S Luckou, mou nejlepší kamarádkou, jsem trávila doslova každou volnou chvíli. Manžel mě často škádlil, že si vzal nejen mě, ale i ji. Naše rodiny jezdily na společné dovolené, chodily jsme spolu do posilovny, do divadla, na víkendové procházky.
Když Lucka náhle onemocněla, snažila jsem se ji podporovat, jak nejlépe jsem mohla. Přes veškeré úsilí ale nakonec má spřízněná duše svůj boj s rakovinou nezvládla. Po její smrti jsem se úplně zhroutila.
Můj boj s nemocíČlánek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte, nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás či vašich blízkých. Své příběhy posílejte na adresu zdravi@idnes.cz. Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 korun. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci. |
Manžel i děti se mě neustále snažili rozveselit, ale mě to jen dráždilo. Chtěla jsem být sama a truchlit. Měla jsem těžkou depresi, byla jsem ve stresu, nemohla jsem se soustředit. Úplně jsem se odřízla od okolního světa.
Z dříve aktivní a energické ženy zůstala jen mátoha, která v teplákách trávila veškerý čas po práci v posteli. Asi po čtyřech měsících tomu ale manžel učinil přítrž. Vážně mi pohrozil – nezanedbávala jsem jen péči o sebe, ale i o děti, a ani v práci mi to dvakrát nešlo. Hned na další den mi domluvil konzultaci u psycholožky.
Co to se mnou je?
Pravidelná sezení mi velmi pomáhala. Uklidnila jsem se, ale přesto občas přišly chvíle, kdy jsem jenom plakala a nemohla se utišit. Samozřejmě jsem brala léky na uklidnění, ale ty pro mě byly jen berličkou. Každý, kdo si prošel něčím podobným, ví, o čem mluvím.
Z ničeho nic mě navíc začala bolet záda. Myslela jsem si, že je to tím, že jsem úplně přestala cvičit. Když bolest nepřestávala, a naopak se stupňovala, začala jsem pátrat po příčině. Docházela jsem na masáže, na fyzioterapii, cvičila jógu, dokonce jsem si koupila drahou matraci a polštář! Nic z toho však nepomáhalo.
Bolest zad může mít mnoho příčin. Od skřípnutého nervu po ischias |
Byla jsem v začarovaném kruhu – z bolesti jsem měla novou úzkost, což můj psychický stav dále zhoršovalo.
Záludná psychika
Chodila jsem od jednoho lékaře ke druhému. Absolvovala jsem neurologické vyšetření, byla jsem i na magnetické rezonanci. K bolavým zádům se přidala bolest rukou a nohou. Občas jsem si říkala, jestli si to všechno jenom nenalhávám. Byla jsem strašně unavená a nevyspalá.
Naštěstí mě tchyně, která se mi snažila všemožně pomoct, objednala na vyšetření k algeziologovi.
Dostala jsem žádanku od praktického lékaře a trpělivě čekala na termín. Vůbec jsem nevěděla, že existují odborníci na léčbu bolesti! Nejprve jsem vyplnila komplexní dotazník, poté následovala prohlídka. Během ní lékař pojal podezření, že moje bolest je psychického původu. Nasměroval mě na psychologické vyšetření do jednoho z Center léčby bolesti.
Mám před sebou ještě dlouhou cestu, ale vidím pokroky. Cítím úlevu od bolesti, zase mě baví pohyb, jsem šťastnější. A dokonce jsem už několikrát prospala celou noc!
Názor odborníkaDoc. MUDr. Jiří Kozák, Ph.D., algeziolog a primář Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů U chronických pacientů se odhaduje významný vliv psychiky na vznik bolestivých obtíží v 60 až 70 procentech případů. S trváním bolestivého stavu se zvýrazňují přidružené psychické problémy, a to zejména podíl chronického bolestivého chování, jemuž dominuje depresivní ladění, sociální problémy a řada dalších projevů. Psychosomatické komplikace a bolesti ve většině případů mají svůj základ v psychických obtížích. Jejich nejčastějšími projevy jsou bolesti svalů, ostatních měkkých tkání a nespecifické bolesti zad. Samotná diagnostika psychické příčiny může být velmi obtížná a patří mezi základní dovednosti zkušeného algeziologa. V případě, že máme podezření, že psychika hraje v obtížích pacienta dominantní roli, nebo se dokonce jedná o projevy závažnější psychopatologie, snažíme se mu vše vysvětlit a nasměrovat ho na psychologické vyšetření pod dohledem multidisciplinárního týmu. |