Moje maratonská premiéra: zvládla jsem to, ale teď si dám oddech

  12:01aktualizováno  12:01
Když jsem začala trénovat na půlmaraton, měla jsem v plánu běžet i maraton, ale třeba až někdy na podzim. Věci a plány se však změnily a já začala trénovat na květnový maraton RunCzech v Praze.

Doplňovat tekutiny je u maratonu potřeba jak před, tak v práběhu a i po samotném závodě. | foto: archiv Zuzany SchwarzmaierovéRungo.cz

Po absolvování půlmaratonu 5. dubna 2014 jsem věděla, že mou další metou je maraton a na onen den jsem byla dost zvědavá. Nemůžu říct, že jsem se těšila, ale zvědavá jsem byla dost. Tréninková dávka kilometrů se navyšovala, takže jsem věděla, že kilometry v nohách mám.

Jednadvacet kilometrů a více pro mě byl trénink, který jsem si užívala, zatím jsem si ale stále nedovedla představit, jaké to bude při maratonu.

Pak ten den nastal. Ráno bylo normální, nervózní jsem nebyla, nasnídala jsem se a s pár "gazelkama" jsem vyrazila na Václavské náměstí. Holky mě popřály hodně štěstí a já si šla uschovat věci, vystát si frontu na toaletu (v 8:55 tam bylo ještě dost lidí), ale žádný stres se nekonal. Vše se zdálo být fajn, tepovku jsem měla v klidu (popravdě, byla jsem klidnější než před půlmaratonem) a po startu a po pár tónech Vltavy jsme se pomalu rozešli. Startovní bránou jsem probíhala 9:46 minut po výstřelu.

Fotogalerie

Běželo se mi fajn, informační tabule o kilometrech jsem míjela jednu za druhou. Na občerstvovacích stanicích jsem se vždy trochu napila, občas si vzala banán a běžela dál. Vše vycházelo tak, jak jsem si přála. Počasí bylo fajn, trochu svítilo sluníčko, trochu zapršelo a někde dost foukal vítr, ale tak nějak jsem to chtěla.

Koleno, které mě zlobilo už pár týdnů před tím, také docela poslouchalo. Bolelo sice už od čtvrtého kilometru, ale žádná extra bolest, běh jsem si užívala.

Atmosféra byla úžasná, počítala jsem si kilometry, hlídala si čas, stále jsem měla asi 5:30-40 na kilometr. Do osmadvacátého kilometru se mi běželo vážně fajn.

Pak se trochu přitížilo, ale to bylo jen v hlavě a po chvíli to přestalo. Připojila jsem se ke dvěma běžcům, měli dobré tempo a běželo se mi s nimi dobře. Asi dva kilometry jsem se od nich nechala tak trochu táhnout, pak mě ale začalo postupně všechno bolet a kluky jsem začala ztrácet.

Řekla jsem si, nevadí, chytnu se někoho jiného. Najednou se mi běželo zase fajn, to vydrželo na čtyřiatřicátý kilometr, ale ony kluky jsem už nedohnala.

A pak to začalo.

Od pětatřicátého kilometru jsem si to tak trochu protrpěla. Ale nic by mě nedovolilo to vzdát. Pořád jsem si říkala, když alespoň trochu poběžím, budu tam za chvilku. Nejhorší byl sedmatřicátý. Začala se mi točit hlava, bylo mi zle, takže jsem přešla do chůze, rozdýchala to a došla k občerstvovací stanici, kde jsem se napila, vzala si hroznový cukr, banán a pomalu šla a pořád pila. To mě nakoplo a já mohla zase trochu běžet. To už mě ale předbíhali vodiči na 4:15 a já věděla, že teď s nimi tempo neudržím, přehodnotila jsem plány a dala si cíl doběhnout.

Limit na maraton je sedm hodin, takže času jsem měla pořád dost.

Do čtyřicátého kilometru jsem se snažila běžet. Běžecký styl bych přirovnala… snad k hadrové panence, která za sebou táhne nohy a občas šoupe botičkami o zem.

Poslední dva kilometry byly nekonečné, ale nezbývalo nic, prostě musím běžet. Ještě jsem se chvilku prošla a pak se už objevila cedule hlásající, že do cíle zbývá pět se metrů. To už mě nezajímaly výlohy Dolce&Gabanna ani modré, červené a žluté šaty vedle, to už jsem chtěla být jen v cíli.

Už jsem vůbec nedokázala zrychlit.

První myšlenky v cíli, s medailí na krku, zabalená do aluminiové folie? Byla jsem prostě ráda, že to mám za sebou. Zvládla jsem další svoji metu. Jednou to ale stačilo, časem to možná přejde, ale momentálně budu běhat půlmaratony. Jednadvacet kilometrů si užívám s úsměvem na rtech a těším se na ně.

RunCzech jsem doběhla za 4:27:04. Hlavně ale můžu říct "Dala jsem maraton", to vyrovná to trápení na trati.

Autoři:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz