Také u některých mladých žen dochází k úniku několika kapek moči při zakašlání či kýchnutí. Ilustrační foto.

Také u některých mladých žen dochází k úniku několika kapek moči při zakašlání či kýchnutí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Močová inkontinence se nevyhýbá ani třicetiletým

Močovou inkontinencí trpí v různé intenzitě asi 30 procent žen. Procento narůstá s věkem, ale není výjimkou i třicetiletá žena s těmito problémy. Jen málo žen ale vyhledá pomoc lékaře. Důvody jsou různé - přes stud až po mýtus, že únik moči patří k vyššímu věku a je jeho normální součástí.

Není výjimkou, že ženy s těmito obtížemi používají dlouhá léta antiinkontinentní vložky, aniž by tušily, že je jejich stav možné léčit.

Časté a náhlé nucení na močení, někdy i s neovladatelným únikem moči, je typickým příznakem urgentní inkontinence, která je způsobená zvýšenou dráždivostí stěny močového měchýře. Proto ženy s tímto onemocněním mají nucení na močení i v případě, že mají pouze minimální náplň v močovém měchýři, močí často a obvykle menší množství moči. Objevuje se převážně v období po přechodu nebo při podráždění močového měchýře například zánětem.

V případě nucení na močení není možné ho vůlí oddálit a pokud ihned nedojde k návštěvě toalety, moč unikne obvykle ve větším množství samovolně. Tento stav je obvykle dobře zvládnutelný různými léky, které se nasadí na základě vyšetření v urogynekologické, gynekologické nebo urologické ambulanci.

Únik moči při kašli nebo pohybu je typickým příznakem stresové inkontinence. Tento stav se léčí v závislosti na jeho závažnosti. Lehčí formy jsou dobře ovlivnitelné stimulací pánevního dna sérií speciálních cviků nebo jinými způsoby, u těžších forem se obvykle provádí operační zákrok.

Článek vznikl ve spolupráci se serverem www.hyperaktivnimechyr.cz.