Zjistit ji není vůbec složité – stačí rychlý test ze vzorku moči, o který můžete zažádat při prohlídce u praktika. Pokud se léčíte s cukrovkou či hypertenzí, měli byste vyšetření absolvovat aspoň jednou ročně. V praxi ho však podstoupí jen zlomek pacientů.
Zpráva o stavu cév
„Bílkovina v moči ukazuje na poškození ledvin. Nejčastěji se s ní setkáváme u rizikových skupin pacientů, jakými jsou diabetici, lidé s vysokým krevním tlakem nebo kardiaci. Právě nemoci srdce se ve většině případů pojí s onemocněním cév. A k průniku bílkoviny do moči dochází ve chvíli, kdy se poškodí výstelka cév v ledvinách. K tomuto porušení přispívá již zmíněná cukrovka a také hypertenze,“ vysvětluje lékař Jiří Veselý, člen výboru České asociace ambulantních kardiologů.
Teplá moč nebo málo vody. Co všechno ovlivňuje testy u lékaře![]() |
Špatná funkce ledvin ale není jediný problém, na který bílkovina upozorňuje. „Vyšetření nám dává dobrý obraz o celkovém stavu cév v těle pacienta. Pomáhá vyhodnotit budoucí riziko vzniku srdečního selhání či ischemické choroby srdeční,“ podotýká profesor Jan Krejčí, přednosta I. interní kardioangiologické kliniky FNUSA v Brně.
Rychle a pohodlně
Dříve se toto vyšetření provádělo pomocí 24hodinového sběru moči, což bylo pro pacienta nepohodlné a výsledky nebyly přesné.
„Dnes se test provádí z jednorázového odběru, kdy je vzorek moči následně odeslán k analýze do laboratoře. Jde o rychlou a relativně levnou metodu, která nám ale umí říct hodně o budoucích zdravotních rizicích,“ přibližuje profesor Krejčí.
O vyšetření můžete požádat kromě praktika také specialistu (například diabetologa, kardiologa, internistu).
Riziko dialýzy
„Uvádí se, že bílkovinu v moči má až 40 procent diabetiků a až 20 procent lidí bez cukrovky nad 65 let věku. Pokud se nám ji podaří pomocí testu zavčas odhalit, jsme schopni díky moderním lékům její výskyt zredukovat, a snížit tak riziko srdečního selhání. Lidé, kteří mají bílkovinu v moči, jsou totiž selháním srdce ohroženi stejně jako pacienti, kteří dříve prodělali infarkt. Zabránit dokážeme i samotnému poškození ledvin,“ upozorňuje lékař Veselý.
Zároveň dodává, že pokud pacienti situaci dlouhodobě neřeší, přestávají ledviny dostatečně filtrovat krev. Ve výsledku pak může jejich funkce klesnout natolik, že je nutná transplantace či dialýza.
Zákeřná trojka
Selhání srdce, poškození ledvin a cukrovka 2. typu jsou přitom onemocnění, která často bývají provázaná – pojí se s obezitou i vyšším věkem.
Varovné signály, že máte nemocné ledviny. Otoky, únava i pachuť v ústech![]() |
Podle odborníků až 60 procent pacientů s chronicky poškozenými ledvinami trpí zároveň kardiovaskulárním onemocněním. Přibližně u jednoho ze tří pacientů s cukrovkou 2. typu nefunguje správně srdce. A až 40 procent pacientů s diabetem má zároveň chronické onemocnění ledvin. Lékaři proto apelují, aby lidé nezanedbávali prevenci, která může tyto potíže zavčas odhalit.
Chronické srdeční selhání: V ČR je nejčastější příčinou hospitalizace u lidí nad 65 let. Mezi typické příznaky patří dušnost, otoky nohou a únava. Příčiny selhání srdce jsou různé, může je mít na svědomí například prodělaný infarkt, chlopenní vada, neléčený vysoký krevní tlak či arytmie. Více informací a jednoduchý test příznaků srdečního selhání najdete na srdcedycha.cz. Chronické onemocnění ledvin: Jde o dlouhý a obvykle pomalý proces, kdy ledviny postupně ztrácejí svou funkci. Zpočátku si pacient ani nemusí všimnout, že je nemocný. Může ztratit až 90 procent funkce ledvin, aniž má jakékoli příznaky. Nemoc postihuje až 10 procent populace, trpí jí jeden z pěti mužů a jedna ze čtyř žen ve věku 65 až 74 let. Jedná se o jednu z chronických komplikací diabetu prvního i druhého typu. Více na chronickeonemocneniledvin.cz. Diabetes 2. typu: Chronické onemocnění, při kterém tělo není schopno vyrábět nebo účinně využívat inzulin. To způsobuje dlouhodobé zvýšení hladiny cukru v krvi, což může vést k poškození řady orgánů, například ledvin, srdce, očí, nervů a dalších. Závažným komplikacím lze předejít úpravou životního stylu a užíváním moderních léků. Více informací na osladtocukrovce.cz. |