Mých pět kilometrů aneb jak rozběhat ženu

aktualizováno 
Máte přítelkyni nebo kamarádku, která otálí s prvním vyběhnutím? Chcete ji vytáhnout na výběh, ale jeden den je na ni moc pošmourno, druhý den má rozvázané tkaničky a třetí den si není jistá, zda běh nemají praktikovat jen masochisté nastříkaní načerno? Poradíme vám, jak rozběhat každou ženu.

Žena běžící, spokojeností zářící. | foto: Archiv adidasRungo.cz

Když vidím článek o zázračné dietě spočívající v konzumaci jednoho šálku pórkové polévky za den, musím se jen útrpně pousmát. Ještě před dvěma lety jsem byla žena, kterou by přesně takový text zaujal. Pak jsem ale uběhla svých prvních pět kilometrů a diety se pro mě staly nepotřebným zbožím.

Dobře vím, jak dlouhé váhání před prvním rozběhnutím může zažívat člověk, který nikdy moc nesportoval a pánbu mu nenadělil ani vytrvalost, ani rychlá svalová vlákna. A jak je těžké vytrvat, když se při prvním rozběhnutí rozsípete jak lokomotiva těsně před generálkou a málem vás trefí šlak po prvním půlkilometru. A jak sakratěžké je i při tom všem u běhu vytrvat, než se změní v onu nadšenými běžci proklamovanou radostnou jízdu na endorfinech.

Ať tedy chcete rozběhat svou přítelkyni, milenku, kamarádku, maminku, nebo se jedná přímo o vás, tady je pár mnou osvědčených tipů, jak rozběhat ženu. 

Kupte jí boty

Nákup bot je pro každou ženu důvodem k vykročení z komfortní zóny. Většinou se týká naplnění známého pořekadla „parádo, trp“, při kterém se úporně snaží rozšlápnout dokonalé žluté lodičky, které bohužel měli jako poslední pár v čísle o malinko menším, než je její standard. Jenže pro boty je každá žena ochotna trpět, i kdyby to mělo znamenat, že ty úžasné nové růžové kecky bude muset rozběhat.

Motivace podměrečným hadérkem

Kde brát inspiraci, když se vám opravdu nechce

Pravěcí lovci štvali gazely v tlupě, dělejte to taky tak. Z domluveného tréninku s kamarádkou většinou nelze vycouvat, vytáhnout paty z domu vás donutí i skupinové RUNGO či jiné výběhy . Motivujte se  zážitky a fotkami ostatních běžkyň, například na  www.mych5km.cz. Zásobárnu inspirace můžete krmit i vy pomocí hashtagu #mych5km. Kalibrem nejvyšším je sledování instagramu běžeckých blogerek. Pohled na jejich dokonalá bříška a stehna vás donutí vyběhnout i v té největší slotě. 

Každá žena má o číslo menší velikost, než píšou na cedulce. Někteří výrobci oblečení už platnost tohoto přírodního zákona pochopili, jiní stále zlotřile trvají na tom, že velikost mé sukně je 42. Budoucí gazelku je proto nutné podarovat úchvatným kouskem běžeckého oblečení v oblíbené barvě, který jí ovšem padne jen tak tak. Každá žena v každém věku a v jakémkoliv duševním rozpoložení nutně potřebuje zhubnout dvě kila, aby se vešla do nějakého oblíbeného kousku. I kdyby to měly být běžecké šortky a mělo se tak dít za pomoci rychlého pohybu.  

Zapište ji na závod

Příprava na nějaký cíl je pro praktickou ženu lepší než bezcílné popobíhání po parku. Vyberte jí nějaký zajímavý závod o vhodné délce trasy a počtu občerstvovacích stanic a dejte jí startovné jako milou pozornost. Doporučujeme adidas Běh pro ženy 5 km, Běh za hezčí zadeček (5 km) nebo Český běh žen (2,5 až 10km). Motivační odměnou na delší období může být zápisné na ženský půlmaraton v San Franciscu, kde každá dokončivší závodnice dostane krásný přívěsek od Tiffanyho!   

Motivujte vynalézavě a efektivně

Motivace sexy trenérem je nejúčinnější hned po metodě „krátký dvorek a dlouhý bič“. Mladých vysekaných studentů sportovních věd jsou plné posilovny. Nechť začínající běžkyni sestaví tréninkový plán a pak ji s širokým obdivným úsměvem chválí za každou blbinu. Vy čiňte totéž, nejlépe pomocí připomínacích barevných papírků s láskyplnými vzkazy na zrcadle v předsíni. To zrcadlo předtím ohněte tak, aby ubíralo dvě kila, jo? Dále seřiďte její osobní váhu tak, aby po každém výběhu ukazovala o kilo méně. Odpoledne přenastavte zpět, aby jí vážení po spořádané večeři donutilo jít ráno zase běhat. Totéž můžete provést i s její mobilní aplikací, a to tak, aby ukazovala o trochu více uběhnutých kilometrů v o trochu lepším čase než posledně.

Uzavřete s ní bláznivou sázku

Pokud všechno selže, omamte ji lihovým nápojem nebo svým šarmem a ve stavu obluzení s ní uzavřete nějakou peprnou sázku. Pět kilometrů přece uběhne i cvičený medvěd, ne? Vo co? Se s tebou vsadim, že jinak oběhnu Václavák v boratkách. Nebo dostaneš tu kabelku, nad kterou už dva roky marně vzdycháš. Pokud sázku prohraje, bude vám muset dojít pro pivo nahoře bez!

Nejdůležitější je udělat ten úplně první krok. Pak už bez běhu nebude moci být. A vy jí budete muset kupovat nové boty každý půlrok.

5 km Taťány Kuchařové

Taťána Kuchařová jako tvář projektu Mých 5 km inspiruje začínající běžkyně...

Taťána Kuchařová jako tvář projektu Mých 5 km inspiruje začínající běžkyně vlastním příkladem a pevnou vůlí.

Uběhnout první závod na pět kilometrů se v září chystá i modelka Taťána Kuchařová. Jako tvář projektu Mých 5 km chce motivovat ostatní ženy k rozběhnutí se vlastním příkladem a tak tři měsíce pravidelně trénuje a sdílí svoje dojmy i tréninkový plán na sociálních sítích. Jejím cílem je představit běh jako zábavnou a radostnou formu existence na hony vzdálenou od pouhého polykání kilometrů. Taťána se vybavila botami adidas Energy Boost 2, které podle ní mají nejlepší odpich, a odpověděla nám na pár dotazů ohledně svých běžeckých začátků:

Taťána na startu povinné školní patnáctistovky. Co se vám vybaví?

Museli do toho všichni, tak jsem šla taky. Tehdy jsme k běhu velkou motivaci neměli, ale byli jsme teenageři a dokázali jsme se vyhecovat. Ještě dlouho potom jsem vyloženě nerada běhala a začátky pro mě byly náročné. Teď vnímám běh jako příjemný sport, který je jednak dobrý na udržení postavy a jednak je to relax na hlavu. Když běžím dnes, cítím úžasně.

Kdy a jak trénujete? Ráno, večer? Sama, s někým? V parku, v lese, ve městě?

Běhat se dá skoro denně, i když jsem na cestách. Dávám si třicet minut a radši vstanu ráno dřív, abych to stihla před prací a pak už mě čekala snídaně a příjemný den. Běhám nejradši za městem, tam, kde je něco zelenýho, a jen čekám, co mě na trase potká. Běh je filozofie. V Praze mám oblíbenou trasu na Náplavce nebo ve Stromovce, v New Yorku v Central Parku. Na Manhattanu se dobře běhá, protože je celý na rovince. Doma v Opočně běhám v parku s kamarádkama nebo ségrama. 

Sledujete na svém těle nějaké změny?

No jasně! Tělo se transformuje, fyzička se postupně zlepšuje a já při každém tréninku doběhnu o kousek dál. Člověku se mění chutě, jinak trávím, třeba daleko lépe zpracovávám alkohol. Dobře spím a přitom nemusím spát tolik. Nejsem unavená, takže nemusím pít tolik kafe jako dřív, nepotřebuju se něčím nabuzovat.

Co byste poradila běžeckým začátečnicím?

Aby se nebály být na sebe tvrdší, dodržovaly disciplínu a nenechaly se odradit obtížnými začátky. Za odměnu uvidí výsledky a budou ze sebe mít dobrý pocit. A aby měly nejen pracovní a životní cíle, ale i ryze osobní. Zkuste zdolávat samy sebe. A přečtěte si knihu „Když běhá žena“.   

Jaké jsou vaše běžecké cíle? Co třeba čas v závodě na adidas 5 km?

Já bych ten čas zatím nechtěla říkat. Chci to zaběhnout tak, abych na sebe byla pyšná. Ale ráda bych si doběhla pro osobák. A možná si jednou dám maraton, třeba v New Yorku. Uvidím, do čeho všeho se ještě uvážu.


Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

OBRAZEM: Slavní krasavci bez vlasů, kteří nemají o fanynky nouzi

Plešatí a sexy

Někteří muži špatně nesou, když už nemají bujnou hřívu. Známí fešáci však na svou holou hlavu nedají dopustit. Navíc po...

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz