Jak se donutit trénovat o svátcích? Vyzkoušejte tipy naší redaktorky

aktualizováno 
Přemluvit se k tréninku v období Vánoc není vůbec jednoduché. Seznamte se proto s argumenty a tipy, které vás na něj pomohou vyhnat. Díky výběhu totiž například můžete otestovat vánoční dárky, pomoci kočírovat sváteční obžerství nebo potkat známé, které jste už dlouho neviděli.

Běhání nebo cukroví, co u vás přes svátky vyhrává? | foto: Rungo.cz

23. prosinceZabiju dvě mouchy jednou ranou

Těstě před Štědrým dnem u mě klasicky propuká panika, že nestihnu povinnosti, které jsem nechala na poslední chvíli. Přesto je pro mě trénink příjemným odreagováním od předvánočního stresu. Vždy se snažím propojit pravidelný výběh s další aktivitou. Beru s sebou svého psa a díky tomu ušetřím čas, který bych musela trávit venčením. 

Osobně se mi také osvědčilo běhat s batohem. Ten mě zachraňoval obzvláště týden před Vánoci. Nemusela jsem se spoléhat na poštu a předem objednané dárky pro své blízké jsem vyzvedla sama v rámci tréninku. Batoh s sebou beru i letos, mám v plánu zastavit se v závěru pro menší nákup posledních ingrediencí, které mi budou chybět. Snad si mě kvůli červené běžecké bundě nespletou jako onehdy s personálem místního supermarketu.

24. prosinceVyrážím na trénink už brzy ráno

I když mi vstávání nedělá problém, musím přiznat, že vyrazit na trénink ráno, obzvlášť na Štědrý den, chce pořádnou dávku sebezapření. Přesto pro mě má ranní výběh hned několik nesporných výhod. Pokud totiž přemůžu sama sebe a vyrazím na trénink v době, kdy mnozí ještě vyspávají, mám o starost méně. Nemusím přemýšlet, jak skloubit trénink a návštěvu svých blízkých, a neriskuji ani to, že obtěžkána bramborovým salátem a smaženou rybou běhání nakonec vzdám. Díky tomu, že ty nejlepší pohádky jsou navíc v televizi na programu stejně až odpoledne, je u mě rozhodnuto.

25. prosinceZdraví je pro mě až na prvním místě

Patřím sice mezi ty, kteří přes rok dodržují zásady zdravé výživy, ale o Vánocích dokonce i já povolím uzdu svým chutím. Hrozba přibývajících kil a nepříjemných zažívacích problémů mě však nenechají v klidu, a to platí obzvláště den po štědrovečerním obžerství.

Pravidelný pohyb o svátcích totiž může do jisté míry oběma problémům předejít. Zařazení pohybové aktivity pomáhá při zácpě a nadýmání, které způsobuje velké množství tráveniny nezvyklého složení ve střevech. Za to může u řady z nás právě vánoční přejídání. Pravidelný trénink také doporučuji milovníkům cukroví. Nejenže si ho budete moci dopřát bez výčitek, ale z vlastní zkušenosti vím, že po pár kilometrech v nohách chutná daleko lépe.

26. prosinceVyrážím otestovat dárky

I letos tuším, že na mě Běžíšek nezapomene. Právě dárky spojené s běháním jsou pro mě o svátcích jednou z největších motivací, proč vyrazit na trénink. Vždy se nemůžu dočkat, až obleču nové funkční kousky, obuji boty, nasadím čelovku a vyrazím na testovací běh. Nejenže tak prospěji svému tělu, ale potěším i své blízké. Ti mají z mého tréninku snad ještě větší radost než já, protože jejich dárky našly své uplatnění.

27. prosinceTrénink s přáteli

To, že ve dvou se to lépe táhne, je obzvláště mezi námi běžci známá věc. Dobrý parťák nás totiž dokáže nakopnout k lepšímu výkonu, ale i k samotnému tréninku. I když se to možná nezdá, Vánoce jsou skvělým obdobím, kdy řada z nás hledá sparing partnera. Mnozí se totiž vracejí na svátky domů ze zahraničí nebo jiných cest a čas na běhání mají dokonce i ti, kteří jsou jindy přes rok zaneprázdnění. 

Před několika lety jsem proto oslovila své známé prostřednictvím statusu na Facebooku s dotazem, jestli by si někdo šel zatrénovat. Překvapilo mě, kolik lidí v mém okolí běhá. I když je tomu už několik let, tradiční výběh, který připadá na dvacátého sedmého, si zopakujeme jako každoročně i letos. A já se tak po delší době opět setkám s přáteli, které jsem už delší dobu neviděla.

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Snažím se být pozitivní, lidé pak chtějí bojovat, říká onkolog

Profesor Marek Svoboda, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně

Onkolog Marek Svoboda se snaží u svých pacientů porazit zákeřnou chorobu, ale věnuje se i genetice nádorů, která dokáže...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA ZÁKAZNICKÉ PODPORY S NJ + AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz