla... Tak na to zapomeňte. Dušené klíště totiž vyvrhne do rány obsah svého trávicího traktu, takže je-li infikované, dostane se do krve ještě víc nebezpečných virů. Nejprve ho zakápněte dezinfekcí, pak ho uchopte pinzetou či speciálními kleštičkami a viklavými pohyby opatrně vytáhněte.

Ilustrační snímek

Mýtus: Nízký cholesterol = zdravé srdce

Fakta: Lékař vám naměřil nízký cholesterol, takže můžete být naprosto v klidu? Ne tak docela. Cholesterol sice hraje důležitou roli při rozvoji srdečně cévních chorob, ale není to zdaleka jediné měřítko. K dalším rizikovým faktorům patří vysoký krevní tlak, obezita, cukrovka, kouření a bohužel i dědičné dispozice.

Únik moči je choulostivý problém v každém věku.

Mýtus: Inkontinence až ve vyšším věku

Fakta: Nedobrovolný únik moči může postihnout téměř kohokoliv, a to bez ohledu na věk. Je sice pravda, že tento nepříjemný problém se mnohem častěji objevuje u žen v době menopauzy (případně u starších mužů), zcela běžně ovšem postihuje i mladé ženy po porodu nebo gynekologickém zákroku. A výjimkou bohužel nebývá ani u dětí.