Chcete se vyhnout vaginální mykóze? Dostatečně pijte a převlékejte se

  2:00aktualizováno  2:00
Léto je nejčastějším obdobím, kdy ženy trápí vaginální mykózy. Důvodem bývá teplo, vlhké plavky, ale také třeba dehydratace. Jak se tomuto onemocnění vyhnout?
Vlhké plavky vytváří ideální prostředí pro rozmnožení nebezpečných kvasinek (ilustrační snímek)

Vlhké plavky vytváří ideální prostředí pro rozmnožení nebezpečných kvasinek (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Mykóza je velmi časté gynekologické onemocnění žen. Podle statistik ji poznají tři čtvrtiny žen, přičemž zhruba u poloviny žen se objevuje opakovaně a asi u pěti procent se hovoří o chronickém onemocnění.

Rozmnožení kvasinek

Nepříjemnou chorobu způsobují kvasinky, především druh candida albicans, které běžně žijí v pochvě některých žen. To ale ještě neznamená, že musí způsobit nepříjemné svědění, zarudnutí nebo dokonce výtok. To se stane jen v případě, když se naruší ideální podmínky v pochvě.

S létem a častým pobytem u vody to právě mohou být i zmiňované mokré plavky. Proč? V mokrých plavkách se tělo zapaří, čímž se vytváří ideální prostředí pro rozmnožení nebezpečných kvasinek.

Obdobné je to například při dlouhé horké koupeli. Někteří lékaři dokonce varují před příliš chlorovaným bazénem, který má vliv na PH v pochvě, lepší je z tohoto hlediska slaná mořská voda.

Příznaky mykózy:

- zarudnutí pochvy a zevních rodidel
- bílý, tvarohovitý výtok z pochvy
- otok rodidel
- pálení a řezání při močení
- zápach výtoku
- bolestivý pohlavní styk

Zdroj: www.ulekare.cz

Pokud jde o zapařené plavky, podobně může na vznik mykózy působit i jiné těsné oblečení, tanga, džíny, punčocháče nebo třeba cyklistické kalhoty.

Samozřejmě platí, že na takové oblečení a prádlo by si měly dávat pozor především ty ženy, které na mykózy zvláště trpí. Vhodné jsou pro ně například bavlněné kalhotky a volnější, prodyšný oděv.

Dodržujte pitný režim

Nevhodné oblečení není jediným nebezpečím pro vznik mykózy, některým ženám může chorobu spustit i zdánlivá maličkost jako nedostatečný pitný režim. Nyní, kdy má teplota dosahovat tropických hodnot, je to zvláště aktuální.

Pokud žena nedostatečně pije, nastává dehydratace, kvůli čemuž houstne poševní hlen a zároveň se zvyšuje koncentrace kvasinek. Nezapomeňte, že alkohol, káva nebo pivo do ideálního pitného režimu nepatří, nejlepší je voda.

Vhodné není ani příliš kořeněné jídlo, sladkosti nebo velké množství soli. Ohroženější skupinou jsou i ženy s vysokou hladinou cukru.

Jak se chránit

- nechoďte dlouho v mokrých plavkách
- nenoste těsné, upnuté kalhoty
- noste bavlněné spodní prádlo
- vyhýbejte se dlouhým, horkým lázním
- omezte cukr, sůl a koření
- dodržujte hygienu před a po sexu
- nepoužívejte parfémované vložky, toaletní papír, tampony spíš výjimečně

Ačkoli muže nemůžeme označit za přímé viníky poševní mykózy, neznamená to, že by sexuální život neměl na propuknutí této intimní choroby vliv. Do rizikové kategorie patří nitrožilní tělísko, poševní pesar nebo spermicid.

Také příliš častý sexuální styk nemusí být právě ideální nebo některé sexuální praktiky, například střídání análního a vaginálního styku, případě i vaginálního a orálního. Mužským přirozením se do pochvy mohou dostat i jiné látky včetně různých bakterií, které naruší vyvážené prostřední v pochvě.

Ideální je rovněž mít pouze jednoho dlouhodobého sexuálního partnera.

Pozor na extrémní hygienu

Ačkoli se říká, že čistota je půl zdraví, v případě pochvy se velká hygiena nevyplácí. Například výplachy nebo nevhodné typy mýdel či gelů a jejich časté používání mohou naopak zahubit i "hodné" bakterie, které jsou v pochvě žádoucí a spoluvytvářejí ono vhodné prostředí. Každá žena by pak měla dodržovat pravidlo, že se utírá směrem od pohlaví k řitnímu otvoru a nikoli naopak.

Ženy by v těchto partiích neměly rovněž používat různé parfemované toaletní papíry nebo vložky. Čím méně chemie, tím lépe.

Léky zabírají rychle

Když už se u vás mykóza objeví, můžete si dopřát první pomoc v podobě studené sprchy, která postižené místo zchladí a zklidní.

Na trhu je velká nabídka různých čípků, mastí nebo tablet, které se souhrnně nazývají antimykotika.

"Léčba trvá nejčastěji 3 až 7 dnů. Během této doby si každý den nejlépe večer v poloze vleže na zádech žena zavede jeden čípek hluboko do pochvy. Po zavedení čípku asi 15 až 20 minut v této poloze setrvá. Poševní čípek po vložení do pochvy vlivem tělesné teploty změkne a celou plochu sliznice rovnoměrně pokryje. Tato léčba většinou postačuje k úplné úpravě stavu," uvádí odborný server uLékaře.cz.

Medikamenty obvykle velmi rychle zaberou, takže za pár dní je po mykóze. Jenže ani vyléčení neznamená, že se nepříjemná choroba zase nevrátí.

Autoři:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami

Ilustrační snímek

Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového...

Další z rubriky

Ortorexie: Když se ze zdravého jídla stane posedlost

MUDr. JIŘÍ DOLINA (51), Ph.D. je přednosta Interní gastroenterologické kliniky...

Chia semínka, goji, čaga, pohanka. Pro mnohé ideál zdravé výživy, pro jiné chorobná závislost na životosprávě, která...

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz