Všechno mě bolelo, byla jsem unavená, měla jsem i zvýšenou teplotu a hodně se potila. Tak jsem šla k praktikovi. Léčba ale vůbec nezabírala. Postupně jsem si začínala uvědomovat, co můj zdravotní stav zhoršuje.
Můj boj s nemocíČlánek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte, nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás či vašich blízkých. Své příběhy posílejte na adresu zdravi@idnes.cz. Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 korun. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci. |
V létě jsem byla v klidu a nic mě nebolelo. Když přišlo nějaké stresové období, například v práci, tak se znovu objevily bolesti kloubů i teploty a celé to začalo nanovo. Bolesti se postupem času zhoršovaly a rozšiřovaly i do oblasti hlavy. Přesunulo se to až k uším, a dokonce jsem měla problémy s čelistním kloubem – vůbec jsem nedokázala otevřít pusu.
Začala jsem docházet na revmatologii, lékaři mi ale žádnou terapii nenasadili. Nikdo nedokázal přesně říct, co mi je. Posílali si mě mezi sebou a snažili se přijít na to, co způsobuje potíže. Zlom přišel na horské túře před šesti lety.
Lékaře mátl můj věk
Zničehonic mi došly síly a nemohla jsem jít dál. Něco takového se mi nikdy předtím nestalo. Přitom to nebyl žádný náročný výšlap. A to byl ten moment, kdy jsem si řekla, že je opravdu něco špatně a musím udělat změnu.
Našla jsem si novou revmatoložku, která tehdy poprvé vyslovila možnou diagnózu – revmatoidní artritida. Do té doby si všichni mysleli, že revma je nemoc typická pro seniory, připadala jsem jim na to příliš mladá.
Varovné signály při revmatické artritidě. Brnění, ztuhlost i suché oči![]() |
Snažím se pomáhat
Dostala jsem léčbu určenou pro toto konkrétní onemocnění. Přibližně po čtvrt roce začala zabírat a bolesti kloubů se zmírnily. Na velké túry v horách si kvůli nemoci, a nyní i svému věku, už netroufnu.
Koupili jsme si ale s manželem elektrokolo, na kterém mohu sportovat a tolik mě to nezatěžuje. Teď už vím, co si můžu dovolit, ale v začátcích jsem tápala. Moc mi pomohla pacientská organizace Revma Liga Česká republika. Snažila jsem se toho o této nemoci najít co nejvíc a díky Revma Lize jsem objevila spoustu informací, které jsem předtím vůbec neznala.
Navíc jsem poznala i další pacienty, a mohla tak své trápení sdílet. Proto jsem se rozhodla obnovit Klub Revma Ligy v Pardubicích, aby se pacienti z regionu měli kde setkávat.
Chceme pomáhat nemocným co nejblíž jejich bydlišti. Organizujeme pro ně různé pobyty, kde cvičíme, pořádáme také besedy, například s psychology. Jsem předsedkyní pardubického klubu a zároveň i tváří nově vzniklého projektu Revma v klidu.
Přínosný je zejména pro ty nemocné, kteří se na speciální cvičení kvůli bolestem nemohou dostat nebo v jejich okolí nejsou dostupné žádné lekce či setkání pro revmatiky. Pomáhat musíme každému, nikdo není sám.
Kde hledat informace a podporuV Česku se s revmatoidní artritidou potýká přibližně 158 000 pacientů a ročně jich tři tisíce přibudou. Důležitá je včasná diagnostika a cílená léčba i dalších vedlejších projevů nemoci: vyššího rizika zlomenin, plicního postižení (tzv. plicní fibrózy), infekcí. Více informací najdete na revmaliga.cz. |