Moje běžecká bilance roku dva

aktualizováno 
Běhat jsem začala před dvěma lety po zjištění, že v jakémkoliv svém oblečení můžu dál buď dýchat, nebo jíst. Obojí zároveň ne. Tréninková válka s vlastním tělem mě sice stála krev na patách, pot i slzy, ale zvolna jsem se rozběhala z módu klušu/do-kopce-jdu do polohy klušu-i-do-kopce.

Optimalizace iontové rovnováhy příjmem vhodných tekutin | foto: archiv Barbora Topinkové

To mě naplnilo běžeckým optimismem, protože v průběhu jedné sezóny se přece nezlepší na půlmaratonu o desítky minut jen tak leckdo, že jo. A tak jsem plna nadšení vběhla do roku dva.

Základním úkolem v zatím poslední sezóně pro mě bylo držet se hlavní běžecké skupiny a necítit se tudíž po valnou část závodu jako Bludný Holanďan. Běžec odrůdy Hobík je osamělostí frustrovaný tvor, který své kolegy potkává jen při jejich pozávodním výklusu, kdy mu blahosklonně kynou. V sezóně dva jsem se proto rozhodla, že k takovému potupení už nikdy nedojde. I kdybych měla v nejbližší škarpě zhynout se vší hrdinskou pompou na otravu laktátem.

Uplynulý běžecký rok dva mě stál 58 gramů náplasti, pětatřicet centimetrů čtverečních kůže na chodidlech, kolenou a bradě (a důkladné vysvětlování provázené bujarým smíchem a výměna tkaniček za sucháče), jeden rozšlápnutý bidon, dvoje rozšlápnuté tenisky, několik centilitrů krve, jeden falešný infarkt a nepočítaně propocených trik.

Fotogalerie

Dal mi sedmadvacet běžeckých přátel na Nike+, sedmnáct na Facebooku a šestnáct v reálném offline světě, sedm upomínkových triček ze závodů, umění smrkat za běhu bez použití kapesníku a osobní rekord na půlmaratonu za vydatné (a porotou povolené) konzumace vína z Beaujolais.

Uběhla jsem tolik kilometrů, kolik jsem v minulých sezónách dala sotva na kole, a zhubla o jednu konfekční velikost. Také jsem si vedle závislosti na čokoládě a pivu vybudovala závislost na endorfinech a poučena o stravovacích návycích sportovců jsem si konečně mohla dát vytisknout na dres oblíbené Descartesovo motto "Běhám, tedy žeru!".

Rok dva mi přes všechny nesnáze a sebeomezování se při požírání vepřových žebírek přinesl poznání nejcennější – že konečně můžu dýchat a běžet zároveň. A jak přestávám nadměrně vyplňovat své kalhoty, příjemně se mi zaplňuje termínovka na příští rok. Povltavský běh, Silva Nortica Run, Bufo Cross, Miřejovické půlení, Marathon de Beaujolais, Dresden Marathon, We Run Prague, Horolezecký krosmaraton, Srdcervoucí běh! Konečně mohu svému tělu věřit, že sportovní výkon neukončí v nejbližší hospodě nebo na jednotce intenzivní péče.

Končí rok Hada a začíná rok Koně. Protože podle tvrzení antropologů dokáže člověk tohoto živočicha předběhnout na trase delší osmdesáti kilometrů, můžeme se my běžci opravdu těšit na ideální planetární konstelaci. Ať vám rok 2014 uběhne v ideálním tempu i tepové frekvenci!

Autoři: ,

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz