Muž bez dolní části těla se těší ze života a na svou přítelkyni

  18:49aktualizováno  18:49
Čtyřiatřicetiletý Robert Kypěna, jemuž lékaři Fakultní nemocnice (FN) na pražské Bulovce jako vůbec prvnímu člověku v republice úspěšně odoperovali dolní polovinu těla, opustí v nejbližších hodinách brány nemocnice a vrátí se do ústavu v Hořovicích na Berounsku. Na tiskové konferenci poděkoval lékařům a zdravotním sestrám za jejich péči a prozradil, že nyní se nejvíce těší na svoji přítelkyni. "Budeme zase žít spokojeně," neskrýval radost.

"Děkuji celému týmu lékařů, protože jim jsem vděčen za život," prohlásil Robert, který trpí vrozenou vadou páteře a od dětství měl dolní část těla ochrnutou. Kvůli proleženinám a chronickému zánětu měkkých částí a kostí musel být posledních deset let vždy několik měsíců hospitalizován.

K ojedinělému a velmi riskantnímu operačnímu zákroku přistoupili lékaři na přelomu loňského listopadu a prosince, kdy již jiná možnost záchrany pacientova života neexistovala. "Měl těžkou sepsi, vysoké horečky, umíral," charakterizoval jeho tehdejší stav přednosta chirurgické kliniky FN Bulovka František Antoš, který společně s týmem chirurgů, ortopedem, plastickým chirurgem a anesteziologem desetihodinovou operaci provedl.

Více než samotného chirurgického zákroku, při němž Robertovi odňali pánev a dolní končetiny, se lékaři obávali pooperačního stavu. Srdce a plíce si totiž musely zvyknout na to, že organismus končí již pod pasem. "Srdce pumpuje a nemá kam," vysvětlil Antoš s tím, že díky intenzívní péči se rekonvalescence zdařila. Lékaři překonali i edém mozku a ochrnutí levé ruky, takže nyní je pacient plně pohyblivý, bez potíží se sám nají, zvládne osobní hygienu a řadu dalších každodenních úkonů.

Robert se sám pohybuje pomocí elektrického vozíku, v němž napůl sedí a napůl je zavěšen ve speciální skořepině, vyrobené v protetickém oddělení FN Bulovka. "Musím dávat pozor na všechny kontrolky a abych měl nabitou baterku. Jinak je to prima," poznamenal Robert. Antoš dodal, že než se vyřídily všechny byrokratické a finanční překážky nutné k zakoupení vozíku, vozila Roberta jeho babička po nemocničním areálu v dětském kočárku.

Jako první na světě odňali pacientovi dolní polovinu těla američtí chirurgové v roce 1960, po 11 dnech však muž zemřel. První úspěšnou operaci pak provedli američtí lékaři o dva roky později. Dodnes bylo na celém světě úspěšně operováno 42 lidí.

 

Čtyřiatřicetiletý Robert Kypěna, jemuž lékaři Fakultní nemocnice na pražské Bulovce jako vůbec prvnímu člověku v republice úspěšně odoperovali dolní polovinu těla.

Čtyřiatřicetiletý Robert Kypěna, jemuž lékaři Fakultní nemocnice na pražské Bulovce jako vůbec prvnímu člověku v republice úspěšně odoperovali dolní polovinu těla.

Autor:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Už mám odseriálováno, říká herečka Alena Antalová

Alena Antalová

Prorazila jako herečka v Četnických humoreskách a Pojišťovně štěstí, teď se Alena Antalová objeví po boku Jaromíra...

Další z rubriky

Od řídnutí kostí po roztroušenou sklerózu. Nemoci, které útočí na ženy

žena nemoc postel léky

Vlivem genetiky, evoluce, ale třeba také hormonální léčby potkávají ženy specifické neduhy. Mezi typicky ženské nemoci...

Pět důvodů, proč nepodcenit nachlazení: hrozí zápal plic i smrt

Rýma, kapesník

Do práce, doma obstarat rodinu, pak ještě nakoupit, dojít poštu a pozdravit babičku. A přitom máme rýmu jako trám a v...

Skoncovat s kouřením hned? Novoroční předsevzetí berou často za své

Kromě nového designu se iQOS 3 vyrábí v různých barevných mutacích.

Pět procent Češek, které si dají novoroční předsevzetí, chce ze dne na den skoncovat s kouřením. Jenže už po prvním...

Najdete na iDNES.cz