Müsli tyčinky jsou zrádné

  1:00aktualizováno  1:00
Znáte ten pocit neodolatelné chuti na čokoládu? Možná i vy v takové chvíli sáhnete po müsli tyčince a zakousnete se do ní s pocitem, že jste dodrželi hubnoucí řád. Ano, müsli tyčinka je při hubnutí vhodnější než sladkost. Ovšem i zde je třeba být ve střehu.
Muesli - (c) profimedia.cz/corbis

Muesli - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

PŘEDCHOZÍ DÍL SERIÁLU ZDE

Ani müsli tyčinek totiž nelze sníst mnoho.

A pokud po ní při hubnutí sáhnete, snažte se ji doplnit jogurtem anebo alespoň sklenicí mléka. Teprve potom si můžete tyčinku dopřát a ukojit touhu po sladkém.

Příliš mnoho sacharidů
Samotná tyčinka je totiž nutričně poměrně nevyvážená - je převážně zdrojem sacharidů, které tvoří sedmdesát procent energetické hodnoty tyčinky.

Na druhé straně bílkovin je v ní jen velmi málo, asi pět procent energetické hodnoty. Pokud tedy sníte tyčinku samotnou, můžete mít velmi brzy opět pocit hladu.

Lepší je proto dopřát si speciální müsli tyčinky. Jsou obohaceny vitaminy, vlákninou, karnitinem, který podporuje spalování tuků, nebo stanolesterem, který je vhodný k regulaci hladiny cholesterolu v krvi.

Pokud hledáte tyčinku s karnitinem, měla by to být taková, která v jednom kusu dodá alespoň dvě stě miligramů této látky (Slim snack).

Pokud má totiž tyčinka pouze sedmnáct miligramů karnitinu, museli byste jich sníst alespoň osmadvacet, aby se efekt karnitinu vůbec projevil - jeho efektivní denní dávka je totiž pět set miligramů.

Jsou-li müsli tyčinky obohaceny vitaminy tak, že jedno balení pokryje alespoň dvacet procent doporučené denní dávky daného vitaminu, je to rozhodně k užitku.

Pozor na pseudotyčinky
V každém případě si dejte pozor na "pseudotyčinky". V obchodech je jich v současnosti hodně. Vypadají sice jako müsli, ale do jejich správného složení mají daleko.

Jde o slazené cereálie spojené s pořádně velkou porcí ztuženého rostlinného tuku, který je součástí přeslazené hmoty podobné jogurtové polevě. Kvůli tomu mají tyto výrobky vysokou energetickou hodnotu - kolem 1900 kilojoulů na sto gramů - a téměř dvacet gramů tuku. To je více než třetina doporučené denní dávky kilojoulů!

Jídelníček pro dnešní den

SNÍDANĚ: obložený chléb
1 plátek chleba (50 g)
10 g rostlinného másla
1 plátek šunky
1 plátek sýra
1 rajče
1070 kJ

SVAČINA: müsli tyčinka s jogurtem
1 müsli tyčinka bez polevy
1 bílý jogurt
870 kJ

OBĚD: losos s listovým špenátem
100 g vařených brambor
1 menší grapefruit
1 steak z lososa (asi 150 g)
200 g listového špenátu
3 stroužky česneku
1 lžička olivového oleje
sůl, pepř, šťáva z citronu
1820 kJ

SVAČINA: kefír
500 ml kefíru
900 kJ

VEČEŘE: rajčata se sýrem a s bylinkami
200 g rajčat
1 kelímek sýra cottage
čerstvé bylinky
790 kJ

CELKEM: 5450 kJ

Autoři: ,

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Další z rubriky

I slavné osobnosti se někdy spálí. Tak vypadají, když podcení slunce

Spálené celebrity

Celebrity se na sociálních sítí chlubí fotografiemi, na kterých mají spálenou kůži. Snaží se tak varovat ostatní, aby...

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz