Moje zkušenosti: sporttester a jeho využití

  12:29aktualizováno  12:29
I přesto, že máme svůj trénink dokonale naplánovaný, je někdy nesmírně těžké trénovat skutečně správně. Buď se přepínáme a jsme na sebe zbytečně tvrdí, nebo to naopak flákáme a ať děláme, co děláme, výsledky se ne a ne dostavit. Jestli vás toto...

Ilustrační foto | foto: Jiří ŠvorcXman.cz

Hlavním účelem sporttesteru je optimalizovat náš výkon, abychom zbytečně neplýtvali energií nebo naopak necvičili na prázdno a aby užitek byl pro nás co největší. Sporttester je vlastně osobní trenér, který se vám postará o postavu i kondičku. Hlídá váš tep, který ihned zobrazí na displeji, čímž vám poskytne přehled o vašem aktuálním zatížení organismu. Většina sporttesterů se skládá ze dvou částí – hrudního pásu, který měří náš tep, a přijímače na zápěstí, jenž ukládá a na displeji zobrazuje data. Lepší modely navíc dovedou měřit vzdálenost, rychlost nebo počet kroků a tohle všechno vám po připojení k vašemu počítači také statisticky zobrazí. V některých najdete dokonce GPS navigaci.

Mým prvním sporttesterem byla SIGMA ONYX CLASSIC. Jedná se o sporttester s digitálním kódovaným přenosem, s jednoduchým ovládáním a přehledým displejem s velkými čitelnými číslicemi, který je zaměřen na nejdůležitější funkce – měření aktuální a průměrné tepové frekvence. Kromě standardních funkcí je přístroj vybaven ještě například čítačem kalorií. Originálně řešené je i ovládání – namísto tlačítek se používá pohyblivý prstenec okolo displeje. Pro začátek a seznámení se se světem sporttesterů je naprosto dostačující, neb ho pořídíte už od 600 Kč.

Jelikož jsem se do sportování pustila více a pohyb se stal mojí vášní, dostala jsem od Ježíška lepší sporttester s více funkcemi a to POLAR FT40. Značka Polar je ve světě sportu velmi známá a oblíbená a nabízí velikou škálu sporttesterů od běhu, cyklistiky, fitness a cross trainingu až po multisportovní měřiče či mobilní aplikace. Sporttestery řady F a FT jsou určeny pro kondiční využití při všech sportovních a fitness aktivitách, své uplatnění najdou na hodinách spinningu, aerobiku, ve fitcentru, při kondičním běhu či na kole, stejně jako při domácím cvičení na rotopedu.

Polar FT40 je prvním modelem z řady FT, který disponuje testem kondice – tzv. stanovením indexu kondice VO2max. Na základě tohoto speciálního testu, který zjistí Váš aktuální stav kondice, navrhne sporttester odpovídající zátěžový kondiční program. Zajímavý a především užitečný program pro dlouhodobé zlepšování a udržování kondice.

Sporttester Polar FT40 používá komfortní hrudní pás WearLink se snadno vyměnitelnou baterií, jenž pomáhá při měření tepu s přesností EKG pomocí bezdrátového přenosu dat mezi vysílačem a hodinkami. Tento přenos kódovaný, což zajišťuje bezproblémové užívání i při skupinových sportech.

Během měření sporttester zobrazuje oblast největšího spalování tuků pomocí tzv. Energi Pointeru. Jedná se o přesný ukazatel zdroje energetického krytí, který aktuálně informuje o přechodu mezi zónou spalování tuků a zónou rozvoje kondice.

Do paměti lze uložit až 50 posledních záznamů obsahujících datum měření, délku cvičení, energetický výdej, odpovídající spotřebu tuků, dobu v zóně spalování tuků, dobu v zóně rozvoje kondice, průměrnou a maximální tepovou frekvenci. Zároveň přístroj disponuje týdenními a dlouhodobými počítadly celkového počtu zatížení, celkového energetického výdeje a celkové doby cvičení.

K tomuto sporttesteru si můžete přikoupit i kolébkový interface Flowlink, který zajišťuje pohodlný a jednoduchý přenos záznamů do internetové aplikace k dalšímu vyhodnocení a programování parametrů přijímače přímo z PC. Dlouhodobé kondiční pokroky můžete pak po zaregistrování sledovat pomocí webové aplikace PolarPersonalTrainer.com.

Tento server je velmi užitečný při sledování vašeho vývoje a cvičení. Můžete sledovat svůj kalendář, jak moc a kdy jste cvičili, zda se více pohybujete v zóně spalování tuků nebo v zóně budující vytrvalost a v neposlední řadě kolik kalorií jste při kterém cvičení spálili. Veškeré záznamy vám tak mohou pomoci vybrat si ten správný sport na hubnutí nebo naopak na vytváření fyzičky.

Můžete si vytvořit svůj vlastní seznam sportů, kterým se věnujete a při načtení jednotlivých aktivit si je pak můžete spojit se záznamy a sledovat tak celkový přehled dle jednotlivých sportů.

Mě osobně nadchnul nejvíce ukazatel stavu regenerace organismu, tzv. Training Load. Dle intenzity a doby trvání jednotlivých aktivit se vám zaznamenává do grafu jak moc jste trénovali a zda ještě můžete trénovat nebo už je potřeba dát tělu pauzu. Pokud se pohybujete v zeleném pásmu, můžete bez problémů trénovat dále. V případě, že se dostanete do žlutého pásma, můžete i nadále trénovat, ovšem měli by jste se vyhnout tréninku ve vysoké intenzitě. Pokud se vám stane, že se ocitnete v červeném pásmu, trénink se již nedoporučuje a je potřeba si odpočinout. Graf vám zároveň ukazuje, který den již bude vaše tělo opět zregenerováno a připraveno k dalšímu plnohodnotnému tréninku.

Sporttester si nemusíte hned kupovat. Ve většině moderních fitcenter je možnost si tuhle hračičku zapůjčit a vyzkoušet si její funkce. Pokud se rozhodnete pro koupi, vybírejte podle svých potřeb. Pokud sportujete jen rekreačně a na dlouhé běhy, závody či bloudění po lesích vás moc neužije, stačí vám jednodušší sporttester, který pořídíte už od tisícovky. Myslíte-li to se sportováním vážně, je ale lepší investovat a pořídit si osobního trenéra s více funkcemi, které nejen při pohybu v přírodě jistě oceníte. Co říkáte, je sporttester ta pravá věc pro vás?

Napiš svůj článek i TY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtěji podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na to, co zveřejní a co ne, bez udání důvodů.

Marek

Používáte při běhání sporttester?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 12. června 2015. Anketa je uzavřena.

ano 137
ne 91
Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Snažíte se, ale nehubnete? Šest snadných kroků ke zdravému a krásnému tělu

Ilustrační snímek

Plavková sezona pomalu končí, ale vám se navzdory předsevzetím a úporné snaze nepodařilo získat vysněnou postavu?...

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz