Myšlenky běžce/filosofa amatéra

  14:21aktualizováno  14:21
Na konci roku se vždycky sumarizuje a dělají se prognózy. Já tohle období jako vždy prošvihl, takže jsem o tom, proč vlastně ještě pořád chodím běhat, začal přemýšlet až teď.

| foto: Jiří Hálekpro iDNES.cz

Co nás blázny nutí každé ráno vstát a vyrazit z pohodlí domova ven do divočiny? Co z toho člověk má? Prošlapané podrážky pěkných pohodlných tenisek. Počet nehtů na prstech nohou, který málokdy dosahuje stejně vysokého počtu, jako je momentální počet přítomných prstů. A u pracujících běžců znamená jít běhat to, že se ve většině případů musejí vzdát pár hodin spánku, aby vše stihli. Nic z toho nás ale nezastaví, a ať je venku déšť, vichřice, mráz jak na Sibiři či v posledním roce spíš vedro jak na Sahaře, tak stejně jdeme a svůj oblíbený okruh si neodpustíme.

Každý, komu vydrží pravidelné výběhy déle než do první dešťové přeháňky, která poslouží jako bezva výmluva, proč se na to dneska vykašlat, má jistě svůj vlastní důvod.

Mě už pár let drží u běhu jedna zásadní věc. A co jsem v posledním roce vypozoroval?

Běh je legrace a překvapivý zdroj historek! Jsem jeden z těch, které byste nikdy v životě nepřesvědčili, že existuje jiná, lepší doba, kdy jít běhat, než brzy ráno. Jsem z malého města, takže stačí pár kroků a člověk se dostane do míst, která už se dají nazývat přírodou. Než jsem se začal vydávat běhat pravidelně, tak jsem nikdy netušil, co je v okolí zvířectva. Takhle ráno člověk potká srnek, zajíců, lišek a podobné havěti, že si připadá jak největší zálesák. A to je pro člověka, který se od mala rád potuluje přírodou radost sama o sobě.

Jindy zase člověku udělá radost, když ráno běží přes nedalekou vesničku, kde akorát končí místní myslivecký ples. Veselí účastníci zábavy, když vidí podivnou funící postavu s čelovkou na hlavě dokážou udělat povzbuzující atmosféru, že si člověk připadá jak při doběhu do cíle na Mnichovském maratonu (bohužel charakter nabízených osvěžujících nápojů od pocestných vycházejících z kulturáku je málo kdy podobný tomu, co nám radí výživoví odborníci, že je během fyzické aktivity vhodné konzumovat).

Líbil se vám článek?

Všem článkům od čtenářů nyní můžete dávat hlasy a odměnit tak autory za jejich práci. Pokud se vám článek líbil, klikněte dole pod článkem na tlačítko Článek se mi líbí.

Autory nejlépe hodnocených článků pak každý měsíc odměníme.

Jo i takové drobnosti udělají člověku radost a způsobují, že se člověk vrátí i po třiceti kilometrech domů a vypadá jak dvojče vysmátého smajlíka.

Uznávám, že ne vždy se člověk vrátí a je vyzubený jak herec z reklamy na zubní pastu. Jsou chvíle, kdy dokáže běh bolet, obzvláště když vyběhnete a ten malý líný prevít v hlavě vás přesvědčí, že nesmeky přece nepotřebujete, proč se pro ně vracet, vždyť to tak moc neklouže (klouzalo to!).

Ale správný běžec i na takové příhodě najde něco pozitivního a pokaždé, když se někdo zeptá, od čeho je ta či ona jizva, se historka stává dramatičtější a postupně ve vyprávění počasí vypadá jak při tajfunu nejtěžšího kalibru.

A protože správného běžce z Podhůří Šumavy nezastaví ani lednové mrazíky, tak není o veselé běžecké momentky nouze ani ze začátku roku. A historka o výběhu v brutálním blizardu, který způsobil, že člověk vypadá jako jednovaječné dvojče Dědy Mráze bude brzy následovat, hned jak budu chtít někoho u piva unudit „dalšíma řečma o běhání“.

Příjemný běžecký rok 2016 přeje Jirka Hálek

Napište svůj článek i VY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtějí podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy.

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na editaci článku a co zveřejní (a co ne), bez udání důvodů.

Marek

NÁZOR ČTENÁŘE NEMUSÍ KORESPONDOVAT S NÁZOREM REDAKCE!!!

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Od klidu ke kocovině: co se děje ve vašem těle, když pijete alkohol

šumivé víno, ilustrace

Pocit úlevy, okamžiky zbavené všech problémů, točící se místnost, komplikované skládání vět a kocovina. Když si jeden...

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz