Muži dávají pilulkám na erekci jen jednu šanci

  6:00aktualizováno  6:00
Pokud už se muž výjimečně rozhodne řešit svá opakující se ložnicová selhání za pomoci lékaře a pilulek, očekává okamžité zlepšení. Když k němu nedojde, okamžitě na léčbu rezignuje. Ukázala to nová studie.
Třetina mužů už k lékaři nikdy nepřijde, pokud léčba nemá úspěch napoprvé.

Třetina mužů už k lékaři nikdy nepřijde, pokud léčba nemá úspěch napoprvé. | foto: Profimedia.cz

Erektivní dysfunkcí trpí celosvětově sto až sto padesát milionů mužů. V České republice jde o zhruba pět set až osm set tisíc mužů. Přesné údaje nejsou k dispozici, protože mnoho mužů své potíže bagatelizuje či se s nimi stydí přijít za odborníkem.

Potíže s erekcí mají především muži ve věku 35 až 65 let a nejčastějšími příčinami jsou cévní onemocnění, hormonální nerovnováha, postižení svaloviny topořivých těles, psychické problémy, nádorová onemocnění a autoimunitní poruchy. Přitom však lékaře vyhledá přibližně jen asi deset procent postižených.

Nereálná očekávání
Třetina mužů s erektivní dysfunkcí přitom očekává, že pokud už přistoupí na léčbu, zlepšení nastane okamžitě poté, co si vezmou první pilulku. Dokazují to závěry studie zveřejněné v European Society of Sexual Medicine, kterou citovala agentura Reuters.

"Výzkum ukázal, že muži dávají šanci na úspěch pouze první dávce pilulek na erekci," říká vedoucí výzkumu David Edwards. "Ačkoli kdyby se po prvotním neúspěchu změnil druh léků nebo se zvýšila dávka, mohli by dosáhnout lepších výsledků, na léčbu pacienti často zcela rezignují."

Přípravky na léčbu poruch erekce, například známá Viagra a mnohé další, fungují na principu zvýšeného přítoku krve do genitálií.

Výsledky studie byly poprvé prezentovány na konferenci v Lisabonu. Výzkumu se zúčastnilo 631 mužů v průměrném věku 55 let s erektivní dysfunkcí. Všichni respondenti někdy podstoupili s těmito problémy léčbu a sedmdesát procent z nich v ní stále pokračovalo.

Jeden pokus a dost
Pokud k výraznému zlepšení nedošlo u pacienta hned napoprvé, 68 % respondentů mluvilo s ztrátě sebevědomí, 32 % bylo depresivních a 24 % uvádělo, že nevěří, že by jejich porucha mohla být někdy vyléčena.

Jedna třetina pacientů se zkrátka nedostavila na další kontrolu k lékaři, přestala tam zcela chodit či odmítla vyzkoušet další možnosti léčby poté, co první pokus selhal. Navíc odborníci upozorňují na obrovský počet mužů, kteří své problémy popírají či ignorují a lékaře s nimi nikdy nenavštíví.

"Výzkum potvrdil, že muži mají stále problém obrátit se s erektivní dysfunkcí na odborníka. Varující je však zjištění, že většina pacientů dá lékaři pouze jedinou šanci na vyléčení, pokud se zlepšení nedostaví okamžitě, zcela rezignují. To však právě u tohoto typu poruch může být problém, protože je často nutné vyzkoušet několik typů léčby, než se dostaví úspěch," píší vědci.

Autoři:

Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Průzkum: muži dávají přednost ženám s hustým obočím. Na sex i na vztah

Cara Delevingne je současnou nejžádanější modelkou světa. Angličanka s výrazným...

Ženy s hustým obočím mají podle vědců v krvi vyšší hladinu pohlavních hormonů a bývají sexuálně náruživější. Proto se...

Další z rubriky

Jak si udržet ostrý zrak: pomůže oční gymnastika i borůvky

Ilustrační fotografie

Dobrý zrak zdaleka není samozřejmost, přitom péči o něj řada lidí často podceňuje či zcela ignoruje. Zásadní význam má...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Laboratorní test kvality spermií: žádný sex, pouze masturbace

Ilustrační fotografie

Mužům dlouhodobě ubývá spermií a snižuje se i jejich kvalita. Experti doporučují, že by si test kvality měli nechat...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz