Mladému pacientovi teď nově pomáhá projekt dálkového sledování pacientů ohrožených srdečním selháním, který zajišťuje Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí. „Jsem rád, že mě v nemocnici oslovili a zařadili do tohoto projektu. Očekávám od něj, že kdyby se se mnou něco dělo, tak se to rychle odhalí a je větší šance, že přežiji,“ svěřuje se dvaatřicetiletý Michal Martynek.
Jako jeden z dvaceti pacientů dostal v rámci pilotního projektu speciální kufřík obsahující digitální váhu, tlakoměr, měřidlo EKG, teploměr či pulzní oxymetr a k tomu mobilní telefon se speciální aplikací. Ta je propojena s jednotlivými přístroji a po každém měření odesílá hodnoty do telemedicínského centra třinecké nemocnice, jehož pracovníci je vyhodnocují a v případě nutnosti na ně rychle reagují.
Srdeční selhání: pět příznaků, které byste neměli ignorovat |
„Naštěstí to není nic složitého, denně ráno vstanu změřím si hodnoty a ty se automaticky přes mobil pošlou do nemocnice. To stejné dělám večer. A je vlastně jedno, kde jsem, jestli doma nebo na dovolené,“ pochvaluje si Martynek.
Nehoda a pak infarkt
Jeho příběh začal v roce 2018 banální nehodou na motorce, ze které si odnesl odřený obličej. „V následujících týdnech se mi však stále hůře dýchalo, často jsem se zadýchával i při chůzi do kopce, vše jsem ale přičítal nehodě a návštěvu lékaře jsem odsouval, odsouval, až jsem ji málem odsunul napořád,“ líčí svůj příběh.
Nakonec k obvodnímu lékaři naštěstí došel, ten jej okamžitě odeslal do třinecké nemocnice, kde odhalili u tehdy šestadvacetiletého Martynka rozsáhlý infarkt srdce. Mladému číšníkovi se život otočil vzhůru nohama. Musel se rozloučit se svým zaměstnáním i oblíbeným snowboardem, nesmí zvedat těžké věci a každá větší námaha jej rychle unaví.
Můj boj s nemocíČlánek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte, nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás či vašich blízkých. Své příběhy posílejte na adresu zdravi@idnes.cz. Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 korun. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci. |
Dnes po šesti letech od infarktu je v invalidním důchodu, částečně pracuje v chráněné dílně, pravidelně dochází na rehabilitace do třinecké nemocnice a taky na kontroly ke kardiologovi.
Srdce funguje jen na poloviční výkon
„U pana Martynka došlo bohužel, jak to u mladých pacientů bývá, k rozsáhlému srdečnímu infarktu a i přesto, že podstoupil angioplastiku, tak jeho srdce má výrazně snížený výkon. Takové pacienty zařazujeme do specializované ambulance pro pacienty se srdečním selháním, protože tyto nemocné je třeba velmi důkladně sledovat,“ vysvětluje Jan Chovančík, primář Telemedicínského centra Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí.
„Důkladné sledování znamenalo především pravidelné kontroly u lékaře. To se ale díky novým technologiím rychle mění, otevírají se nám úplně jiné možnosti. Díky pravidelnému měření jsme v úzkém kontaktu s pacientem, můžeme velmi rychle reagovat na změny a zároveň nezatěžujeme pacienta neustálými návštěvami nemocnice,“ dodává lékař.
Michal Martynek v těchto dnech zkouší také druhý typ dálkového sledování, tentokrát s pomocí chytrých hodinek. „Uvidím, co pro mě bude lepší, zda hodinky, nebo mobil, každopádně zařazení do projektu opravdu vnímám jako šanci rychle odhalit, že se něco děje, a tím mi zachránit život,“ dodává.
Sledování zdravotního stavu pacientů na dálkuTelemedicínské centrum Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí rozšířilo své portfolio služeb o novou technologii zaměřenou na dálkové sledování pacientů se srdečním selháním. Novinka, kterou třinecké centrum poskytuje jako jedno z mála v republice, umožňuje průběžné monitorování klíčových zdravotních ukazatelů pacientů v domácím prostředí, čímž snižuje nutnost hospitalizace pacienta a umožňuje rychlejší zásah lékařů při zhoršení stavu. Během uplynulého měsíce byly tímto způsobem sledovány první dvě desítky pacientů a mezi nimi i pan Michal Martynek. „Srdeční selhání je závažné onemocnění, jehož výskyt v posledních letech velmi narůstá a které vyžaduje pravidelné sledování. Díky novým systémům můžeme pacientům poskytnout komplexnější péči a rychleji reagovat na změny v jejich zdravotním stavu. Naše pilotní studie ukázala, že pacienti jsou schopni přístroje sami obsluhovat a jejich zkušenosti jsou velmi pozitivní,“ říká primář Telemedicínského centra Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí Jan Chovančík. V rámci pilotního programu dostali pacienti při návštěvě svého kardiologa speciální kufřík s kompletní sadou přístrojů ke sledování vybraných životních funkcí. Tento set obsahoval zařízení pro sledování EKG, tepové frekvence, hmotnosti a saturace, které pacienti používali v domácím prostředí. Vybrané parametry byly odesílány cestou speciální aplikace a vyhodnocovány pracovníky centra. |