Myšlenky běžce/filosofa amatéra

  14:21aktualizováno  14:21
Na konci roku se vždycky sumarizuje a dělají se prognózy. Já tohle období jako vždy prošvihl, takže jsem o tom, proč vlastně ještě pořád chodím běhat, začal přemýšlet až teď.

| foto: Jiří Hálekpro iDNES.cz

Co nás blázny nutí každé ráno vstát a vyrazit z pohodlí domova ven do divočiny? Co z toho člověk má? Prošlapané podrážky pěkných pohodlných tenisek. Počet nehtů na prstech nohou, který málokdy dosahuje stejně vysokého počtu, jako je momentální počet přítomných prstů. A u pracujících běžců znamená jít běhat to, že se ve většině případů musejí vzdát pár hodin spánku, aby vše stihli. Nic z toho nás ale nezastaví, a ať je venku déšť, vichřice, mráz jak na Sibiři či v posledním roce spíš vedro jak na Sahaře, tak stejně jdeme a svůj oblíbený okruh si neodpustíme.

Každý, komu vydrží pravidelné výběhy déle než do první dešťové přeháňky, která poslouží jako bezva výmluva, proč se na to dneska vykašlat, má jistě svůj vlastní důvod.

Mě už pár let drží u běhu jedna zásadní věc. A co jsem v posledním roce vypozoroval?

Běh je legrace a překvapivý zdroj historek! Jsem jeden z těch, které byste nikdy v životě nepřesvědčili, že existuje jiná, lepší doba, kdy jít běhat, než brzy ráno. Jsem z malého města, takže stačí pár kroků a člověk se dostane do míst, která už se dají nazývat přírodou. Než jsem se začal vydávat běhat pravidelně, tak jsem nikdy netušil, co je v okolí zvířectva. Takhle ráno člověk potká srnek, zajíců, lišek a podobné havěti, že si připadá jak největší zálesák. A to je pro člověka, který se od mala rád potuluje přírodou radost sama o sobě.

Jindy zase člověku udělá radost, když ráno běží přes nedalekou vesničku, kde akorát končí místní myslivecký ples. Veselí účastníci zábavy, když vidí podivnou funící postavu s čelovkou na hlavě dokážou udělat povzbuzující atmosféru, že si člověk připadá jak při doběhu do cíle na Mnichovském maratonu (bohužel charakter nabízených osvěžujících nápojů od pocestných vycházejících z kulturáku je málo kdy podobný tomu, co nám radí výživoví odborníci, že je během fyzické aktivity vhodné konzumovat).

Líbil se vám článek?

Všem článkům od čtenářů nyní můžete dávat hlasy a odměnit tak autory za jejich práci. Pokud se vám článek líbil, klikněte dole pod článkem na tlačítko Článek se mi líbí.

Autory nejlépe hodnocených článků pak každý měsíc odměníme.

Jo i takové drobnosti udělají člověku radost a způsobují, že se člověk vrátí i po třiceti kilometrech domů a vypadá jak dvojče vysmátého smajlíka.

Uznávám, že ne vždy se člověk vrátí a je vyzubený jak herec z reklamy na zubní pastu. Jsou chvíle, kdy dokáže běh bolet, obzvláště když vyběhnete a ten malý líný prevít v hlavě vás přesvědčí, že nesmeky přece nepotřebujete, proč se pro ně vracet, vždyť to tak moc neklouže (klouzalo to!).

Ale správný běžec i na takové příhodě najde něco pozitivního a pokaždé, když se někdo zeptá, od čeho je ta či ona jizva, se historka stává dramatičtější a postupně ve vyprávění počasí vypadá jak při tajfunu nejtěžšího kalibru.

A protože správného běžce z Podhůří Šumavy nezastaví ani lednové mrazíky, tak není o veselé běžecké momentky nouze ani ze začátku roku. A historka o výběhu v brutálním blizardu, který způsobil, že člověk vypadá jako jednovaječné dvojče Dědy Mráze bude brzy následovat, hned jak budu chtít někoho u piva unudit „dalšíma řečma o běhání“.

Příjemný běžecký rok 2016 přeje Jirka Hálek

Napište svůj článek i VY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtějí podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy.

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na editaci článku a co zveřejní (a co ne), bez udání důvodů.

Marek

NÁZOR ČTENÁŘE NEMUSÍ KORESPONDOVAT S NÁZOREM REDAKCE!!!

Autor:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Bulharský dřep i mrtvý tah. Vyzkoušejte sedm cviků pro dokonalý zadeček

Ilustrační fotografie

Kdo to nestihl před létem, může ještě během několika týdnů vytvarovat své pozadí do požadovaného tvaru pomocí snadných...

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

Štítná žláza (ilustrační fotografie)

Problémy se štítnou žlázou mohou mít dalekosáhlé následky. Ať už jde o neplodnost, hubnutí či naopak tloustnutí a...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz