S manželem jsme chodili na dlouhé vycházky a vyráželi i na horské túry. Při výšlapech jsem ale najednou musela začít odpočívat, protože jsem se zadýchávala. Trápil mě také kašel. Nezdálo se mi to, tak jsem navštívila praktického lékaře, který mě odeslal na vyšetření k pneumologovi.
Můj boj s nemocíČlánek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte, nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás či vašich blízkých. Své příběhy posílejte na adresu zdravi@idnes.cz. Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 korun. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci. |
Na plicním oddělení pardubické nemocnice jsem se dozvěděla, že mám astma. Lékař mi doporučil inhalace, které mi dlouho pomáhaly. Ale s přibývajícími roky se potíže zhoršily a přidalo se zahlenění.
Paní doktorka, ke které jsem chodila na kontroly, mi radila, abych inhalovala častěji. Mně se to ovšem nezdálo, a tak jsem se rozhodla probrat svůj zdravotní stav ještě s jiným lékařem.
Nikdy jsem nekouřila
Na doporučení známého jsem se loni obrátila na Plicní kliniku Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Po vyšetřeních mi lékaři sdělili, že mám chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Způsobil ji nedostatek tzv. alfa-1 antitrypsinu (AAT) – enzymu, který chrání plicní tkáně před poškozením.
Plíce v ohrožení. Které nemoci jim kromě covidu-19 hrozí?![]() |
Lékaři mi vysvětlili, že se u mě kvůli nízké hladině tohoto enzymu změnilo astma na CHOPN. Zjistili, že za to mohou geny od obou mých rodičů. K rozvoji nemoci podle nich napomohlo i kuřácké prostředí, ve kterém jsem se pohybovala v práci. Já sama jsem ale nikdy nekouřila.
Specialisté z Hradce mě odeslali do Thomayerovy nemocnice v Praze, kde mě začali léčit. Chybějící enzym mi do žíly doplňovali každých čtrnáct dní – z krevní plazmy zdravých dárců.
V té době tato terapie nikde jinde dostupná nebyla. Dojíždění do Prahy mi ale nevadilo. Důležité bylo, že se mi po kapačkách vždycky hodně ulevilo a největší potíže s dýcháním ustoupily.
Život si zase užívám
Od začátku roku 2024 už se léčba rozšířila do dalších českých měst, takže mi pravidelně doplňují enzym doma, ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.
Podle lékařů se CHOPN zcela vyléčit nedá. Cítím se ale dobře a užívám si důchodu i svých čtyř vnoučat. Jsem stabilizovaná. Pouze se radši vyhýbám větším kolektivům, protože jsem náchylnější na virózy.
To ovšem neznamená, že bychom s manželem jenom seděli doma. Zvládám už zase dlouhé vycházky, a tak se snažíme trávit co nejvíc času v přírodě.
O nemociS touto CHOPN se v Česku léčí asi 250 000 lidí, podle odhadů ale dalších přibližně 450 000 osob o svém problému vůbec neví. K nejčastějším projevům nemoci patří dušnost, kašel nebo vykašlávání hlenu. Pacienti mají často tendenci příznaky podceňovat a odkládají návštěvu lékaře až do chvíle, kdy už mají výrazně poškozené plíce. Pokud se nemoc odhalí v raném stadiu, je možné díky moderní léčbě zmírnit její projevy, a zlepšit tak celkovou kvalitu života pacienta. |